ro

 

Economie
05 Iunie, 2026 / 08:16
/ 24 Aprilie, 2025

Noi tarife pentru servicii de distribuție a gazelor naturale și de alimentare cu apă, aprobate de ANRE

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat astăzi noi tarife pentru activitățile licențiate în domeniul gazelor naturale, precum și pentru servicii publice de alimentare cu apă și de canalizare, transmite MOLDPRES.

Astfel, ANRE a aprobat tarife reglementate de distribuție pentru operatorii licențiați „Orhei-gaz” și „Florești-gaz”. În cazul „Orhei-gaz”, tariful va varia între 1097 de lei și 8026 de lei per mia de metri cubi, în funcție de presiune, iar pentru „Florești-gaz” a fost stabilit un tarif ce variază între 922 de lei și 5458 de lei per mia de metri cubi.

Potrivit ANRE, ajustarea tarifelor a fost determinată de necesitatea recuperării deficitului tarifar înregistrat în perioadele precedente și de actualizare a costurilor pentru anul 2025, în conformitate cu evoluțiile macroeconomice.

Tot în cadrul ședinței, au fost aprobate prețurile reglementate pentru furnizarea gazelor naturale aplicate de către S.A. „Moldovagaz”, în contextul obligației de serviciu public de a asigura furnizarea de ultimă opțiune. Aceste prețuri sunt stabilite lunar și se aplică exclusiv consumatorilor finali care își pierd furnizorul.

În ceea ce privește serviciul public de alimentare cu apă și de canalizare, ANRE a decis că la Măgdăcești, consumatorii casnici vor achita pentru apă un tarif de 9 lei și 56 de bani, cu 1 leu și 56 de bani mai mult față de cel în vigoare, iar pentru consumatorii noncasnici tariful este menținut la nivel de 10 lei și 30 de bani.

Totodată, la Edineț, prețul la apă va fi de 32 de lei și 95 de bani în cazul consumatorilor casnici, cu 4 lei și 95 de bani mai mult decât în prezent. Consumatorii noncasnici vor achita în continuare 76 de lei și 12 bani.

ANRE a comunicat că ajustările tarifare au fost influențate în particular de majorarea volumelor prognozate de apă potabilă furnizată și creșterea volumelor apelor uzate deversate în rețelele publice de canalizare.

Hotărârile aprobate vor intra în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Platformele de taxi vor fi obligate să proceseze plățile prin bănci din Moldova

/ Acum 1 zi

Agenția Franceză de Dezvoltare va acorda asistență financiară pentru reabilitarea sistemelor centralizate de irigare

/ Acum 1 zi

Drumarii intervin la Cantemir și Nisporeni după ploile abundente și căderea unui copac pe carosabil

/ Acum 1 zi

Număr record de înregistrări la conferința investițională Republica Moldova – UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Un pas important pentru dezvoltare economică și promovarea țării”

/ Acum 1 zi

BERD va acorda finanțare suplimentară pentru reabilitarea drumului Chișinău - Leușeni și a centurii orașului Chișinău

/ Acum 1 zi

Sprijin pentru antreprenorii din domeniul agriculturii: 581 de afaceri au primit finanțare prin Programul FCA

/ Acum 1 zi

Cotația dolarului scade ușor, iar euro își menține valoarea

/ Acum 2 zile

Industria Republicii Moldova, pe trend ascendent în 2025: noi obiective setate de MDED pentru următorii ani

/ Acum 2 zile

Subvenții în valoare de 178 de milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în luna mai

/ Acum 2 zile

Ministerul Finanțelor deschide o nouă rundă de investiții în valori mobiliare de stat prin eVMS.md

/ Acum 2 zile

Câștigul salarial mediu lunar a crescut în trimestrul I 2026: domeniile în care sunt oferite cele mai mari salarii

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va crea stocuri mai mari de gaze naturale: proiectul propus de Ministerul Energiei

/ Acum 2 zile

Încasări în creștere la buget: Fiscul a acumulat 35,4 miliarde de lei în cinci luni

/ Acum 2 zile

Carburanții continuă să se ieftinească. Noile prețuri stabilite de ANRE pentru benzină și motorină