ro

 

Externe
30 Aprilie, 2026 / 00:48
/ 13 Februarie, 2025

Europa trebuie să fie implicată în discuţiile privind Ucraina, susține ministrul german de externe

Ministrul german de externe Annalena Baerbock a declarat joi că Ucraina şi Europa trebuie să fie implicate în discuţiile de pace despre Ucraina, după ce preşedintele american şi preşedintele rus au discutat despre reglementarea conflictului, relatează news.ro, preluat de MOLDPRES.

„Nu putem avea discuţii fără implicarea Ucrainei. Este în joc pacea în Europa, de aceea noi, europenii, trebuie să fim implicaţi”, a declarat Baerbock într-un interviu pentru Radio Deutschlandfunk.

Preşedintele american Donald Trump a discutat miercuri despre războiul din Ucraina într-o convorbire telefonică cu liderul rus Vladimir Putin şi, separat, cu liderul ucrainean Volodimir Zelenski.

Ministrul german de externe a declarat că nu a fost informată în prealabil cu privire la aceste convorbiri. „Acesta este modul în care operează administraţia Trump. Acesta este motivul pentru care este necesară o comunicare reciprocă constantă cu diverşii actori. Acest lucru, de asemenea, este diferit de alte vremuri. Acesta nu este modul în care alţii fac politică externă, dar aceasta este acum realitatea”, a declarat Baerbock, care este membră a partidului Verzilor din Germania.

La rândul său, co-liderul social-democraţilor germani ai cancelarului german Olaf Scholz a declarat joi pentru Reuters că Europa şi Germania trebuie să îşi asume mai multă responsabilitate. „Ceea ce este necesar acum este un semnal rapid şi ferm şi, de asemenea, o ofertă extinsă către Statele Unite”, a declarat co-liderul SPD, Lars Klingbeil.

Trump a ordonat înalţilor oficiali americani să înceapă discuţiile privind încetarea războiului, dar nu a explicat exact cum va realiza acest lucru.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Fragmente de dronă depistate în județul Tulcea. MApN cercetează situația

/ Acum 3 zile

Vânt puternic în România: Un bărbat din Huși a murit după ce acoperișul unui bloc a căzut peste el

/ Acum 3 zile

Atacuri rusești în Ucraina: Odesa și Cernigov lovite cu drone, infrastructură civilă avariată și incendii

/ Acum 3 zile

VIDEO SUA // Incident armat la Casa Albă: Președintele Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump, evacuați

/ Acum 3 zile

BTA: Agenția Bulgară pentru Siguranța Alimentelor va inspecta toate importurile de lapte crud și concentrat de lapte

/ Acum 3 zile

Țara în care radioactivitatea încă se menţine „mai ridicată” în anumite regiuni la 40 de ani după explozia de la Cernobîl

/ Acum 4 zile

Oana Țoiu: Ambasadorul rus nu a putut nega că drona intrată în spațiul aerian al României aparține Rusiei

/ Acum 4 zile

BTA: Bulgaria pledează pentru un acord formal de coaliție și un candidat comun de centru-dreapta la alegerile prezidențiale.

/ Acum 4 zile

Președintele României, Nicușor Dan, condamnă Rusia după incidentul de la Galați: „Un act iresponsabil”

/ Acum 4 zile

Ucraina: Cel puțin cinci morți și 34 de răniți în atacuri rusești la Dnipro

/ Acum 4 zile

MAE l-a convocat pe ambasadorul Rusiei la București, după prăbușirea dronei la Galați

/ Acum 4 zile

Autoritățile ucrainene au raportat un val de atacuri rusești de-a lungul țării în cursul nopții

/ Acum 4 zile

Președintele României, Nicușor Dan, a semnat demisiile miniștrilor PSD și propunerile de miniștri interimari

/ Acum 4 zile

Peste 200 de persoane evacuate din zona afectată de prăbușirea dronei în Galați