Cel puțin patru persoane au fost ucise și peste 500 rănite într-o explozie uriașă în cel mai mare port comercial din Iran
Cel puţin 516 de persoane au fost rănite și patru ucise sâmbătă, într-o ”explozie puternică” la Shahid Rajai, un port comercial important situat în sudul Iranului, potrivit televiziunii de stat, care nu face precizări cu privire la cauza exploziei, relatează AFP, preluat de news.ro și MOLDPRES.
”O explozie puternică a avut loc la un chei al portului Shahid Rajai”. situat la peste 1.000 de kilometri sud de Teheran, a declarat la televiziunea de stat un reprezentant al Administraţiei Portuare, Esmail Malekizadeh.
Acest port crucial în domeniul comerţului se află în apropierea oraşului important Bandar Abbas, situat la Strâmtoatrea Ormuz.
”Incidentul este cauzat de explozia mai multor containere depozitate în zona cheiului portului Shahid Rajai”, a declarat la televiziuna de stat un reprezentant al salvării locale, Mehrdad Hassanzadeh.
Majoritatea răniţilor au fost ”transferaţi către centre medicale”, anunţă tekeviziunea de stat.
Portul Shahid Rajai este cel mai mare port comercial din Iran, potrivit agenţiei oifiale iraniene de presă Irna.
Peste 70% dintre mărfurile Iranului tranzitează acest port, la Strâmtoarea Ormuz, tranzitată la rândul său de o cincime din producţia mondială de petrol.
Televiziunea de stat a difuzat imagini în care apare o coloană importantă de fum negru ridicându-se din port.
Detonarea s-a auzit pe o rază de zece kilometri, potrivit aceleiaşi surse.
”Unda de şoc a fost atât de puternică, încât majoritatea clădirilor din port a fost grav aratiată”, potrivit agenţiei de presă Tasnim.
Numărul angajaţilor prezenţi la momentul exploziei era necunoscut imediat.
Sâmbătă este prima zi a săptămânii în Iran.
Primul caz de gripă aviară H5, extrem de contagioasă, detectat în Australia
Grecia: Un cutremur cu magnitudinea 5,8 s-a produs la sud-vest de insula Creta
Regatul Unit: Un mort și zeci de răniți în coliziunea a două trenuri de pasageri
UE rămâne de partea Ucrainei, așadar nu va încerca să medieze între Kiev și Moscova, precizează președintele Consiliului European
UE prelungește cu 12 luni sancțiunile împotriva Rusiei
Parlamentul European condamnă incursiunile cu drone ale Rusiei în UE
Zelenski cere reluarea negocierilor după cel mai amplu atac cu drone asupra Moscovei
Biroul președintelui Consiliului European, Antonio Costa, a avut „contacte scurte” diplomatice cu Kremlinul
Parlamentul European a aprobat noi tehnici genomice (NTG) în agricultură
Liderii G7 reafirmă sprijinul militar pentru Ucraina și anunță noi sancțiuni împotriva Rusiei
Cutremur în nord-vestul Chinei: o perosană a decedat, altele opt sunt rănite
ARMENPRESS: Miniștrii UE discută consolidarea rezilienței și diversificarea economică a Armeniei
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit la summitul G7 de la Evian
Zelenski propune o întâlnire cu Putin în SUA
Prim-ministrul Alexandru Munteanu participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk, Polonia
Deputații se întrunesc vineri în ședință plenară. Noi reguli pentru cartelele SIM și protecție sporită pentru salariați, printre subiectele examinate
Aplicarea TVA de 20 la sută la medicamente va fi amânată. Andrian Gavriliță: „Propunerea este să facem ordine, iar banii să fie direcționați înapoi în sănătate”
ARMENPRESS: UE ia în considerare modelul Synopsys Armenia pentru instruirea în domeniul proiectării cipurilor
Un cetățean al Israelului a murit, iar alți patru au fost răniți într-un accident produs la Criuleni
Rezultat istoric la tenis de masă pentru Republica Moldova: Alexandra Chiriacova a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene
VIDEO // Un bărbat din capitală, reținut pentru circulația ilegală a substanțelor narcotice
Un grup de militari din Armata Națională au participat la instruiri în județul Neamț din România
Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”
Republica Moldova va putea dezvolta mai rapid interconectările energetice cu UE: proiect aprobat de Guvern
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu membrii Consiliului de Administrație al BERD
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu reprezentanți ai BERD: „Viitorul economiei Republicii Moldova se construiește prin reforme, investiții și încrederea partenerilor”
Ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga: „Discutăm cu fermierii pentru a identifica soluții și o poziție comună care vizează politica fiscală”
VIDEO // Un autocamion cu combustibil a luat foc la Sângerei. Alte două mașini s-au ciocnit în fumul dens
Garanții noi în muncă pentru părinți și îngrijitori de familie
Un lot de ouă de găină, retras de pe piață. Consumatorii sunt îndemnați să returneze produsul în magazine