ro

 

Externe
28 August, 2026 / 02:15
/ Acum 1 zi

BTA: Centrul Cultural Bulgar din Bolgrad, vizitat de o delegație din Bulgaria cu ocazia aniversării a 205 ani de la fondarea orașului

O delegație bulgară, aflată în vizită în orașul ucrainean Bolgrad cu ocazia festivităților dedicate împlinirii a 205 ani de la fondarea acestuia, a vizitat Centrul Regional pentru Cultura Bulgară din localitate. În cadrul vizitei, membrii delegației au făcut cunoștință cu activitatea centrului și au admirat exponatele acestuia, descoperind aspecte din viața bulgarilor basarabeni prin prisma obiceiurilor, costumelor tradiționale, cântecelor, obiectelor de uz casnic și tradițiilor culturale, transmite BTA.

Din delegația care a participat la festivități au făcut parte Rositsa Kirova, președinta Comisiei pentru Turism din cadrul celei de-a 52-a Adunări Naționale a Bulgariei; Zlatin Krustev, ambasadorul extraordinar și plenipotențiar al Bulgariei în Ucraina; Svetoslav Ivanov, consulul general al Bulgariei la Odesa; Kiril Valchev, directorul general al Agenției Bulgare de Știri (BTA); Ilian Zanev, secretar III la Consulatul General al Bulgariei la Odesa; și Rayna Mandzhukova, directoarea executivă a Agenției de Stat pentru Bulgarii din Străinătate.

Angajații Centrului Bulgar, conduși de directoarea acestuia, Galina Ivanova, au întâmpinat delegația, subliniind că spiritul bulgăresc din Basarabia unește generații de mai bine de 200 de ani.

„Ziua orașului Bolgrad este o sărbătoare nu doar a unui oraș, ci și a memoriei, istoriei și oamenilor săi. Ne bucurăm să primim delegația bulgară în această zi specială și să împărtășim cu oaspeții spiritul festiv și respectul pentru moștenirea bulgară păstrată aici de-a lungul generațiilor”, a declarat Ivanova.

„Activitatea instituției noastre culturale este legată de marcarea tuturor sărbătorilor tradiționale și naționale ale poporului bulgar, precum și a sărbătorilor naționale ucrainene. Participăm, de asemenea, la evenimente organizate în întreaga Basarabie. Principalele noastre domenii de activitate sunt cel educațional, de cercetare și metodologic, precum și cercetarea culturală. Acestea se reflectă, în primul rând, în promovarea culturii și limbii bulgare și în renașterea tradițiilor, ritualurilor și obiceiurilor bulgare. Am ales festivalurile, expozițiile de artă, concursurile și întâlnirile cu oameni de știință și cultură drept principale forme de activitate”, a spus Ivanova.

Ea a explicat că centrul desfășoară un program editorial activ încă din 2002 și a publicat 12 cărți. Cele mai multe dintre acestea sunt culegeri de articole și materiale prezentate în cadrul conferințelor și meselor rotunde organizate de centru. Una dintre seriile de publicații cuprinde cinci volume intitulate „Bulgarii din Basarabia”, care abordează probleme contemporane legate de limba și literatura, istoria și arta bulgarilor din Ucraina și Republica Moldova.

„O altă carte publicată de noi este «Bisericile ortodoxe din localitățile bulgare și găgăuze din Ucraina și Moldova». Pe baza documentelor de arhivă, aceasta analizează construcția și funcționarea bisericilor din satele bulgare și găgăuze. Publicațiile noastre se concentrează în principal pe istoria, cultura, folclorul și literatura bulgarilor din Basarabia”, a adăugat directoarea.

Ivanova a menționat că, de-a lungul anilor, sărbătorile tradiționale bulgare celebrate în Bulgaria – printre care Babinden, Trifon Zarezan, Baba Marta, Sâmbăta lui Lazăr, Paștele, Sfântul Gheorghe și Sfântul Nicolae – au fost reînviate în aproape întregul raion Bolgrad.

„Suntem mândri că multe dintre sărbătorile inițiate de noi au devenit parte a calendarului festiv al raionului și al regiunii”, a spus ea.

Centrul Bulgar găzduiește și o bibliotecă bulgară care deține aproape 9.000 de volume de literatură în limba bulgară, inclusiv opere ale clasicilor bulgari. Potrivit Galinei Ivanova, biblioteca este frecventată de tineri care intenționează să se înscrie la instituții de învățământ superior din Bulgaria, precum și de elevi și tineri din întreaga Basarabie.

Oaspeții bulgari au vizitat și o casă etnografică bulgară amenajată în cadrul centrului cu sprijinul familiei Konstantinov din satul Cișmeaua (Horodnie). Casa reconstituie viața de zi cu zi a bulgarilor basarabeni din anii 1930–1960. Exponatele, colectate din mai multe sate, reprezintă valoroase mărturii culturale. Întâlnirile organizate în „Casa Bulgară” constituie, de asemenea, una dintre principalele modalități prin care centrul interacționează cu comunitatea locală.

Centrul Regional pentru Cultura Bulgară a fost inaugurat la 10 decembrie 1997 și va marca cea de-a 30-a aniversare în 2027.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Lidera AfD anunță că vrea retragerea Germaniei din zona euro și „închiderea granițelor”

/ Acum 3 zile

Zelenski, mesaj de Ziua Independenței: „Ucraina nu va ceda Donbasul pentru o încheiere rapidă a războiului”

/ Acum 3 zile

Atac masiv asupra regiunii Odesa

/ Acum 3 zile

Ucraina marchează 35 de ani de independență. Liderii Coaliției Voinței se reunesc la Kiev

/ Acum 4 zile

BTA: Nivelul Dunării a crescut ușor în Bulgaria. Restricțiile pentru nave rămân în vigoare

/ Acum 4 zile

Centrala nucleară de la Paks care asigură 40% din energia Ungariei revine la capacitate

/ Acum 4 zile

Zelenski respinge alegerile în timp de război: „Ar fi un risc enorm pentru Ucraina”

/ Acum 4 zile

Record de trafic aerian în Grecia: peste 5.000 de aeronave au traversat spațiul aerian într-o singură zi

/ Acum 4 zile

Kazahstanul își alege noul Parlament după reforma constituțională

/ Acum 5 zile

Germania și alte cinci state UE cer o taxă pe profiturile companiilor petroliere

/ Acum 5 zile

Macron anunță noi rachete interceptoare pentru Ucraina după intensificarea atacurilor rusești

/ Acum 5 zile

Alianța Europeană a Agențiilor de Știri, la 70 de ani: presa verificată devine mai importantă în era inteligenței artificiale

/ Acum 5 zile

Șeful diplomației germane la Kiev denunță atacurile Rusiei și promite noi ajutoare pentru Ucraina

/ Acum 6 zile

Atac rusesc asupra unui centru comercial din Krivoi Rog, Ucraina. Cinci persoane au murit, iar peste 90 au fost rănite

 


 
/ Acum 5 ore

VIDEO // Republica Moldova, România și Ucraina își consolidează eforturile pentru pace, securitate și dezvoltare: Mesajele transmise la Chișinău de Maia Sandu, Nicușor Dan și Volodimir Zelenski

/ Acum 6 ore

Trafic intens la intrarea în Republica Moldova prin PTF Giurgiulești-Galați

/ Acum 6 ore

Nicușor Dan: „România și Republica Moldova trebuie să-și consolideze cooperarea în domeniul securității”

/ Acum 6 ore

Maia Sandu, despre parada militară: „Putem să ne mândrim cu cei care au grijă să fim în siguranță”

/ Acum 7 ore

FOTO // Igor Grosu, despre atmosfera de la parada militară de Ziua Independenței: „Am simțit, în primul rând, recunoștință”

/ Acum 7 ore

35 de ani de Independență: Peste 2.000 de militari și reprezentanți ai instituțiilor de forță au defilat la Parada din PMAN

/ Acum 7 ore

Moldova#35 – Ce am construit // Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru: „Republica Moldova a edificat un sistem de protecție socială orientat spre oameni”

/ Acum 8 ore

VIDEO // Președintele Ucrainei, în vizită la Chișinău, de Ziua Independenței Republicii Moldova. Oficialul a fost întâmpinat la Președinție de Maia Sandu

/ Acum 9 ore

VIDEO // Paradă Militară organizată la Chișinău de Ziua Independenței: peste 2.000 de militari și 100 de unități de tehnică în PMAN

/ Acum 9 ore

Este o zi specială pentru Republica Moldova: mesajul transmis de președintele Consiliului European cu ocazia Zilei Independenței

Vezi mai multe