Italia: Un seism cu magnitudinea 4,7 s-a produs în regiunea unui supervulcan din apropiere de Napoli
Un seism cu magnitudinea 4,7 a zguduit sudul Italiei, în apropiere de Napoli, vineri seară. Potrivit autorităților italiene, nicio solicitare pentru o intervenție imediată a serviciilor de urgență nu a fost semnalată până în prezent, informează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Epicentrul seismului a fost localizat în regiunea Campi Flegrei, potrivit Institutului Național de Geofizică și Vulcanologie (INGV) din Italia.
Această regiune, care găzduiește cel mai mare crater vulcanic din Europa, se confruntă cu o activitate seismică regulată.
Seismul de vineri seară s-a produs la ora locală 19:46 (17:46 GMT), la o adâncime de trei kilometri.
Pompierii italieni au anunțat că au primit apeluri telefonice privind ascensoare blocate și prăbușirea unor mici fragmente din fațadele unor clădiri, însă nu a fost înregistrată nicio solicitare pentru o intervenție imediată.
Campi Flegrei este o zonă situată la aproximativ 20 de kilometri vest de Vezuviu, cu o activitate vulcanică ridicată, în regiunea italiană Campania. În adâncurile acesteia se află un vulcan activ, considerat o potențială amenințare pentru Europa.
Ultima erupție a vulcanului a avut loc în anul 1538. Caldeira vulcanului se află în proporție de două treimi sub apă, iar acesta reprezintă unul dintre cei 20 de supervulcani de pe Pământ.
ARMENPRESS: Activitatea economică a Armeniei a crescut cu 7,9% în primul semestru al anului 2026
Kazahstanul a reluat exporturile de țiței prin conducta Caspian Pipeline Consortium
Un angajat al Ambasadei ruse la București a fost declarat persona non grata
UE ia în considerare o nouă abordare în ceea ce priveşte impunerea de sancţiuni împotriva Rusiei
Preţul petrolului scade
Muntele Olimp a fost inclus pe Lista Patrimoniului Mondial UNESCO
BTA: Sectorul serviciilor a fost principalul factor care a alimentat presiunile asupra prețurilor în Bulgaria, afirmă adjunctul șefului Institutului Național de Statistică
Ambasadorul Federației Ruse - chemat la MAE, în urma încălcărilor repetate ale spațiului aerian al României
O nouă dronă, doborâtă de un avion F-16 românesc deasupra apelor teritoriale ale României
Un mort și 16 răniți după ce o mașină a intrat în mulțime la Gay Pride de la Berlin
BTA: Bear With Me” va avea premiera mondială la cea de-a 32-a ediție a Festivalului de Film de la Sarajevo, în august
Incendii devastatoare în Franța și Spania: zeci de mii de oameni, evacuați
O nouă dronă a fost doborâtă de aviația militară română
Cel puțin 11 persoane au murit în urma atacurilor rusești asupra regiunii Kiev și orașului Sloviansk. Ucraina cere mai multe rachete Patriot
Chișinăuienii sunt așteptați în acest weekend la iarmaroace cu produse locale, fructe și legume de sezon
Restricții de circulație în Chișinău. Traficul va fi suspendat pe mai multe străzi
Italia reintroduce controalele în porturi și aeroporturi pentru legăturile cu Spania, în urma crizei migranților din Ceuta
Atenție, călători! Trafic intens la punctul de frontieră Giurgiulești–Galați. Autoritățile recomandă rute alternative
„Pentru o viață activă la orice vârstă”. MMPS lansează concursul Premiul Național pentru vârstnici, ediția 2026
Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o convorbire telefonică cu Premierul Ucrainei, Sergii Korețkii
Vreme caldă și cer senin în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge până la +36°C
Consolidarea parteneriatului moldo-american, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și însărcinatul cu afaceri al SUA, Nick Pietrowicz
CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna august
Peste 52 000 de euro pentru a interveni într-o cauză penală. Un bărbat, trimis în judecată pentru trafic de influență
IGP semnalează noi cazuri de fraudă. O contabilă a transferat escrocilor 918 000 de lei după ce a primit un mesaj fals pe Telegram
Premierul Vasile Tofan a discutat cu omologul său ucrainean, Sergii Korețkii: „Statele noastre au o relație bazată pe încredere și solidaritate, pe care vrem să o transformăm în proiecte concrete”
FOTO // Patru sectoare de drum din raionul Căușeni, reabilitate din mijloacele Fondului Rutier
VIDEO // Stocurile de carburanți disponibile în Republica Moldova au crescut. Dorin Junghietu: „Măsurile adoptate dau rezultate”
Ilan Șor, trimis în judecată în dosarul privind delapidarea a 100 de milioane de dolari de la Banca de Economii
Peste 400 de primării au adoptat decizii finale de amalgamare voluntară. Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „85,5% dintre primării au inițiat procesul. Le mulțumim aleșilor locali pentru că au pus pe primul loc interesul oamenilor și dezvoltar