ro

 

Economie
17 Mai, 2026 / 20:54
/ 13 Martie, 2025

Vicepremierul Vladimir Bolea și echipa FMI au discutat despre proiecte de infrastructură din R. Moldova

Vicepremierul Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, a avut astăzi o întrevedere cu o delegație a Fondului Monetar Internațional, condusă de Alina Iancu, în cadrul vizitei de lucru pe care misiunea o desfășoară în aceste zile la Chișinău, transmite MOLDPRES.

Principalele subiecte abordate au vizat planurile de investiții în infrastructură și provocările legate de capacitatea de implementare a proiectelor pe termen mediu și lung.

În cadrul discuțiilor, s-a vorbit despre stadiul de realizare a proiectelor de infrastructură planificate în 2024 și despre investițiile care se vor face în 2025. Viceprim-ministrul a subliniat că R. Moldova are nevoie de mai multe investiții pentru a moderniza căile ferate, drumurile, rețelele de apă și canalizare și alte infrastructuri esențiale, iar planurile de viitor sunt gândite să sprijine aceste obiective.

De asemenea, s-a vorbit despre capacitatea țării de a implementa proiecte mari de infrastructură pe termen mediu în contextul Planului de creștere economică pentru Moldova, aprobat zilele trecute de UE.

Un alt subiect pe agendă a fost situația dificilă prin care trece Î.S. „Calea Ferată din Moldova” și angajații acesteia. Ministrul a explicat că se lucrează la un plan de redresare a companiei, care să asigure viabilitatea pe termen lung a sectorului feroviar.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Republica Moldova crește continuu capacitățile de producere a energiei din surse regenerabile. Fotovoltaicele domină clasamentul

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Inflația este determinată de evoluțiile externe, în special conflictul din Orientul Mijlociu”

/ Acum 4 zile

Curtea de Conturi ar putea avea mai multă autonomie financiară

/ Acum 4 zile

Energizarea Liniei electrice Vulcănești-Chișinău ar putea avea loc în luna iunie

/ Acum 4 zile

Curtea de Conturi a depistat deficiențe în administrarea bunurilor confiscate de stat

/ Acum 4 zile

Ministerul Agriculturii anunță discuții cu procesatorii de lapte după problemele semnalate în mai multe raioane

/ Acum 4 zile

Noi proiecte de investiții în Republica Moldova. Premierul Alexandru Munteanu va avea o întrevedere cu ministrul delegat al Franței pentru Afaceri Europene, Benjamin Haddad

/ Acum 4 zile

Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru compensarea pierderilor suportate de fermierii afectați de seceta și arșița din 2025

/ Acum 4 zile

Impozite de 5,7 milioane de lei, achitate de antreprenorii independenți

/ Acum 4 zile

Euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor

/ Acum 5 zile

VIDEO // Cel mai mare sistem de stocare a energiei electrice din Republica Moldova poate acoperi până la 7 la sută din consumul de electricitate al țării

/ Acum 5 zile

Soluții pentru extinderea capacităților de irigare și măsurile de susținere a producătorilor locali, discutate de ministra Ludmila Catlabuga cu fermierii din Taraclia

/ Acum 5 zile

Impozitul achitat de persoanele care dau în chirie imobile va fi calculat automat

/ Acum 5 zile

Guvernatoarea Anca Dragu, la „Black Sea and Balkans Security Forum”: „Obiectivul nostru este construirea unui sistem financiar incluziv, interoperabil și aliniat standardelor europene”

 


 
/ Acum 23 ore

VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj înainte de Eurovision: „Vom demonstra că Moldova are talent, voce și oameni care știu să-și reprezinte țara cu demnitate”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru la Tallinn: „Estonia este un prieten de nădejde și un susținător al parcursului european al Republicii Moldova, de la care avem multe de învățat"

/ Acum 1 zi

VIDEO // Mesaj de susținere al președintei Maia Sandu înainte de finala Eurovision: „Moldova merită să fie auzită”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu: „Satoshi duce în finala Eurovision energia, talentul și spiritul unei generații care crede în Republica Moldova și o face auzită în întreaga lume”

/ Acum 1 zi

FOTO // Lumea familiei prin ochii copiilor. Expoziția „Copil fericit – vis împlinit”, găzduită de Parlament

/ Acum 1 zi

ADMITERE 2026 // Ziua Ușilor Deschise la Centrul de Excelență în Construcții: Sute de adolescenți au pășit pragul instituției pentru a descoperi profesiile viitorului

/ Acum 1 zi

Soroca sărbătorește Ziua Europei. Orășelul European invită cetățenii să cunoască valorile și tradițiile diversității culturale ale UE

/ Acum 1 zi

Noaptea Muzeelor. Parlamentul de la Chișinău își deschide sâmbătă ușile pentru vizitatori

/ Acum 1 zi

VIDEO // Doi tineri au fost reținuți pentru escrocherie. Victima, prejudiciată cu peste 1 milion de lei

/ Acum 1 zi

Cronica ARHIVELOR // Maria Bieșu, legenda Operei Naționale, care a cucerit marile scene ale lumii

Vezi mai multe