Șantierul de construcție al LEA Vulcănești-Chișinău, extins în Cimișlia. Echipele de muncitori au fost suplimentate
Șantierul de construcție al Liniei electrice Vulcănești-Chișinău a fost extins de astăzi în zona localității Cenac, raionul Cimișlia. După suplimentarea echipelor de muncitori și odată cu îmbunătățirea condițiilor meteo, lucrările de excavare a gropilor de fundație pentru piloni au fost extinse pe un nou șantier, iar săptămâna viitoare urmează să sosească o nouă echipă de specialiști din Turcia pentru a începe lucrul în noi locații, transmite MOLDPRES.
Potrivit Ministerului Energiei, la această etapă, lucrările de construcție/instalare sunt realizate în volum de circa 22%, iar șantierul de construcție se extinde în UTA Găgăuzia, raioanele Leova, Cahul (Borceag), Taraclia şi Cimişlia. Totodată, a fost oferit acces în raionul Hâncești și în raionul Vulcănești din UTA Găgăuzia. Autoritățile au anunțat că progresul general de implementare, inclusiv proiectare, furnizare, construcție și instalare este de circa 50%.
Șantierul a fost vizitat de secretarul de stat al Ministerului Energiei, Constantin Borosan, care a îndemnat reprezentanții companiei de construcții să intensifice lucrările odată cu îmbunătățirea condițiilor meteo. Totodată, au fost analizate eventuale necesități ale companiei implicate în lucrări pentru a menține ritmul de construcție a liniei electrice și finalizarea acesteia în termenul stabilit.
Lucrările de construcție au fost lansate efectiv în luna aprilie 2024, după elaborarea și aprobarea proiectului tehnic și realizarea condițiilor premergătoare lucrărilor. Materialele și componentele necesare construcției LEA au fost produse și livrate în volum de 90%.
Lucrările se desfășoară în cadrul Proiectului de Dezvoltare a Sistemului Electroenergetic și se încadrează în măsurile prioritare ale Guvernului Republicii Moldova, orientate spre asigurarea securității energetice a țării. Proiectul este finanțat de Grupul Băncii Mondiale. Valoarea acestuia este de 61 mln euro, dintre care circa 27 de mln euro sunt pentru construcția Liniei.
Responsabilii dau asigurări că lucrările de construcție a Liniei Electrice Vulcănești-Chișinău vor fi finalizate până la sfârșitul anului 2025.
Ministrul Dorin Junghietu, la Bruxelles: „Securitatea energetică nu mai este o promisiune politică, ci un sistem în construcție”
Republica Moldova este reprezentată la Reuniunea anuală de nivel înalt a Dialogului Economic și Financiar dintre UE și statele candidate pentru aderare
Energia electrică procurată de Energocom, mai ieftină în luna aprilie
Investiții în sectorul zootehnic: șase ferme vor beneficia de granturi pentru dezvoltarea producției de lapte
FOTO // Ministrul Dorin Junghietu a discutat, la Bruxelles, despre întărirea securității energetice regionale: „Republica Moldova trebuie să fie parte a acestui efort comun”
Cea de-a doua tranșă din Planul de Creștere UE: 189 milioane de euro, direcționați pentru proiecte de dezvoltare
Euro se ieftinește, iar dolarul își menține valoarea
Ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, detalii despre programul „Reușim”: „Economii de până la 5 miliarde de lei într-un an”
FOTO // Studenții de la UTM testează potențialul productiv a 34 de hibrizi de castraveți, cercetare aplicată la Green Bio Hub
FOTO // Merele din satul Trinca, Edineţ, ajung pe piețele din Dubai, India și România datorită investițiilor în livezi superintensive
Peste 160 de milioane de lei vor fi alocați pentru dezvoltarea comunităților rurale prin Programul LEADER
Producătorii agricoli se pot înscrie la ediția a doua a Târgului Finanțatorilor AgroFin, organizat în trei orașe din țară
Ministerul Agriculturii lansează licitația de 1,45 milioane lei pentru dezvoltarea platformei digitale AKIS
AIPA a alocat peste 210 milioane de lei în agricultura moldovenească pe parcursul lunii aprilie
Vladimir Bolea: „Calea Ferată are potențial de creștere în următoarea perioadă”
VIDEO // R. Moldova participă în premieră la Bienala de la Veneția. Cristian Jardan: „Un moment de mândrie și o ocazie de a promova artiștii noștri și arta noastră”
Atenție la apelurile false: AGE avertizează despre o nouă schemă de înșelătorie
Stațiile de captare a apei din Chișinău și Cosăuți vor primi echipamente pentru intervenții în caz de poluare
Reformele implementate de Republica Moldova, apreciate la Bruxelles. Dan Barna: „Este momentul ca Uniunea Europeană să recunoască și să recompenseze progresele remarcabile ale Chișinăului”
Un nou cadru de reglementare pe piața asigurărilor: reguli clare pentru intermediari și protecție sporită pentru clienți
Institutul Național de Metrologie va primi noi atribuții
Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”, organizată la Chișinău
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte ce vizează sportul, energia și integrarea europeană
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // „Grota Dorințelor” de la Țipova, labirintul ascuns în stâncă de pe malul Nistrului
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Prețul petrolului Brent a scăzut sub 100 de dolari pe baril pe fondul informațiilor despre posibile înțelegeri între SUA și Iran
ARMENPRESS: Letonia salută parcursul european al Armeniei
Reforma justiției, discutată de membrii CSP cu experți europeni
BTA: Aproape un sfert dintre angajații din sectorul privat din Bulgaria lucrează pentru companii multinaționale
Republica Moldova devine, în premieră, gazda unui eveniment dedicat folclorului mondial