ro

 

Economie
19 Iulie, 2026 / 04:18
/ 11 Iunie, 2026

Venituri de peste 36 milioane lei, înregistrate de freelanceri în luna mai

Antreprenorii independenți au înregistrat în luna mai un venit total de 36,1 milioane de lei, iar suma impozitului unic calculat este de 5,4 milioane de lei, fiind în creștere cu 34,22% față de luna precedentă, informează MOLDPRES.

Potrivit Serviciului Fiscal de Stat (SFS), au fost generate și remise 2 819 avize de plată a impozitului unic pentru luna mai 2026 în adresa freelancerilor, prin intermediul adreselor electronice indicate la înregistrarea activității de antreprenoriat independent. Totodată, avizele de plată sunt disponibile în Cabinetul personal al contribuabilului și EVO.

Circa 46,51% din antreprenorii independenți au înregistrat tranzacții la conturile bancare dedicate. Dintre aceștia, 48 contribuabili au utilizat echipamente de casă și de control conectate la SIA „Monitorizarea electronică a vânzărilor”, suma totală a numerarului încasat constituind 757 587,01 lei.

Datele SFS mai relevă că până la 10 iunie curent, au fost înregistrați 2844 antreprenori independenți, iar achitările impozitului unic perceput de la aceștia este de 9,5 milioane de lei. 

Noul regim fiscal a fost introdus din 1 ianuarie 2026 de Guvern pentru a simplifica pornirea unei afaceri de către cetățenii Republicii Moldova.

Înregistrarea în calitate de antreprenor independent se face online, prin sistemul MPass, folosind semnătura electronică. După parcurgerea procedurii de înregistrare, antreprenorul independent poate începe imediat activitatea și poate încasa venituri fără facturi, fără bonuri fiscale și fără contabilitate, atâta timp cât plățile sunt realizate prin instrumente de plată fără numerar.

Totodată, antreprenorul independent este obligat să achite un impozit unic de 15% din venitul obținut, până la o sumă de 1,2 milioane de lei pe an, și respectiv 35% pentru partea care depășește acest plafon. În activitatea lor, freelancerii nu trebuie să depună dări de seamă fiscale sau statistice.

Freelancer poate deveni orice cetățean al Republicii Moldova care desfășoară activități economice independente în domeniul prestării serviciilor, precum IT, design, fotografie, creație, consultanță, arhitectură, meșteșugărit, servicii de curățenie și alte activități prevăzute expres în lege.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Lucrările de construcție a drumului național R7 „R14 - Drochia - Costești - frontiera cu România”  ar putea fi declarate de utilitate publică de interes național

/ Acum 3 zile

FOTO // O companie autohtonă a dezvoltat conceptul unui autobuz electric pe șine, care poate fi utilizat pentru transportul feroviar de pasageri

/ Acum 3 zile

Marja comercială pentru produsele petroliere va fi modificată

/ Acum 3 zile

Reziduurile industriale, transformate în energie: o companie locală ar putea implementa un proiect de energie verde, cu sprijinul Japoniei

/ Acum 3 zile

Turismul transformă Orheiul Vechi într-un motor al economiei locale: veniturile din cazare au crescut de șase ori în ultimii ani

/ Acum 3 zile

Amenzi de peste 1,28 milioane de lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător

/ Acum 3 zile

Euro se ieftinește ușor, iar dolarul se depreciază

/ Acum 4 zile

Profitul net al celor mai mari companii cu capital majoritar de stat a crescut până la nivelul record de peste 2 miliarde de lei în 2025

/ Acum 4 zile

Ministrul Dorin Junghietu a verificat lucrările din Stația Electrică Chișinău: „Suntem într-o etapă decisivă”

/ Acum 4 zile

Venituri de peste 41 de milioane de lei înregistrate de antreprenorii independenți în luna iunie

/ Acum 4 zile

ANRE: Cotațiile produselor petroliere, influențate de evoluțiile din Orientul Mijlociu

/ Acum 4 zile

Euro și dolarul se apreciază ușor

/ Acum 5 zile

Tinerii din Moldova care studiază agricultura, mediul sau dezvoltarea rurală sunt invitați la un concurs organizat de FAO

/ Acum 5 zile

Noi capacități de stocare a energiei: șapte instalații au fost racordate la rețelele electrice