ro

 

Economie
26 August, 2026 / 17:04
/ Acum 3 ore

Peste 600 de cazuri de boli diareice acute, înregistrate într-o săptămână în Republica Moldova

Un număr de 612 cazuri de boli diareice acute au fost înregistrate în Republica Moldova în perioada 17-23 august 2026, cu 20,2% mai multe decât în săptămâna precedentă. Majoritatea cazurilor, 60,9%, au fost raportate în rândul copiilor, informează MOLDPRES.

Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, cele mai înalte niveluri ale morbidității au fost înregistrate în municipiul Chișinău, cu 40,6 cazuri la 100 de mii de locuitori, urmat de raioanele Ialoveni, cu 31,5 cazuri, Edineț, cu 24,6 cazuri, și Anenii Noi, cu 24,3 cazuri la 100 de mii de locuitori.

În aceeași perioadă, autoritățile au colectat 43 de probe din obiectele mediului înconjurător. În 15 dintre acestea a fost depistat vibrionul NAG, un vibrion neholerigen care nu are capacitatea de a provoca holera, dar poate cauza boli diareice acute.

Conform ANSP, depistarea vibrionului NAG reprezintă un indicator obișnuit în monitorizarea calității apelor de suprafață în sezonul cald.

În perioada mai-septembrie, ANSP monitorizează săptămânal evoluția procesului epidemic al holerei și al altor boli diareice acute. Monitorizarea are drept scop depistarea precoce a eventualelor semne de agravare a situației epidemiologice, atât în rândul populației, cât și în mediul ambiant, inclusiv în râuri, lacuri și iazuri.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Parlamentul instituie reguli clare pentru piața criptoactivelor din Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Siguranța drumurilor va fi evaluată cel puțin o dată la cinci ani. Șoferii vor putea semnala online zonele periculoase

/ Acum 2 zile

Un dăunător de carantină, depistat pentru prima dată în Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Energocom a anunțat prețul gazelor naturale livrate în luna iulie

/ Acum 2 zile

Ajutorul de stat va fi reglementat după normele UE

/ Acum 2 zile

Piața instrumentelor financiare din Republica Moldova va fi aliniată la standardele UE

/ Acum 2 zile

Moldova#35 – Ce am construit // Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Sectorul energetic al Republicii Moldova nu mai este definit de dependență, ci de integrare europeană, diversificare și reziliență”

/ Acum 2 zile

Premierul Vasile Tofan invită companiile din Turcia să investească în Republica Moldova și fixează ținta de 2 miliarde de dolari pentru comerțul bilateral

/ Acum 2 zile

Șase ani de închisoare pentru un tânăr implicat într-o escrocherie de aproape 500.000 de lei

/ Acum 2 zile

FOTO // Cea de-a XI-a ediție a Festivalului Național al Strugurelui, desfășurată la Cimișlia: un strugure gigant de circa 4 kilograme a devenit atracția evenimentului

/ Acum 2 zile

Serviciul Vamal a încasat peste 915 milioane de lei în ultima săptămână

/ Acum 2 zile

Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână

/ Acum 3 zile

FOTO // Femeile din agricultura Moldovei preiau lecții din experiența fermierilor cehi

/ Acum 3 zile

Startup-urile și inovatorii pot obține până la 40 de mii de dolari pentru soluții energetice noi