Canada adoptă represalii comerciale împotriva SUA ca reacție la taxele americane impuse importurilor de oțel și aluminiu
Guvernul canadian a anunțat miercuri represalii comerciale împotriva Statelor Unite, după ce administrația președintelui Donald Trump a pus în aplicare tarife de 25% la importurile de oțel și aluminiu, informează EFE, potrivit Agerpres.
Începând de joi, Canada va impune tarife de 25% la produse importate din SUA în valoare de 29,8 miliarde de dolari canadieni (20,7 miliarde de dolari americani) , conform anunțului făcut de ministrul de finanțe, Dominic LeBlanc, ministrul de externe, Melanie Joly și ministrul industriei, Francois-Philippe Champagne.
Marți, la miezul nopții, SUA au început să aplice tarife la importurile de oțel și aluminiu din întreaga lume, taxe care se adaugă altora pe care executivul american le-a inițiat săptămâna trecută în cazul produselor canadiene care nu sunt prevăzute în tratatul T-MEC.
LeBlanc a declarat într-o conferință de presă că represaliile se vor aplica la importuri de oțel din SUA în valoare de 12,6 miliarde de dolari canadieni. Aceste taxe de represalii vor afecta, de asemenea, alte produse în valoare de 14,2 miliarde de dolari canadieni, cum ar fi unelte, computere, echipamente sportive și produse de ștanțare a fierului.
Noile tarife se adaugă celor pe care Canada le-a aplicat deja de la începutul lunii martie la alte importurile americane în valoare de 30 de miliarde de dolari canadieni, de la băuturi alcoolice și suc de portocale până la electrocasnice.
În total, Canada impune în prezent tarife de 25% la importuri din SUA a căror valoare este de aproape 60 de miliarde de dolari.
LeBlanc a mai precizat că guvernul canadian 'ar putea impune' mai multe tarife ca răspuns la acțiunile administrației Trump.
„Guvernul nostru va continua să lucreze neobosit pentru a convinge administrația Trump să renunțe complet la aceste tarife, care sunt absolut nejustificate”, a adăugat LeBlanc.
La rândul său, șefa diplomației canadiene, Melanie Joly, a spus că 'va fi o luptă zilnică' și a avertizat că în timpul summitului ministerial al G7 care începe miercuri în orașul canadian Charlevoix va menționa războiul comercial în fiecare conversație pe care o va avea cu secretarul de stat american, Marco Rubio.
„La fiecare întâlnire, voi ridica problema tarifelor pentru a coordona răspunsul nostru cu europenii și pentru a pune presiune asupra americanilor. Este vorba de mult mai mult decât de economie. Este o chestiune privind viitorul țării noastre. Suveranitatea și identitatea canadiene nu sunt negociabile”, a adăugat ea.
UE ajunge la un acord pentru eliminarea treptată a importurilor de gaze ruseşti până în 2027
Miniștrii de externe ai NATO se întâlnesc la Bruxelles pentru a discuta despre sprijinul acordat Ucrainei
Întâlnire Putin-Witkoff: Nu s-a ajuns la niciun compromis privind teritoriile ocupate din Ucraina
BTA: Sondajul arată schimbări în cursa pentru primăria București, un candidat se retrage
Mark Rutte anunță măsurile luate de NATO pentru protejarea României de dronele rusești
Zelenski: Planul de pace propus de SUA a fost revizuit din nou după negocierile americano-ucrainene
Suspiciuni de fraudă: Fosta șefă a diplomației UE, Federica Mogherini, a fost reținută
Guvernul Bulgariei retrage proiectul de buget pentru 2026 după protestele masive
Noi proteste în Bulgaria faţă de bugetul pe 2026. Manifestanţii s-au ciocnit cu poliţia
Rusia a început să monteze rachete ghidate aer-aer pe dronele Shahed
Volodimir Zelenski afirmă că teritoriul Ucrainei este „cea mai dificilă” problemă pentru încheierea războiului
Zelenski cere discuții directe cu Trump pentru soluționarea divergențelor asupra planului de pace american
Șefa diplomației UE, Kaja Kallas: „Soluția pentru pace e să punem presiune pe Rusia, nu pe Ucraina”
UE are un nou sistem de indicații geografice pentru produsele artizanale și industriale
O navă a lovit un pod în sudul Germaniei. Echipajul și pasagerii nu au avut de suferit
Locuitorii capitalei sunt invitați la târguri și iarmaroace cu produse locale
Expoziția „Copiii împotriva războiului”, la Ambasada Ucrainei în Republica Moldova
Negociatorii din SUA și Ucraina au discutat despre încetarea războiului
Un polițist de frontieră s-a împușcat cu arma din dotare
Vreme posomorâtă și ploi izolate: prognoza meteo pentru week-end
Gala Colaborării și Inovării la USM. Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării a marcat 45 de ani de activitate
FOTO // Ministrul Culturii, în vizită la Cahul: investițiile și accesul la programe culturale, priorități pentru regiune
Post de pompieri voluntari inaugurat la Scoreni: intervenții mai rapide pentru patru localități din Strășeni și Ialoveni
GALERIE FOTO // Capitala a dat start sărbătorilor de iarnă
BTA: Alegerile pentru Primăria București din 7 decembrie: așteptări și promisiuni
Biroul permanent a aprobat ordinea de zi pentru următoarele ședințe plenare
China invită Moldova să se alăture „trenului rapid” al dezvoltării. Ambasadoarea Dong Zhihua: „Se deschid noi oportunități”
Moldova, parte activă a dialogului european în domeniul transporturilor. Vladimir Bolea: „Ne aliniem pe deplin standardelor UE”
Chișinăul a notificat oficial Federația Rusă despre denunțarea Acordului privind centrele culturale
Prioritățile de cooperare, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și echipa Băncii Mondiale