Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut
Aliații Ucrainei au furnizat acesteia de la începutul anului în curs numai o treime din rachetele interceptoare livrate în aceeași perioadă a anului trecut, a declarat miercuri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în timp ce Rusia își intensifică atacurile cu drone și rachete, relatează Reuters, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Ucraina nu a avut niciodată de la începutul războiului cu Rusia suficiente rachete interceptoare Patriot, fabricate în SUA și capabile să doboare rachete balistice rusești. Însă, în ultimele săptămâni, insuficiența acestor rachete a devenit tot mai evidentă, după ce în luna iulie Rusia a lansat, în medie, câte o salvă de rachete și drone asupra Ucrainei la fiecare trei zile.
'Și nu este doar un fenomen din vara aceasta, la fel a fost în fiecare perioadă din prima jumătate a anului 2026', a adăugat Zelenski, într-un mesaj pe aplicația Telegram.
În ceea ce a devenit un tipar în ultimele săptămâni, în atacul rusesc din noaptea de marți spre miercuri antiaeriana ucraineană nu a reușit să doboare niciuna din cele 24 de rachete balistice rusești și de asemenea niciuna din cele patru rachete de croazieră Zircon.
Potrivit consilierului președintelui Zelenski pentru dezvoltarea tehnologiei de apărare, Sergii Beskrestnov, Rusia este capabilă să lanseze asupra Ucrainei circa 100 de rachete balistice în fiecare lună. 'Războiul de uzură a intrat într-o nouă fază', remarcă oficialul ucrainean.
În plus față de propriile capacități, Rusia folosește din nou rachete nord-coreene, lansând săptămâna trecută două rachete de acest fel, primele după luna august anul trecut.
O unitate de rachete nord-coreene a început desfășurarea în vestul Rusiei și ar putea fi echipată cu 120 de rachete balistice (KN-23 sau KN-24) și 6 lansatoare, potrivit serviciului ucrainean de informații militare.
În condițiile posibilităților limitate pentru achiziții de rachete interceptoare, mai ales pe fondul diminuării stocurilor în urma războiului din Orientul Mijlociu, o posibilă modalitate prin care Ucraina ar putea contracara atacurile este să lovească lansatoarele de rachete rusești, consideră unii analiști militari, dar capacitățile actuale ale armatei ucrainene nu permit astfel de atacuri.
ARMENPRESS: Armenia a selectat o companie din Malta pentru supravegherea sectorului jocurilor de noroc
BTA: Peste 1.000 de copii, câștigători ai concursurilor organizate de Agenția de Stat pentru Bulgarii din Străinătate, vor fi premiați
The Washington Post: Mai multe state europene refuză să transfere rachete Patriot Ucrainei
Italia plasează toate cele 27 de oraşe mari ale sale sub cea mai înaltă alertă de caniculă
Austria și Slovacia au înregistrat cea mai ridicată temperatură din istoria măsurătorilor
Iranul și Omanul convin asupra unei rute de navigație prin Strâmtoarea Ormuz
ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP
Putin anunță remanieri în conducerea armatei ruse și reorganizarea serviciilor logistice
Cel puțin 15 persoane au murit în urma unui atac aerian asupra Kievului
ARMENPRESS // SUA majorează finanțarea Fondului TRIPP+ Enterprise pentru Armenia la 402 milioane de dolari
SUA şi Iranul ar putea încheia un acord în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz până miercuri, anunţă secretarul american al Trezoreriei
Peste 25 de milioane de turiști au vizitat Turcia în primul semestru din 2026
Bloomberg: Atacurile ucrainene au redus la minimul ultimilor 24 de ani procesarea petrolului în Rusia
Zelenski: „Ucraina va depune toate eforturile pentru a pune capăt războiului Rusiei înainte de iarnă”
Cronica ARHIVELOR // Ion Vatamanu – poet, savant și una dintre vocile renașterii naționale
Republica Moldova găzduiește Tabăra Francofonă Internațională: evenimentul reunește elevi și profesori din nouă țări
Consolidarea rezilienței informaționale, discutată de președinta Maia Sandu și echipa Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării
VIDEO // Peste 2 000 de militari vor defila de Ziua Independenței în PMAN. Ministrul Anatolie Nosatîi: „Un omagiu celor care au luptat pentru libertate”
Alertă de călătorie în Catania, după intensificarea activității vulcanului Etna. Cetățenii, îndemnați să urmărească recomandările autorităților italiene
FOTO // Mai mulți studenți ai Academiei „Ștefan cel Mare” au participat la Sesiunile Științifice Internaționale de Drept și Tehnologie din România
Economii de peste 13 milioane de euro pentru cetățeni și antreprenori, în zece luni de la conectarea la SEPA
Energocom a rezervat necesarul de electricitate pentru astăzi: „Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie mai scumpă, în special în orele de vârf”
FOTO // Luptătorii moldoveni de greco-roman au câștigat clasamentul pe echipe la turneul de la București
Proiectele de asistență în beneficiul locuitorilor de pe ambele maluri ale Nistrului discutate la întrevederea viceprim-ministrului cu reprezentanta rezidentă a PNUD în Republica Moldova, Daniela Gasparikova
Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică
Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză
Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie
Cod galben de caniculă, emis de meteorologi: temperaturile vor ajunge până la +35 de grade Celsius
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Japoniei în Republica Moldova
FOTO // Circulație deschisă pe un nou sector al drumului R8.1, între Arionești și Otaci. Vladimir Bolea: „Drumuri bune înseamnă deplasări sigure ale agenților economici și cetățenilor”