Biroul președintelui Consiliului European, Antonio Costa, a avut „contacte scurte” diplomatice cu Kremlinul
Biroul președintelui Consiliului European, Antonio Costa, a avut „contacte scurte” diplomatice cu Kremlinul pentru a deschide canale de comunicare, a declarat miercuri un oficial european, într-un moment în care UE analizează posibilitatea unor discuții cu Moscova pentru a pune capăt războiului din Ucraina, potrivit AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
„În cursul ultimelor săptămâni, au avut loc contacte scurte la nivel diplomatic pentru deschiderea unor canale de comunicare, însă nu s-a discutat nimic pe fond”, a indicat această sursă.
Cu Rusia aflată acum în defensivă, potrivit mai multor oficiali europeni, problema relansării negocierilor de pace a căpătat din nou importanță. Europenii doresc să participe la acest proces, însă se întreabă în ce mod ar putea să o facă.
„În orice scenariu viitor, UE va avea interese de apărat, astfel că este important să dispunem de canale diplomatice stabilite cu Rusia”, a declarat oficialul european.
„UE nu este mediator. Ea susține Ucraina în eforturile sale de a ajunge la o pace justă și durabilă”, a adăugat acesta.
Aceeași sursă a subliniat că Antonio Costa lucrează în „strânsă coordonare” cu liderii celor 27 de state membre în ceea ce privește eventualele interacțiuni cu Rusia și „subiectele care ar putea fi discutate atunci când va veni momentul”.
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, așteptat joi la Bruxelles cu ocazia summitului liderilor celor 27 de state membre, a făcut apel la europeni să joace un rol activ în aceste eventuale negocieri.
În ultimele luni, mai multe runde de discuții pentru identificarea unei soluții la războiul din Ucraina, desfășurate sub egida SUA, nu au reușit să apropie Kievul și Moscova de un acord, procesul împotmolindu-se tot mai mult pe măsură ce atenția Washingtonului s-a îndreptat către Iran.
Reuniți săptămâna aceasta la Evian, liderii G7 și-au exprimat intenția de a intensifica presiunea asupra Rusiei prin sancțiuni, pentru a opri războiul din Ucraina.
Președintele american Donald Trump s-a arătat dispus să reintroducă unele sancțiuni asupra petrolului rusesc, suspendate temporar pentru a contracara creșterea prețurilor la petrol provocată de conflictul cu Iranul.
Europa nu va fi niciodată un „mediator neutru” între Rusia și Ucraina, a insistat, la sfârșitul lunii mai, șefa diplomației europene, Kaja Kallas, considerând că, înainte de desemnarea unui posibil reprezentant european pentru dialogul cu Moscova, este important să se stabilească ce mesaj va fi transmis Rusiei.
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte
Volodimir Zelenski anunță măsuri pentru consolidarea relațiilor dintre Ucraina și Polonia
Ucraina a distrus un bombardier strategic rusesc Tu-95
Atacuri rusești asupra Ucrainei: patru morți și mai mulți răniți, inclusiv copii
Ungaria a deschis o anchetă privind legăturile fostului ministru de Externe Szijjarto cu Rusia
AFP: Canicula record din iunie, asociată cu cel puțin 12.000 de decese în Europa
Europa va asista în august la prima eclipsă totală de Soare din ultimii aproape 27 de ani
ARMENPRESS: Statele Unite vor deține 74% din acțiunile companiei TRIPP Development Company, iar Armenia 26%. Guvernul aprobă proiectul de lege privind ratificarea acordului
Serhii Korețki, numit prim-ministru al Ucrainei după votul Radei Supreme
Volodimir Zelenski îl propune ca premier pe Serhii Koreţki. Rada Supremă ar putea să voteze astăzi noul Cabinet de miniştri
Uniunea Europeană şi Ucraina au încheiat un parteneriat în domeniul dronelor
După Marea Azov, ucrainenii au atacat nave rusești și în Marea Neagră: 20 de corăbii lovite într-o noapte
Washingtonul a reintrodus blocada asupra porturilor iraniene
Bloomberg: Rusia se confruntă cu un surplus de petrol pe care îl vinde tot mai greu
VIDEO // Industria accelerează: creștere de 7,2 la sută în primele cinci luni ale anului curent
Noii membri ai Cabinetului de miniștri au fost prezentați echipelor din ministere
Drumurile naționale vor fi evaluate periodic, pentru a crește siguranța rutieră
BTA: Bulgaria sprijină 401 școli duminicale din 43 de țări cu finanțări de peste 8 milioane de euro
Ministrul Mediului: „Nu există risc de a rămâne fără apă, însă scăderea Nistrului afectează infrastructura de captare”
Proiectele mari de infrastructură și investiții capitale vor fi accelerate
ARMENPRESS: Două instituții militare din Armenia devin parteneri asociați ai Colegiului European de Securitate și Apărare
Termenul pentru amalgamarea voluntară expiră pe 31 iulie
Republica Moldova va avea un cadru legal pentru piața criptoactivelor
VIDEO // Premierul Vasile Tofan solicită elaborarea unui pachet de măsuri pentru reducerea controalelor excesive asupra antreprenorilor
Noul ministru al Agriculturii a fost prezentat colectivului. Premierul Vasile Tofan cere continuarea reformelor în sector
Ministerele vor prezenta propuneri de optimizări în sistemul public
Mai multă echitate în sistemul de protecție socială: Indemnizația de maternitate nu va mai depinde de căsătoria părinților
FOTO // Noul ministru al Sănătății, Alexandru Gasnaș, și-a început mandatul. Premierul Vasile Tofan i-a cerut accelerarea proiectelor medicale majore
Noi măsuri pentru digitalizarea justiției: mai multe proceduri vor fi realizate electronic
Alertă ANSP: Trei loturi de șervețele umede neconforme din cauza contaminării microbiologice au fost retrase de pe piață