Aleksandr Lukașenko a fost învestit pentru al șaptelea mandat de președinte al Belarusului
Președintele Belarusului, Aleksandr Lukașenko, a depus marți jurământul, fiind astfel învestit pentru cel de-al șaptelea mandat neîntrerupt la conducerea țării, după alegerile prezidențiale desfășurate pe 26 ianuarie, transmite EFE, citată de AGERPRES și MOLDPRES.
'Președintele vostru nu v-a abandonat niciodată și nici nu vă va abandona, nu vă va trăda și nici nu va fugi. Sunteți toată viața mea', a spus el în timpul ceremoniei de învestire, desfășurată la Palatul Independenței din Minsk, în timp ce depunea jurământul cu mâna pe Constituția țării pe care o guvernează din 1994 și o va face până în 2030.
În ceea ce privește realegerea sa, Lukașenko a spus că 'această victorie nu este doar a mea, a președintelui, ci și a milioanelor de belaruși'.
'Pe 26 ianuarie am trecut printr-o altă răscruce istorică, am făcut-o cu siguranță și înțelepciune, fără să ne abatem de la drumul pe care am fost timp de o treime de secol', a spus președintele.
Referindu-se la protestele în masă care au avut loc în vara anului 2020 și la nemulțumirea care mocnește în cadrul societății față de autoritarismul conducerii, Lukașenko a spus că 'nu va permite ca libertatea de exprimare să fie folosită ca un baros pentru distrugerea propriei țări'.
'Avem totul în ordine în ceea ce privește libertatea presei, iar democrație avem mai mult decât cei care se proclamă apărătorii ei', a declarat președintele Belarusului.
De asemenea, el a făcut o legătură între protestele împotriva realegerii sale și fraudei electorale și finanțarea din partea SUA.
'Investigațiile noii administrații (a președintelui american Donald Trump) au dezvăluit cazuri clare de finanțare de către USAID (Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională) și NED (National Endowment for Democracy) a loviturilor de stat și a revoluțiilor colorate în întreaga lume, inclusiv în Belarus în 2020', a spus Aleksandr Lukașenko.
Președintele belarus a calificat protestele ca fiind o 'revoltă' și a spus că, în pofida faptului că 'au vândut patria în schimbul burselor' și 'au cerut sancțiuni și bombe de la stăpânii lor', ele au făcut guvernul mai puternic și i-au învățat pe belaruși să 'prețuiască și să apere ceea ce au'.
Aleksandr Lukașenko s-a referit la toate problemele suferite de Belarus, cum ar fi situația economică, pandemia sau protestele, printre altele, ca fiind 'rezultatul jocurilor globale ale celor care cred că au dreptul să dicteze voința întregii lumi'.
Potrivit Comisiei Electorale din Belarus, Lukașenko a câștigat ultimele alegeri cu 86,82% din voturi.
Navele din Golful Persic se declară „chineze” pentru a evita atacurile iraniene
Atacuri rusești în mai multe regiuni ale Ucrainei: morți, răniți și clădiri distruse
Prețul petrolului ajunge la 90 de dolari per baril
Donald Trump cere capitularea necondiționată a Iranului
BTA: Istoricul Mikhaylo Stanchev a primit titlul de profesor onorific la Universitatea de Stat de Științe Umaniste din Ismail
Uniunea Europeană suspendă călătoriile fără vize pentru oficialitățile georgiene
UE va analiza opțiuni pe termen scurt pentru reducerea prețurilor la energie
Israelul anunță o nouă fază în războiul împotriva Iranului
SUA afirmă că au scufundat peste 30 de nave iraniene
Zelenski: Statele din Orientul Mijlociu au folosit în câteva zile mai multe rachete Patriot decât Ucraina în patru ani de război
Ucraina și Rusia au făcut un nou schimb de prizonieri de război
Drone iraniene au lovit un aeroport din Azerbaidjan
Pentagonul vrea să achiziționeze drone ucrainene de interceptare, pentru a contracara atacurile Iranului
Washingtonul sugerează că ofensiva împotriva Iranului ar putea dura până la opt săptămâni
VIDEO // Micro-antreprenorii din mediul rural pot accesa credite de până la 2 milioane de lei din resursele IFAD
Parlamentul Ungariei a adoptat o moțiune de respingere a aderării Ucrainei la UE
Ucrainenii anunță că au recuperat aproape întreaga regiune Dnipropetrovsk
Reforma justiției, în vizorul UE: Membrii CSM au avut o întrevedere cu Gabriela Scutea, Înalt Consilier al UE
Peste 1100 de controale privind vânzarea produselor din tutun, efectuate de ANSP în ultimii cinci ani
Tarife uniforme pentru distribuția gazelor naturale. Decizia aprobată de ANRE
Statul a finanțat anul trecut 128 de operații de transplant
Gheorghe Hajder: „Vom planta fiecare teren alocat pentru împădurire”. Pregătiri pentru marea acțiune de plantare din 14 martie
FOTO, VIDEO // Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda: „Aderarea Republicii Moldova și Ucrainei la UE până în anul 2030 este un obiectiv strategic al țării noastre”
Circa 25 la sută din consumul final brut de electricitate a fost acoperit anul trecut de energia regenerabilă
Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, distins cu „Ordinul Republicii”
Discursul președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.
Peste 3600 de elevi de clasa a IV-a vor susține testarea națională la matematică în format digital
Republica Moldova și Statul Qatar explorează un parteneriat strategic în domeniul digitalizării și infrastructurii geospațiale
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov, discuții cu Asociația Investitorilor Străini în R. Moldova. Crearea unui mediu de afaceri mai atractiv, pe agendă
Măsuri privind securitatea aprovizionării cu gaze a regiunii transnistrene. Proiectul înaintat de Ministerul Energiei