ro

 

Economie
08 August, 2026 / 05:35
/ 20 Martie, 2025

Primele 250 tone de motorină din rezerva de stat au ajuns la CFM

Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova” (CFM) a recepționat astăzi primele 250 tone de motorină din rezerva de stat, livrate de Agenția Rezerve Materiale în baza dispoziției Guvernului, transmite MOLDPRES.

Motorina urmează a fi utilizată pentru transportatea mărfurilor și pasagerilor, ce va face posibilă redirecționarea resurselor financiare pentru redresarea situației, menținând în prim plan angajamentul față de angajați - recuperarea restanțelor salariale.

„CFM continuă să implementeze măsuri de optimizare a cheltuielilor pe toate domeniile gestionate, depune eforturi pentru a menține activitatea și continua reforma instituțională demarată, în scopul acordării serviciilor calitative de transportare a călătorilor și mărfurilor. Totodată, CFM apreciază intervenția Guvernului în situația creată și mizează în continuare pe susținere, reieșind din rolul important în dezvoltarea economică a țării și importanța strategică a întreprinderii”, afirmă întreprinderea.

Despre decizia Guvernului de a susţine Calea Ferată din Moldova cu motorină a anunţat o săptămână în urmă vicepremierul Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale, când a prezentat noul director al CFM, Sergiu Cotelnic.

Potrivit oficialului, lucruile de la CFM trebuie schimbate, oamenii trebuie să-şi primească salariile, iar Guvernul va fi alături de noul director ca acesta să poată face faţă lucrurilor.

„Am decis să-i oferim din rezerva de stat motorină pentru următoarele patru luni, pentru că înţelegem obectivul CFM este transportul de mărfuri, resurse financiare sunt foarte puţine, iar Guvernul îşi doreşte ca întreprinderea să fie funcţională”, a spus Bolea.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Impozitul pe venit pentru bănci și instituții financiare va crește

/ Acum 1 zi

Noi reguli privind TVA la energie și gaze, cu facilități direcționate către consumatorii vulnerabili

/ Acum 1 zi

Guvernul va majora până la 40 000 de lei scutirea personală pentru angajați. Vasile Tofan: „Aproape 800 de milioane de lei îi lăsăm oamenilor”

/ Acum 1 zi

Noul concept al politicii fiscale pentru 2027, prezentat de premierul Vasile Tofan: „Taxăm mai puțin munca, stimulăm investițiile, taxăm viciile și echilibrăm taxarea consumului”

/ Acum 1 zi

Recolta de mere din Republica Moldova ar putea crește cu 17,5% în acest an, în timp ce producția din UE este estimată în scădere

/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul Vasile Tofan a prezentat principalele prevederi ale politicii fiscale pentru anul 2027

/ Acum 1 zi

BNM a majorat rata de bază la principalele operațiuni de politică monetară

/ Acum 1 zi

Benzina și motorina își continuă ieftinirea. Noile prețuri afișate de ANRE

/ Acum 1 zi

Circulația pe drumurile naționale a vehiculelor de mare tonaj este restricționată pe timp de caniculă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Transformarea digitală trebuie să se vadă în viața de zi cu zi a oamenilor și în modul în care funcționează economia: premierul Vasile Tofan, în vizită la AGE

/ Acum 1 zi

Euro și dolarul se ieftinesc

/ Acum 2 zile

Criza carburanților: Vasile Tofan anunță că România va sprijini Republica Moldova

/ Acum 2 zile

VIDEO // Premierul Vasile Tofan anunță o amplă reformă fiscală: taxe mai mici pe muncă, impozite mai mari pentru bănci, tutun și jocurile de noroc

/ Acum 2 zile

Subvenții de peste 56 de milioane de lei, autorizate pentru agricultori și proiecte de dezvoltare rurală în luna iulie