Discuțiile de pace între Ucraina și Rusia ar putea fi reluate în septembrie
Discuții între echipele de negociere ucraineană și rusă ar putea avea loc în septembrie și să includă reprezentanți americani, a declarat joi șeful de cabinet al președintelui Ucrainei, Kirilo Budanov, relatează Reuters, citată de AGERPRES și MOLDPRES.
Budanov a spus că Ucraina vrea să resusciteze convorbirile de pace, noi evoluții fiind probabile luna viitoare. Convorbirile de pace conduse de SUA au bătut pasul pe loc în acest an, în condițiile în care Ucraina a refuzat cererile ruse de a ceda mai mult teritoriu, iar Washingtonul a devenit tot mai preocupat de conflictul cu Iranul.
'Sper la acest lucru, da, și cu implicarea americanilor, bineînțeles. Nu ne putem descurca fără ei', a declarat Budanov pentru Novini Live, întrebat dacă acest lucru înseamnă discuții directe între negociatorii ucraineni și ruși.
Președintele Volodimir Zelenski a declarat recent că Ucraina vede o fereastră de oportunitate pentru mediere americană până la sfârșitul verii următoare și a întocmit o pagină cu idei împreună cu oficiali americani și europeni care să fie prezentate Moscovei.
Ultima rundă de discuții trilaterale Ucraina- Rusia-SUA au avut loc în februarie. De atunci, reprezentanții ucraineni și ruși au purtat discuții separate numai cu echipa americană, notează Reuters.
Zelenski, mesaj de Ziua Independenței: „Ucraina nu va ceda Donbasul pentru o încheiere rapidă a războiului”
Atac masiv asupra regiunii Odesa
Ucraina marchează 35 de ani de independență. Liderii Coaliției Voinței se reunesc la Kiev
BTA: Nivelul Dunării a crescut ușor în Bulgaria. Restricțiile pentru nave rămân în vigoare
Centrala nucleară de la Paks care asigură 40% din energia Ungariei revine la capacitate
Zelenski respinge alegerile în timp de război: „Ar fi un risc enorm pentru Ucraina”
Record de trafic aerian în Grecia: peste 5.000 de aeronave au traversat spațiul aerian într-o singură zi
Kazahstanul își alege noul Parlament după reforma constituțională
Germania și alte cinci state UE cer o taxă pe profiturile companiilor petroliere
Macron anunță noi rachete interceptoare pentru Ucraina după intensificarea atacurilor rusești
Alianța Europeană a Agențiilor de Știri, la 70 de ani: presa verificată devine mai importantă în era inteligenței artificiale
Șeful diplomației germane la Kiev denunță atacurile Rusiei și promite noi ajutoare pentru Ucraina
Atac rusesc asupra unui centru comercial din Krivoi Rog, Ucraina. Cinci persoane au murit, iar peste 90 au fost rănite
ARMENPRESS: Arheologii au descoperit o nouă inscripție la Marele Schit Tatev
Maia Sandu condamnă survolarea repetată a spațiului aerian al Republicii Moldova de drone rusești
Atenție călători! Trafic intens la punctul de trecere Leova, pe sensul de ieșire din Republica Moldova
Președinta Republicii Moldova a adus un omagiu celor care au apărat independența țării
GALERIE FOTO // Conducerea Republicii Moldova a adus un omagiu eroilor și a depus flori de Ziua Independenței
Premierul Vasile Tofan, de Ziua Independenței: „Să prețuim drumul parcurs și să construim în continuare țara noastră”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, de Ziua Independenței: „Mergem înainte, uniți, drepți și liberi”
Sofia Rotaru felicită Republica Moldova cu ocazia Zilei Independenței: „La mulți ani! Să fie pace”
MApN: Grup de drone depistate în proximitatea frontierei cu România
Rusia a declarat „persona non grata” un angajat al Ambasadei României la Moscova
UPDATE // Drona găsită în apropiere de Basarabeasca nu avea explozibili
Premierul României, Ilie Bolojan, mesaj pentru R. Moldova, la 35 de ani de independență: „Am fost și vom rămâne cel mai apropiat partener. Ne leagă aceeași limbă, o istorie și un destin comun”
„Drumul parcurs pentru a deveni stăpânii propriei sorți a fost unul greu”: mesajul premierului Vasile Tofan
Italia va transfera Ucrainei rachete, sisteme SAMP/T NG și radare
VIDEO // Conducerea Republicii Moldova a depus flori la monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt, marcând 35 de ani de Independență
Rusia a atacat infrastructura critică și blocuri de locuințe din mai multe regiuni ale Ucrainei
Serviciul ucrainean de informații: Un cetățean moldovean ar fi fost recrutat de armata rusă după ce autoritățile din Rusia au dispus expulzarea sa