ro

 

Economie
22 August, 2026 / 20:07
/ 10 Martie, 2026

Ministerul Agriculturii: Cererea pentru produse ecologice este în creștere. Cum pot recunoaște consumatorii produsele cu adevărat „eco”

Agricultura ecologică câștigă tot mai mult teren atât la nivel global, cât și în Republica Moldova, pe fondul creșterii interesului consumatorilor pentru produse sănătoase și pentru metode de producție prietenoase cu mediul. Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) atrage atenția că produsele etichetate drept „eco”, „bio” sau „organic” pot fi comercializate sub aceste denumiri doar dacă sunt certificate conform legislației în vigoare, transmite MOLDPRES.

Potrivit MAIA, agricultura ecologică reprezintă un sector aflat în dezvoltare continuă, iar cererea pentru astfel de produse este în creștere atât pe piețele internaționale, cât și pe piața internă. În acest context, autoritățile subliniază importanța respectării standardelor de certificare pentru a garanta autenticitatea produselor ecologice.

„Agricultura ecologică este o practică tot mai răspândită și apreciată de consumatori. În prezent, la nivel mondial, acest sector este în plină dezvoltare, iar cererea pentru produsele ecologice crește constant”, menționează Ministerul Agriculturii.

Pentru ca un produs să poată fi comercializat drept ecologic, agricultorii trebuie să obțină un certificat special care confirmă respectarea normelor de producție și procesare specifice agriculturii ecologice. Produsele certificate trebuie să îndeplinească o serie de condiții clare și verificabile.

Astfel, pe eticheta produsului trebuie să fie prezentă sigla națională „Agricultura Ecologică – Republica Moldova” sau logo-ul Uniunii Europene pentru produsele ecologice. Sub această siglă trebuie indicat codul organismului de control care a realizat certificarea. În același timp, producătorul trebuie să fie inclus în lista oficială a operatorilor înregistrați în agricultura ecologică, iar produsul trebuie să fi trecut prin întregul proces de inspecție și certificare.

„Consumatorii trebuie să știe că termenii «eco», «bio» și «organic» pot fi utilizați legal doar pentru produsele care au fost certificate. Aceste denumiri sunt reglementate strict de legislație și nu pot fi folosite în mod arbitrar”, precizează Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare.

Autoritățile explică faptul că utilizarea acestor termeni este reglementată de Legea nr. 237/2023 privind agricultura ecologică și de Regulamentul Uniunii Europene 2018/848. Conform acestor acte normative, folosirea denumirilor „eco”, „bio” sau „organic” în numele firmelor, în mărci comerciale, pe etichete sau în materialele de publicitate este interzisă dacă produsul nu este certificat ecologic.

Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare recomandă consumatorilor să fie atenți la etichetele produselor și să verifice elementele care confirmă certificarea ecologică. În cazul în care există dubii, cumpărătorii pot solicita unităților comerciale certificatul de conformitate al produsului ecologic.

„Pentru a se asigura că un produs expus pe raft este într-adevăr ecologic, consumatorii au dreptul să solicite magazinului certificatul de conformitate. Acesta confirmă faptul că produsul a trecut prin toate etapele de control și certificare”, mai subliniază reprezentanții ministerului.

Autoritățile consideră că dezvoltarea agriculturii ecologice poate contribui semnificativ la protejarea mediului, la diversificarea producției agricole și la creșterea competitivității producătorilor moldoveni pe piețele externe, în condițiile în care cererea pentru produse ecologice continuă să crească la nivel global.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Energocom a asigurat necesarul de energie pentru ziua de joi

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ministrul Energiei: „Situația privind aprovizionarea cu carburanți continuă să se îmbunătățească”

/ Acum 2 zile

FOTO // Drum reparat pentru locuitorii a trei sate din raionul Hâncești

/ Acum 2 zile

Cazeina și cazeinații din produsele alimentare vor fi supuși unor noi reguli de calitate

/ Acum 2 zile

Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește ușor

/ Acum 3 zile

Moldova lansează licitația pentru studiul de fezabilitate al tronsonului autostrăzii A8 Ungheni-Chișinău

/ Acum 3 zile

Producția de cereale și oleaginoase, evaluată de autorități și agricultori

/ Acum 3 zile

Noul ministru al Agriculturii, selectat dintr-un „cerc foarte restrâns”. Anunțul premierului Vasile Tofan

/ Acum 3 zile

Salariile angajaților din sectorul bugetar vor crește din 1 ianuarie 2027. Premierul Vasile Tofan: „Reforma va asigura majorarea salariilor pe termen lung, nu doar într-un singur an”

/ Acum 3 zile

Vicepremierul Vladimir Bolea: „CFM trebuie să atragă tranzitul cerealelor ucrainene pentru a-și suplimenta veniturile”

/ Acum 3 zile

Energocom: necesarul de energie electrică este acoperit integral pentru 19 august

/ Acum 3 zile

Energocom va furniza Termoelectrica aproape 1,9 milioane MWh de gaze în perioada rece

/ Acum 3 zile

Aeroportul Chișinău, printre cele mai dinamice aeroporturi medii din Europa în prima jumătate a anului

/ Acum 3 zile

Trei loturi de orez au fost nimicite după depistarea unor reziduuri peste limita admisă