Armenia și SUA au încheiat un acord în domeniul nuclear civil
Armenia și Statele Unite au convenit luni să coopereze în domeniul nuclear civil, la câteva luni după ce Washingtonul a mediat un acord de pace între azeri și armeni, în sudul Caucazului, și în contextul eforturilor americane de a întări relațiile cu o țară fostă aliată apropiată a Rusiei, transmite Reuters, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Premierul armean Nikol Pașinian și vicepreședintele american JD Vance, aflat într-o vizită de două zile la Erevan, au semnat o declarație comună privind sectorul nuclear.
Cei doi oficiali au anunțat că au încheiat negocierile privind un așa-zis Acord 123, care permite Statelor Unite să acorde legal altor țări licențe de tehnologie și echipamente nucleare.
Înțelegerea permite exporturi inițiale în valoare de cinci miliarde de dolari din SUA către Armenia, urmate de alte patru miliarde pe termen lung pentru combustibil nuclear și întreținere, a menționat Vance.
Armenia a fost multă vreme puternic dependentă de Rusia și Iran pentru importul de energie; în prezent, analizează propuneri ale unor companii din SUA, Rusia, China, Franța și Coreea de Sud pentru construcția unui reactor nuclear care să înlocuiască singura centrală atomică, model sovietic, de la Metsamor.
Anunțul de luni pare să indice un avantaj pentru americani în procesul de selecție, observă Reuters. Viceministrul rus de externe Mihail Galuzin, intervievat de publicația Izvestia, a afirmat însă că propunerea Rusiei pentru un nou reactor este cea mai bună opțiune pentru Armenia, iar compania de stat rusească Rosatom este gata să lanseze rapid un astfel de proiect. ''Nu există alternative reale în privința disponibilității unor tehnologii fiabile, testate în practică, precum și a atractivității parametrilor financiari'', a susținut el.
Vance încearcă să promoveze așa-numita ''Rută Trump pentru Pace și Prosperitate Internațională'' (TRIPP), un coridor de 43 de km între Azerbaidjan, exclava azeră Nahicevan și Turcia; inițiativa are în vedere infrastructuri feroviare noi sau modernizate, oleoducte și gazoducte, precum și cabluri de fibră optică. Conform Casei Albe, vicepreședintele american urmează să viziteze Azerbaidjanul miercuri și joi.
UE își reafirmă sprijinul ferm pentru independența, suveranitatea și integritatea teritorială ale Ucrainei
NASA a început numărătoarea inversă pentru lansarea misiunii lunare „Artemis II”
Italia a refuzat utilizarea de către SUA a unei baze pentru zboruri implicate în războiul din Iran
Prima ediție „Eurovision Asia” va avea loc în noiembrie 2026, la Bangkok
Miniștri de externe ai UE participă în Ucraina la ceremoniile de comemorare a masacrului de la Bucea
SUA ar putea revizui relațiile cu NATO după conflictul cu Iranul, afirmă Marco Rubio
Ucraina și Bulgaria au semnat un acord de apărare pe zece ani
UE lansează platforma digitală „Rezerva de talente” pentru a atrage lucrători din afara Uniunii
Tensiunile din Orientul Mijlociu pot încetini creșterea economică globală, avertizează FMI
Zelenski afirmă că partenerii Ucrainei au cerut limitarea atacurilor asupra sectorului energetic rus
Ceremonia Luminii Sfinte va avea loc la Ierusalim în format restrâns, pe fondul tensiunilor de securitate
Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran
Politico: UE analizează măsuri împotriva Ungariei, inclusiv suspendarea drepturilor, în cazul unei noi victorii a lui Viktor Orbán
Prețul petrolului se apropie de 117 dolari pe baril
O serie de evenimente dedicate promovării dialogului intercultural vor fi organizate în contextul Zilei Internaționale a Romilor
Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”
În Republica Moldova vor fi construite centrale eoliene mari, cu sisteme de stocare a energiei: 16 oferte depuse la licitație
Peste 5 000 de cereri de înscriere a copiilor în clasa I au fost depuse în capitală
În sectoarele capitalei vor fi organizate târguri pascale
Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru
Casa Albă ar urma să concedieze mai mulți înalți oficiali ai administrației Trump
FOTO // Militarii moldoveni, clasați pe locul II la Competiția Internațională „Cupa Mareșal Jozef Piłsudski”
CEC a acreditat 14 observatori naționali pentru monitorizarea alegerilor locale noi și referendumurilor locale
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Forumul Smart City: „Orașele trebuie să fie mai aproape de nevoile oamenilor, cu tehnologii accesibile”
FOTO // Angajații IGSU, menționați cu distincții în ajunul „Zilei Salvatorului”
Centrul de Sănătate Sângerei a fost dotat cu dispozitive medicale performante
Târguri educaționale la Bălți și Căușeni: absolvenții de liceu pot descoperi oportunitățile universităților din țară
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova
Un camion cu cereale s-a răsturnat în zona localității Giurgiulești. Circulația rutieră, blocată temporar
Volodimir Zelenski i-a invitat pe emisarii americani la Kiev pentru a relua negocierile cu Moscova