ro

 

Economie
30 August, 2026 / 00:32
/ 04 Februarie, 2026

Regulile de stabilire a impozitului pe avere vor fi modificate

Regulile de stabilire a impozitului pe avere vor fi modificate. Noile criterii vor fi analizate și incluse în politica bugetar fiscală pentru anul viitor, urmând să intre în vigoare din 1 ianuarie 2027. Precizările au fost făcute astăzi de ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, informează MOLDPRES.

„Impozitul pe avere, care ține cont de proprietăți imobiliare, urmează a fi revizuit în cadrul politicii fiscale și va intra în vigoare din 1 ianuarie 2027. Acolo vom ține cont de toate considerentele, de actualizare, vom revizui cotele, limitele, poate și procentul  sau poate chiar și taxa per ansamblu. La acest aspect cu siguranță vom reveni și, în cadrul politicii fiscale, vom veni cu ajustări ale impozitului pe avere”, a declarat ministrul.

Ministrul a explicat și care sunt categoriile de cetățeni care vor fi afectați de noile modificări.

„Acum este vorba despre o valoare estimată a averii de circa 200 de salarii medii și suprafața totală a locuinței de 120 de metri pătrați. Aceste criterii - salariile și suprafața locuințelor – vor fi revizuite: pe de o parte parametrii, pe de altă parte, cota impozitării. Dar vom reveni asupra acestor aspecte atunci când ne vom apropia de acest exercițiu. Cred că în următoarele 2-3 luni vom discuta politica fiscală. Dar, vă asigur că cetățenii cu venituri mici o să aibă de suferit cel mai puțin sau în general nu vor fi afectați de aceste modificări”, a accentuat ministrul Finanțelor.

Impozitul pe avere este impozitul aplicat asupra averii contribuabilului sub formă de bunuri imobiliare cu destinație locativă, inclusiv căsuțele de vacanță. Acesta este aplicat începând cu perioada fiscală 2016.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

FOTO // 35 de ani de Independență: 1.477 de proiecte și peste 4,2 miliarde de lei investiți în comunitățile din Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Sectorul aerian al Moldovei va fi aliniat treptat la sistemul european de management al traficului

/ Acum 3 zile

Au fost aprobate noi reguli pentru finanțarea documentelor normative în construcții

/ Acum 3 zile

Un nou sistem informațional va digitaliza certificarea personalului din transportul rutier

/ Acum 3 zile

Ministerul Agriculturii a lansat concursul „Cel mai bun viticultor al anului”. Dosarele pot fi depuse până pe 4 septembrie

/ Acum 3 zile

Condiții mai bune de trai și facturi reduse la energie pentru locuitorii unui bloc din capitală, care va fi reabilitat energetic. Investiția depășește 8 milioane de lei

/ Acum 3 zile

Un sector al drumului M1 din zona frontierei de la Leușeni va fi reabilitat cu finanțare de la Banca Mondială

/ Acum 3 zile

Eugeniu Buzatu a câștigat concursul pentru funcția de director general al Energocom

/ Acum 3 zile

Peste 600 de cazuri de boli diareice acute, înregistrate într-o săptămână în Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Licențierea temporară a importurilor de cereale și oleaginoase, aplicată până la 31 octombrie 2026. Guvernul a avizat proiectul

/ Acum 3 zile

Starea de alertă în sectoarele energetic și hidrologic a fost prelungită pentru o perioadă de 30 de zile. „Situația rămâne complicată”

/ Acum 3 zile

FOTO // BNM lansează în circulație două monede dedicate celor 35 de ani de Independență

/ Acum 3 zile

Noi proiecte pentru dezvoltarea localităților, cu investiții de peste 700 de milioane de lei, incluse în Documentul unic de program

/ Acum 3 zile

Leul se depreciază ușor față de euro și dolar