Republica Moldova va liberaliza treptat unele operațiuni valutare de capital
Republica Moldova face un pas important spre liberalizarea treptată a unor operațiuni valutare de capital, în baza recomandărilor Fondului Monetar Internațional (FMI). Un proiect de lege în acest sens a fost examinat astăzi de către membrii Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe, comunică MOLDPRES.
Printre măsurile propuse se numără permisiunea pentru rezidenți de a achiziționa instrumente financiare străine în scopuri investiționale, precum și introducerea și scoaterea de numerar în moneda națională de către bănci. Aceste modificări vizează relaxarea controlului valutar fără a periclita stabilitatea financiară a țării.
Proiectul a fost elaborat de Banca Națională a Moldovei, în contextul angajamentelor asumate prin Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană, și presupune modificări la Legea privind reglementarea valutară. Propunerile legislative se bazează pe o evaluare realizată de o echipă de experți FMI, care a efectuat o misiune de asistență tehnică în colaborare cu autoritățile naționale.
DOC // Podul de la Ungheni, în centrul unui nou acord dintre Republica Moldova și România pentru infrastructura strategică
Oportunitățile investiționale și reformele economice, prezentate la Forumul Republica Moldova – Benelux
Încasări mai mari cu circa 28 la sută din impozitul achitat de persoanele ce dau în chirie imobile
Cotațiile anunțate de BNM pentru euro și dolar, în creștere la sfârșit de săptămână
Ambasadorul Republicii Moldova în China: „Cooperarea cu provincia Guangdong poate deschide noi oportunități economice și investiționale”
VIDEO // Operatorii economici vor fi obligați să dețină garanții financiare pentru acoperirea eventualelor daune de mediu
Republica Moldova și România inițiază negocierile asupra unui nou Acord pentru dezvoltarea infrastructurii de transport de interes strategic
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, după lansarea consultărilor privind politica fiscală: „Pledăm pentru o economie puternică”
Republica Moldova și Bulgaria vor organiza în toamnă un forum economic pentru noi parteneriate și investiții
Premierul Alexandru Munteanu, despre rezultatele primei Conferințe investiționale Republica Moldova – UE: beneficii pentru cetățeni și mediul de afaceri
Energie verde mai accesibilă: statul elimină unele taxe pentru echipamente și sisteme de stocare
Aprobat de Guvern: reguli noi pentru stocarea gazelor naturale destinate regiunii transnistrene
VIDEO // Proiectul politicii fiscale pentru 2027, propus spre consultări publice. Andrian Gavriliță: „Obiectivul este ca fiecare cetățean care muncește să câștige mai mult, iar fiecare antreprenor să poată investi ușor”
Republica Moldova își consolidează securitatea energetică: Guvernul aprobă majorarea stocurilor de gaze naturale
Ciprul salută deschiderea negocierilor cu Moldova: „Este un moment care aparține poporului moldovean”
Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”
„Aderarea la UE devine realitate”. Declarația prim-ministrului Alexandru Munteanu după reuniunea de la Luxemburg
Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”
VIDEO // Marta Kos, la deschiderea negocierilor de aderare: „Este momentul ca întreaga societate să se unească pentru reformele europene”
VIDEO // Deschiderea negocierilor de aderare pe Clusterul 1 – „Valori fundamentale”: „Republica Moldova își respectă angajamentele”
Șefa Delegației UE la Chișinău, Iwona Piórko: „Deschiderea negocierilor pentru clusterul „Valori fundamentale” este o recunoaștere a progreselor Republicii Moldova”
Agenda evenimentelor, marți, 16 iunie
METEO // Ploi de scurtă durată și descărcări electrice, prognozate pentru 16 iunie
SATUL EUROPEAN // Infrastructură modernizată la Frumoasa, Călărași
PAS și-a desemnat candidatul pentru Primăria Chișinău la alegerile locale din 2027
FOTO // Academia de Științe a Moldovei marchează 65 de ani de la fondare
Spectacolul „Între noi e totul bine”, prezentat la Festivalul Internațional BABEL de la Târgoviște
Transport public îmbunătățit pentru locuitorii din Călărași, Tuzara și Nișcani
Rezultatele cooperării dintre R. Moldova și Banca Europeană de Investiții, analizate la Luxemburg
Memoria deportărilor în opera lui Val Butnaru: „O lacrimă poate spune mai mult decât o lecție de istorie”