ro

 

Economie
05 Februarie, 2026 / 18:16
/ 01 Decembrie, 2025

Spumantele Moldovei, în elita mondială: 20 de medalii și loc în Top 10 la Effervescents du Monde 2025

Republica Moldova se afirmă la nivel internațional prin încă un succes remarcabil în industria vinului. La prestigioasa competiție Effervescents du Monde 2025, desfășurată în Burgundia, Franța, vinurile spumante moldovenești au obținut 20 de medalii – 10 de aur și 10 de argint, rezultat care poziționează țara în rândul celor mai valoroși producători mondiali din categorie, transmite MOLDPRES.

În concurs au fost evaluate 393 de mostre din 15 țări, iar Republica Moldova a reușit să se distingă nu doar prin numărul impresionant de distincții, ci și printr-o realizare de referință: clasarea în Top 10 Best Sparkling Wines from Effervescents du Monde 2025, alături de producători de renume din Franța, Spania și Brazilia.

Participarea țării noastre a fost posibilă datorită Oficiului Național al Viei și Vinului (ONVV), instituție care a gestionat și finanțat demersul, în cadrul programelor dedicate promovării vinurilor autohtone pe piețele internaționale.

Rezultatul confirmă statutul în creștere al spumantelor moldovenești, calitatea producției și competitivitatea acestora pe scena mondială. Acest succes consolidează imaginea Republicii Moldova ca producător de vinuri de top și demonstrează potențialul industriei vitivinicole naționale, care continuă să câștige recunoaștere și prestigiu în lume, rezumă ONVV.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Denivelări identificate pe drumul G65, Teleneşti: antreprenorul, obligat să remedieze lucrările

/ Acum 1 zi

Şeful APP, Roman Cojuhari: „Separarea infrastructurii feroviare de serviciile comerciale este un pas necesar pentru modernizarea CFM”

/ Acum 1 zi

Pragul de înregistrare TVA ar putea fi majorat, începând cu anul fiscal 2026

/ Acum 1 zi

Peste 2,63 miliarde de lei au intrat la bugetul de stat din activitatea vamală, în ianuarie 2026

/ Acum 1 zi

Sprijin oferit de stat pentru promovarea exporturilor: Programul „Bridge export”, aprobat de Guvern

/ Acum 1 zi

Guvernul reorganizează „Calea Ferată din Moldova”: se creează o nouă societate pe acțiuni pentru transportul de pasageri și marfă

/ Acum 1 zi

Interes sporit pentru valori mobiliare de stat: cererea a depășit de aproape două ori oferta în subscrierea din ianuarie

/ Acum 1 zi

Breaking news

DOC // Facturi mai mici la gaz de astăzi, 4 februarie. Decizia ANRE privind micșorarea tarifului a fost publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

Drumurile naționale, practicabile în condiții de iarnă. Continuă lucrările de întreținere și prevenire a poleiului

/ Acum 1 zi

Investiții strategice în industrie: un complex furajer modern va fi construit la Grătiești, prin mecanismul de ajutor de stat

/ Acum 1 zi

Leul moldovenesc se apreciază față de euro

/ Acum 2 zile

Fenomenele extreme, provocare pentru infrastructura rutieră: experții propun soluții moderne

/ Acum 2 zile

Specialiștii ANSA, instruiți în Italia privind controlul vinurilor cu indicații geografice

/ Acum 2 zile

Sancțiuni de 1,3 milioane de lei aplicate de Fisc în urma a peste 400 de controale desfășurate în ianuarie