ro

 

Economie
21 Iulie, 2026 / 06:23
/ 17 Februarie, 2026

Platforma de Echilibrare a gazelor naturale a devenit operațională în Republica Moldova. Prima ședință de tranzacționare a fost finalizată cu succes

Piața energetică din Republica Moldova a înregistrat un nou pas important în procesul de modernizare și aliniere la practicile europene. La 16 februarie 2026, Bursa Română de Mărfuri EST (BRM EST) a desfășurat prima ședință de tranzacționare pe Platforma de Echilibrare a gazelor naturale, marcând intrarea în funcțiune efectivă a mecanismului de echilibrare a sistemului de transport al gazelor, transmite MOLDPRES.

Rezultatul a fost posibil în urma colaborării dintre BRM EST și Vestmoldtransgaz, operatorul sistemului de transport al gazelor naturale din Republica Moldova și entitatea responsabilă de echilibrarea sistemului. Evenimentul confirmă operaționalizarea Pieței de Echilibrare pentru luna ianuarie 2026, un instrument esențial pentru funcționarea unei piețe energetice concurențiale.

La prima sesiune de tranzacționare au participat 22 de entități din sectorul gazelor naturale - furnizori, traderi și alți participanți ai pieței. Platforma devine astfel mecanismul principal prin care se corectează, în mod transparent și competitiv, diferențele dintre cantitățile de gaze naturale programate și cele efectiv consumate sau livrate în sistem.

Cum funcționează piața de echilibrare

În orice sistem de transport al gazelor naturale, operatorul trebuie să mențină permanent un echilibru între intrările și ieșirile de gaze. Dezechilibrele pot apărea din cauza variațiilor de consum, a prognozelor inexacte sau a modificărilor operaționale. Prin intermediul pieței de echilibrare, participanții pot cumpăra sau vinde rapid volume de gaze pentru a corecta aceste diferențe, iar sistemul rămâne stabil din punct de vedere tehnic și economic.

Noua platformă permite realizarea acestor tranzacții într-un cadru standardizat, cu reguli clare și acces egal pentru participanți. Afilierea la serviciile BRM EST pentru utilizarea platformei este gratuită, iar tranzacțiile nu sunt comisionate, fapt ce reduce costurile operaționale pentru furnizori și traderi și stimulează participarea pe piață.

Impact pentru sectorul energetic

Autoritățile și operatorii pieței consideră că lansarea mecanismului va avea efecte directe asupra eficienței și transparenței sectorului energetic. Implementarea pieței de echilibrare contribuie la alinierea la standardele europene de funcționare a pieței gazelor naturale; creșterea transparenței în formarea prețurilor; stimularea concurenței între furnizori; reducerea riscurilor operaționale ale sistemului de transport; eficientizarea costurilor energetice pe termen mediu.

BRM EST este, în prezent, singura bursă de mărfuri funcțională din Republica Moldova și operator desemnat de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) pentru Platforma de Tranzacționare a Gazelor Naturale, inclusiv pentru piețele angro de tip SPOT și Gasforward. Totodată, instituția oferă și o platformă destinată consumatorilor pentru achiziția gazelor de pe piața liberă, la preț negociat.

Operaționalizarea pieței de echilibrare reprezintă un element structural al reformei sectorului energetic, necesar pentru integrarea treptată a Republicii Moldova în piața energetică europeană și pentru consolidarea securității energetice a țării.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Dolarul încheie săptămâna cu ieftinire. Cotația euro crește ușor

/ Acum 4 zile

Antreprenori din cinci raioane vor beneficia de granturi pentru modernizarea sistemelor de irigare, cu sprijinul IFAD

/ Acum 4 zile

VIDEO // Cetățenii pot urmări cum sunt utilizați banii publici, printr-un nou instrument lansat de Ministerul Finanțelor

/ Acum 4 zile

Energocom a prezentat motivele solicitării de ajustare a tarifelor la gaze

/ Acum 4 zile

VIDEO // Sistemul de irigare Crocmaz–Căplani va asigura apă pentru circa 2.500 de hectare de terenuri agricole din raionul Ștefan Vodă

/ Acum 4 zile

Viticultorii din țară, invitați la Cojușna, Ustia și Chișinău, pentru a analiza soluțiile unui pepinierit eficient

/ Acum 4 zile

Ministrul în exercițiu al Energiei explică impactul crizei din Orientul Mijlociu asupra evoluției prețurilor la resurse energetice

/ Acum 4 zile

Proiectul „Energocom” privind noile prețuri la gaze, publicat de ANRE pentru propuneri și consultări publice

/ Acum 4 zile

Originea alimentelor, obligatorie pe indicatorul de preț din 10 august

/ Acum 4 zile

Cotații în creștere pentru euro și în scădere pentru dolar, anunțate de BNM

/ Acum 5 zile

VIDEO // Primul segment de 100 de kilometri al Liniei Vulcănești–Chișinău a fost pus sub tensiune. Dorin Junghietu: „Avansăm în fiecare zi cu testările pentru darea în exploatare a liniei independenței energetice”

/ Acum 5 zile

Lucrările de construcție a drumului național R7 „R14 - Drochia - Costești - frontiera cu România”  ar putea fi declarate de utilitate publică de interes național

/ Acum 5 zile

FOTO // O companie autohtonă a dezvoltat conceptul unui autobuz electric pe șine, care poate fi utilizat pentru transportul feroviar de pasageri

/ Acum 5 zile

Marja comercială pentru produsele petroliere va fi modificată