ro
Economie
30 Aprilie, 2025 / 07:01
/ 17 Martie, 2025

Patru companii și-au depus ofertele la licitația privind construcția a două CET-uri performante la Chișinău

Două Centrale Electrice cu Termoficare (CET-uri) performante cu o putere electrică totală de circa 55 MW și termică de cel puțin 43 Gcal/h urmează a fi construite la Societatea pe acţiuni Termoelectrica. În cadrul licitației internaționale pentru selectarea companiei care urmează a fi responsabilă de proiectarea, construcția, montarea și punerea în funcțiune a echipamentului, și-au depus ofertele patru companii internaționale din Turcia, Ungaria și Azerbaidjan, transmite MOLDPRES.

„În conformitate cu procedura de licitație, care este desfășurată după regulile finanțatorului, după evaluarea ofertelor tehnice, urmează deschiderea și evaluarea ofertelor financiare, fiind luate în considerare ofertele financiare ale companiilor care au trecut calificarea tehnică. Noile centrale urmează a fi finalizate în 2 ani din momentul intrării în vigoare a contractului de efectuare a lucrărilor de construcție și vor înlocui fosta CET-1, dată în exploatare încă în anul 1951”, explică Ministerul Energiei.

CET-urile urmează a fi construite, utilizând tehnologii moderne și flexibile de cogenerare de înaltă eficiență, contribuind astfel la creșterea capacității interne de producție a energiei electrice și la consolidarea securității energetice a țării, inclusiv datorită faptului că vor putea funcționa pe parcursul întregului an, nu doar în sezonul de încălzire, acoperind sarcina termică prin producerea apei calde menajere.

Licitația internațională pentru “Instalarea unor centrale de cogenerare de înaltă eficiență pe bază de motoare pe gaze la CT Vest și CET Sursa 3, și instalarea unor transformatoare electrice și instalații de distribuție (proiectare, furnizare, instalare)” este parte a celui de-al doilea Proiect de îmbunătățire a eficienței sistemului de alimentare centralizată cu energie termică (PIESACET-2), finanțat de Banca Mondială. Costul estimativ al proiectului este de 81 milioane de euro.