ro

 

Externe
01 August, 2026 / 11:08
/ 25 Martie, 2025

Guvernul SUA a anunţat că suspendă ridicarea vizelor pentru români, fără a indica pentru cât timp

Guvernul SUA a anunţat marţi că revizuieşte recenta desemnare a României în Programul Visa Waiver (VWP) pentru a asigura respectarea cerinţelor stricte de securitate ale VWP. În timpul acestei revizuiri, Statele Unite suspendă punerea în aplicare a Sistemului electronic de autorizare a călătoriilor (ESTA) pentru cetăţenii români, arată un comunicat al Departamentului pentru Securitate Internă (DHS), care nu indică în mod specific pentru cât timp se aplică această măsură, transmite news.ro, preluat de MOLDPRES.

„Această pauză va rămâne în vigoare până când Statele Unite îşi finalizează revizuirea”, se spune în comunicat.

Românii care doresc să călătorească în Statele Unite în scopuri turistice sau de afaceri pe termen scurt trebuie să solicite în continuare viza de neimigrant („B”) corespunzătoare la o ambasadă sau consulat al Statelor Unite, precizează DHS.

Programul de scutire de vize (Visa Waiver Program - VWP), administrat de Departamentul pentru Securitate Internă (Department of Homeland Security - DHS) în consultare cu Departamentul de Stat, permite cetăţenilor din ţările desemnate să călătorească în Statele Unite pentru afaceri sau turism pentru şederi de până la 90 de zile fără viză. În schimb, ţările respective trebuie să permită cetăţenilor şi resortisanţilor SUA să călătorească fără viză în ţările lor pentru o perioadă similară de timp în scopuri de afaceri sau turistice.

Pe lista ţărilor participante la Visa Waiver publicată pe site-ul DHS, România figura până acum cu menţiunea „urmează să fie anunţată”. În prezent, în tabelul cu ţări, în dreptul României figurează menţinea „pusă pe pauză”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

UE ia în considerare o nouă abordare în ceea ce priveşte impunerea de sancţiuni împotriva Rusiei

/ Acum 5 zile

Preţul petrolului scade

/ Acum 5 zile

Muntele Olimp a fost inclus pe Lista Patrimoniului Mondial UNESCO

/ Acum 5 zile

BTA: Sectorul serviciilor a fost principalul factor care a alimentat presiunile asupra prețurilor în Bulgaria, afirmă adjunctul șefului Institutului Național de Statistică

/ Acum 5 zile

Ambasadorul Federației Ruse - chemat la MAE, în urma încălcărilor repetate ale spațiului aerian al României

/ Acum 5 zile

O nouă dronă, doborâtă de un avion F-16 românesc deasupra apelor teritoriale ale României

/ Acum 6 zile

Un mort și 16 răniți după ce o mașină a intrat în mulțime la Gay Pride de la Berlin

/ Acum 6 zile

BTA: Bear With Me” va avea premiera mondială la cea de-a 32-a ediție a Festivalului de Film de la Sarajevo, în august

/ Acum 6 zile

Incendii devastatoare în Franța și Spania: zeci de mii de oameni, evacuați

/ Acum 7 zile

O nouă dronă a fost doborâtă de aviația militară română

/ Acum 7 zile

Cel puțin 11 persoane au murit în urma atacurilor rusești asupra regiunii Kiev și orașului Sloviansk. Ucraina cere mai multe rachete Patriot

/ Acum 7 zile

Dronă doborâtă în spațiul aerian al României de un pilot de avion F-16

/ 24 Iulie, 2026

Banca Mondială: Cutremurele din Venezuela au provocat pagube de aproape 20 de miliarde de dolari. Reconstrucția ar putea costa până la 50 de miliarde

/ 24 Iulie, 2026

Încă o navă a transmis un apel de urgență din Marea Neagră. Autoritățile române suspectează impactul cu o dronă sau o mină marină