ro
Economie
08 Decembrie, 2025 / 02:55
/ 29 Iulie, 2025

Breaking news

Energia electrică, mai ieftină. Noile prețuri aprobate de ANRE

Energia electrică se ieftinește. Noile prețuri au fost aprobate marți, 29 iulie, de către Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE), informează MOLDPRES.

Potrivit deciziei ANRE, consumatorii finali din nordul țării, deserviți S.A. „FEE-Nord”, vor achita 4 lei /kWh (fără TVA), cu 68 de bani mai puțin decât în prezent. Acest tarif este cu 33 de bani mai mic decât cel solicitat de furnizor.

Totodată, tariful pentru consumatorii din centrul și sudul țării, deserviți de Î.C.S. „Premier Energy”, scade cu 51 de bani și va constitui 3 lei și 59 de bani/ kWh (fără TVA), față de 3 lei și 94 de bani, preț solicitat de furnizor.

Potrivit ANRE, modificarea tarifelor a fost determinată de

  • reducerea prețului mediu de procurare a energiei electrice cu circa 11 % - de la 2,78 lei/kWh inclus în calculul prețurilor în vigoare până la valoarea 2,47 lei/kWh prognozată pentru anul 202;
  • ajustarea cheltuielilor aferente prestării serviciului de transport prestat de Î.S. „Moldelectrica”, prin aplicarea tarifului în cuantum de 0,261 lei/kWh;
  • ajustarea componentei devierilor tarifare înregistrate de furnizor, în funcție de veniturile efective obținute în anul precedent.

Premierul Dorin Recean a menționat că scăderea prețurilor a fost determinată de faptul că Energocom a reușit să cumpere energie la prețuri mai mici și totodată a crescut ponderea energiei regenerabile în consum.

Totodată, consumatorii finali care dispun de echipamente de măsurare cu posibilitatea înregistrării orare a energiei electrice consumate, vor putea solicita furnizorilor serviciului universal și de ultimă opțiune aplicarea prețurilor diferențiate în funcție de orele de consum. Astfel, pentru intervalul orar 23:00-07:00 se vor aplica prețuri reduse pentru energia electrică consumată.

Prețul „de noapte” al furnizorului Î.C.S. „Premier Energy” S.R.L va fi de 272 de bani/kWh pentru consumatorii racordați la rețelele de tensiune medie (6, 10 kV) și 331 de bani/kWh pentru cei racordați la rețelele de tensiune joasă (0,4 kV).

Pentru furnizorul de energie electrică „FEE Nord” prețul aprobat pentru energia consumată în intervalul orar 23:00-07:00 va fi de 272 de bani/kWh pentru consumatorii racordați la rețelele de medie tensiune, respectiv, 376 bani/kWh pentru cei racordați la rețelele 0,4 kV.

Hotărârile vor intra în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

 

Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

ANSA avertizează fermierii despre riscul ridicat de gripă aviară: cerințe mai stricte de biosecuritate pentru protejarea sectorului avicol

/ Acum 3 zile

VIDEO // Deficit bugetar în creștere și investiții record în 2026: explicațiile ministrului Finanțelor, Andrian Gavriliță

/ Acum 3 zile

Republica Moldova va crea un Consiliu Fiscal independent până în anul 2028. Acesta va evalua prognozele economice și politicile bugetar-fiscale ale Guvernului

/ Acum 3 zile

Executivul a aprobat proiectul Legii bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2026. Ministra Natalia Plugaru: „Acest buget vine să demonstreze responsabilitatea pe care o avem față de cetățeni”

/ Acum 3 zile

Bugetul pentru 2026, aprobat de Guvern. Documentul prevede investiții record și creșteri salariale

/ Acum 3 zile

Guvernul examinează proiectul Bugetului 2026. Alexandru Munteanu: „Va fi un buget al investițiilor responsabile”

/ Acum 3 zile

Bugetul pentru 2026, pe agenda Guvernului

/ Acum 3 zile

Curs valutar anunțat de BNM: euro mai scump, dolarul ușor depreciat

/ Acum 4 zile

FOTO, VIDEO // Moldova accelerează dezvoltarea economică prin clustere: cifre de afaceri mai mari, produse inovative și extindere pe piețele internaționale

/ Acum 4 zile

Fermierii au la dispoziție un ghid complet pentru instalarea panourilor fotovoltaice pe câmpuri: energie solară și culturi agricole, în același sistem

/ Acum 4 zile

Ministerul Agriculturii lansează campania „Cumpăr BUN de-acasă” cu apel către cetățeni să susțină producătorii locali

/ Acum 4 zile

Deficitul bugetar va crește ușor în 2026, dar investițiile private vor fi accelerate pentru a susține dezvoltarea economică, potrivit ministrului Finanțelor, Andrian Gavriliță

/ Acum 4 zile

VIDEO // Vicepremierul Eugen Osmochescu: „Economia Republicii Moldova va continua creșterea în 2026, cu evoluții pozitive pe toate sectoarele majore”

/ Acum 4 zile

Noul regim de taxare inversă la TVA pentru produse energetice va fi aplicat din 1 ianuarie 2026