ro

 

Economie
17 August, 2026 / 10:48
/ Acum 1 zi

Șapte vagoane ale unui tren de marfă au deraiat în apropierea satului Chircani din Cahul

Șapte vagoane de marfă încărcate cu cereale, din componența unui tren care se deplasa spre Giurgiulești, au deraiat în apropierea satului Chircani din Cahul. Incidentul s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 15 august, informează MOLDPRES.

„Nu sunt raportate victime. Vagoanele nu s-au răsturnat, iar încărcătura nu a fost afectată”, a anunțat Calea Ferată din Moldova (CFM).

Compania a activat procedurile de intervenție, iar la fața locului a fost direcționat trenul de intervenție și restabilire. Echipele tehnice lucrează la repunerea vagoanelor pe șine și reluarea circulației.

CFM administrează 1.157 km de cale ferată, pe care trenurile de marfă și de pasageri circulă zilnic. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

DOC // Programul Strategic al Sectorului de Acvacultură 2026–2030, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 3 zile

Linia electrică Bălți–Dnestrovsk a fost repusă în funcțiune

/ Acum 3 zile

Republica Moldova și-a majorat capacitățile de producere a energiei regenerabile cu aproape 94 MW în prima jumătate a anului

/ Acum 3 zile

Euro și dolarul își continuă ieftinirea

/ Acum 3 zile

Norvegia ar putea continua finanțarea programului EcoVoucher și sprijini investițiile în baterii de stocare a energiei

/ Acum 3 zile

Republica Moldova are asigurat necesarul de energie pentru astăzi. Energocom a rezervat volumele

/ Acum 3 zile

FOTO // Oraşul Criuleni își modernizează infrastructura locală prin Programul „Europa este aproape”

/ Acum 3 zile

BNM: rata anuală a inflației va avea o tendință ascendentă până la finele anului curent, iar ulterior va scădea

/ Acum 3 zile

DOC// R. Moldova accesează o finanțare de 150 de milioane de euro pentru proiectul „Livada Moldovei II”. Legea, publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 3 zile

VIDEO // Podul peste râul Lunguța din Taraclia intră într-o nouă etapă de reparație

/ Acum 3 zile

Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 30 de lei

/ Acum 3 zile

Ministerul Infrastructurii clarifică tranzitul mărfurilor ucrainene și dă asigurări că exportatorii moldoveni nu vor fi afectați

/ Acum 3 zile

Energocom a achiziționat integral volumele de gaze necesare pentru următorul sezon rece

/ Acum 3 zile

ANSA cere fermierilor să țină evidența tratamentelor fitosanitare în perioada recoltării