Germania deblochează un ajutor militar de 3 miliarde de euro pentru Ucraina
Germania a aprobat vineri un nou ajutor militar pentru Ucraina, în valoare de 3 miliarde de euro pentru anul în curs, plus încă unul în valoare de 8,25 miliarde de euro pentru perioada 2026-2029, relatează agențiile AFP și Reuters, comunică MOLDPRES cu referire la Agerpres.
Comisia de buget a Bundestagului, camera inferioară a parlamentului german, a acceptat în cele din urmă alocarea acestor fonduri, a căror aprobare a așteptat luni la rând din cauza preocupărilor manifestate de cancelarul în exercițiu Olaf Scholz cu privire la situația bugetară a Germaniei.
Dar adoptarea definitivă de către parlamentul german a reformei frânei datoriilor, impulsionată de viitorul cancelar de centru-dreapta Friedrich Merz și care de acum înainte va relaxa regulile bugetare pentru cheltuielile militare, a oferit guvernului o marja de manevră pentru continuarea ajutorului militar oferit Ucrainei în războiul cu Rusia.
Cele trei miliarde de euro aprobate acum se adaugă altor patru miliarde de euro în ajutor militar pentru Ucraina deja incluse în bugetul Germaniei pentru 2025, însumând așadar șapte miliarde de euro, cu un miliard de euro mai puțin față de valoarea acestui ajutor oferit Ucrainei de Germania anul trecut.
Cu aceste noi fonduri urmează să fie furnizate armatei ucrainene muniții disponibile imediat și arme livrabile într-o perioadă de 1-2 ani, întrucât nu au fost încă produse, în special sisteme antiaeriene Iris-T.
Comisia de buget a Bundestagului a aprobat vineri de asemenea un ajutor militar pentru Ucraina în valoare de 8,25 miliarde de euro pentru perioada 2026-2029.
De la începutul invaziei lansate de Rusia în februarie 2022, Germania a furnizat Ucrainei echipamente militare în valoare de peste 28 de miliarde de euro.
Liderii statelor UE, reuniți joi la un summit, au asigurat Kievul de continuarea sprijinului european, în contextul incertitudinii provocate de politica imprevizibilă a președintelui american Donald Trump, dar nu au validat un plan de ajutor militar de 40 de miliarde de euro pentru Ucraina cerut de șefa diplomației UE, estona Kaja Kallas. Pentru acest plan, care ar presupune dublarea ajutorului militar european oferit Ucrainei anul acesta față de cel de anul trecut, statele UE ar fi trebuit să contribuie fiecare în funcție de ponderea lor economică în blocul comunitar.
Lipsa susținerii față de acest plan a determinat-o pe Kallas să ceară ca alternativă achiziția și furnizarea către Ucraina a două milioane de obuze de calibru mare, în valoare de circa 5 miliarde de euro. Însă declarația finală a summitului menționează furnizarea „pe bază voluntară” de către statele UE a acestui sprijin în vederea aprovizionării Ucrainei cu muniții.
Incendiu de vegetație de proporții în vestul Canadei: peste 20.000 de oameni au fost evacuați
Atac masiv cu drone și rachete asupra regiunii Odesa. Cel puțin opt persoane au fost rănite
Bulgaria: Ambasadoarea Ucrainei, convocată la Ministerul de Externe în legătură cu drona prăbușită
Zelenski a discutat cu Vucic despre energie, securitate și Uniunea Europeană, în prima sa vizită în Serbia
BTA: Tendința de scădere a nivelului Dunării se menține, iar situația hidrologică rămâne dificilă
Ministerul Apărării Naționale al României, despre drona explodată în Bulgaria: „Radarele noastre nu au detectat niciun vehicul aerian”
O dronă a intrat în Bulgaria dinspre România și a explodat la 100 de metri de graniță
Senatul american l-a confirmat pe Todd Blanche în funcția de procuror general al Statelor Unite
Spania restabilește controalele la frontiera cu Italia, pe fondul crizei migratorii din Ceuta
Atac rusesc asupra regiunii Kiev: trei persoane, inclusiv un copil, au decedat
Senatul SUA a adoptat noile sancțiuni împotriva Rusiei
Zelenski a ajuns în Serbia, în prima sa vizită în acest stat aliat tradițional al Rusiei după 2022
BTA // Copiii bulgari din diaspora, premiați în cadrul concursurilor de literatură, artă și muzică organizate de Agenția Executivă pentru Bulgarii din Străinătate
ARMENPRESS // Pashinyan: Referendumul privind aderarea Armeniei la UE nu este posibil în această etapă
Ministrul Alexandru Gasnaș, întrevedere cu ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „România este unul dintre cei mai apropiați parteneri ai R. Moldova, inclusiv în modernizarea sistemului de sănătate”
Republica Moldova are asigurat necesarul de energie pentru astăzi. Energocom a rezervat volumele
Ministra Finanțelor: „Politica fiscală pentru anul 2027 nu își propune impozitarea moștenirilor primite de cetățenii R. Moldova, inclusiv de cei aflați în diaspora”
VIDEO // Percheziții în raionul Drochia. Patru bărbați, documentați pentru deținerea ilegală a armelor și munițiilor
FOTO // Oraşul Criuleni își modernizează infrastructura locală prin Programul „Europa este aproape”
BNM: rata anuală a inflației va avea o tendință ascendentă până la finele anului curent, iar ulterior va scădea
DOC// R. Moldova accesează o finanțare de 150 de milioane de euro pentru proiectul „Livada Moldovei II”. Legea, publicată în Monitorul Oficial
VIDEO // Podul peste râul Lunguța din Taraclia intră într-o nouă etapă de reparație
GALERIE FOTO // Antrenamente pentru parada dedicată Zilei Independenței. Peste 100 de unități de tehnică militară și specială vor fi prezentate în PMAN
Ziua Internațională a Tineretului 2026, marcată la Bălți, cu participarea a peste 1500 de tineri din întreaga țară
Orașul Burgas din Bulgaria va găzdui Concursul Muzical Eurovision din 2027
Cinci instituții de învățământ din stânga Nistrului vor fi dotate cu echipamente moderne pentru cantine printr-un proiect finanțat de Guvernul României
„Restart în educație”: MEC propune ca în municipiile Chișinău, Bălți și în UTA Găgăuzia, reforma să intre în vigoare din 2028
Investigațiile financiare paralele vor fi desfășurate după un mecanism comun la nivel național
Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 30 de lei
VIDEO // Un bărbat din capitală, reținut pentru furturi din buzunare în locuri publice