Joe Biden l-a atacat pe Donald Trump, în primul său discurs ca fost președinte
„Atât de multă distrugere”. Joe Biden a lansat marți un atac în toată regula la adresa succesorului său, Donald Trump, în primul său discurs public de când a părăsit Casa Albă pe 20 ianuarie, notează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
„Uitați-vă ce s-a întâmplat: nu au trecut nici 100 de zile și această nouă administrație a făcut atâtea pagube și atât de multă distrugere”, a acuzat fostul președinte, care a vorbit la Chicago (nord) la o conferință dedicată 'Securității sociale', sistemul american de pensii.
'Totul s-a întâmplat atât de repede, este uluitor', a adăugat el, într-un discurs de aproape jumătate de oră, presărat cu momente de umor.
Biden, 82 de ani, a acuzat administrația Trump că a atacat Securitatea socială, agenția federală însărcinată cu distribuirea pensiilor publice și a pensiilor de invaliditate către 68 de milioane de beneficiari.
'Ei atacă Securitatea socială cu lovituri groaznice, concediind 7.000 de funcționari publici, inclusiv pe cei mai experimentați. Se pregătesc să dea alte mii de oameni afară pe ușă', a denunțat fostul șef al statului.
'De ce vor să o jefuiască? Este pentru a oferi miliardarilor reduceri uriașe de taxe', a insistat fostul președinte democrat, acuzat că a tergiversat să cedeze anul trecut locul vicepreședintei sale Kamala Harris în cursa pentru Casa Albă, dând astfel un avantaj adversarului său republican.
'Securitatea socială merită să fie protejată pentru binele întregii națiuni', a spus el. 'Nu este vorba doar de pensii. Este vorba despre onorarea unei legături fundamentale de încredere între stat și popor', a continuat Biden.
În februarie, administrația Trump a numit temporar un 'expert anti-fraudă' la conducerea Securității sociale.
Elon Musk, însărcinat de Donald Trump să reducă chetuielile guvernului federal, afirmă că numeroase fraude subminează funcționarea Securității sociale, mai ales cu câteva milioane de beneficiari în vârstă de peste 100 de ani, fără a furniza date detaliate și publice.
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
BTA: Președintele Parlamentului bulgar, Raya Nazaryan, solicită responsabilitate, reconstrucție și pace durabilă pentru Ucraina la summitul de la Bucha
Donald Trump afirmă că SUA ar putea pune capăt războiului cu Iranul în două-trei săptămâni
Următoarele zile ale războiului contra Iranului vor fi decisive, declară șeful Pentagonului
UE își reafirmă sprijinul ferm pentru independența, suveranitatea și integritatea teritorială ale Ucrainei
NASA a început numărătoarea inversă pentru lansarea misiunii lunare „Artemis II”
Italia a refuzat utilizarea de către SUA a unei baze pentru zboruri implicate în războiul din Iran
Prima ediție „Eurovision Asia” va avea loc în noiembrie 2026, la Bangkok
Miniștri de externe ai UE participă în Ucraina la ceremoniile de comemorare a masacrului de la Bucea
SUA ar putea revizui relațiile cu NATO după conflictul cu Iranul, afirmă Marco Rubio
Ucraina și Bulgaria au semnat un acord de apărare pe zece ani
UE lansează platforma digitală „Rezerva de talente” pentru a atrage lucrători din afara Uniunii
Tensiunile din Orientul Mijlociu pot încetini creșterea economică globală, avertizează FMI
Zelenski afirmă că partenerii Ucrainei au cerut limitarea atacurilor asupra sectorului energetic rus
Investiții europene de 860 mii de euro pentru modernizarea infrastructurii și a serviciilor de salubrizare în raionul Leova
Patru operatori de apă și canalizare din Moldova primesc asistență pentru reducerea pierderilor de apă în rețele
ANSA a organizat sesiuni de instruire pentru consolidarea controlului asupra produselor de origine animală
FOTO // Republica Moldova își extinde prezența în China prin viitoare acorduri de colaborare la nivel de administrație locală
Iranul respinge oferta SUA pentru un armistițiu de 48 de ore și menține Strâmtoarea Ormuz închisă
VIDEO // Ungheni: grădiniță modernizată la Măcărești și acces extins la apă potabilă în Frăsinești, prin Programul „Satul European”
Astronauții misiunii Artemis 2 transmit primele mesaje emoționante de la bordul capsulei Orion
Creștinii ortodocși celebrează astăzi Sâmbăta lui Lazăr și se pregătesc pentru Duminica Floriilor
Experți de pe ambele maluri ale Nistrului s-au reunit pentru a discuta măsuri urgente de protecție a mediului
Procurorii Alexandru Cernei și Alexandru Morcov au promovat evaluarea externă
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi slabe și cer noros
Atenție, călători! Activitatea postului vamal Leova–Bumbăta va fi sistată temporar
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Creșterea nivelului apei în râul Nistru poate aduce reziduuri petroliere. Intervenim rapid pentru a menține calitatea apei”
Accident grav la Telenești. Un bărbat de 65 de ani a decedat la fața locului
Noi pete petroliere pe râul Nistru. Autoritățile au dispus consolidarea și extinderea barajelor antipoluare
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat