Merz, Starmer, Macron și Tusk merg la Kiev şi cer Rusiei să accepte un armistițiu complet și necondiționat de 30 de zile
Emmanuel Macron, Friedrich Merz, Keir Starmer și Donald Tusk vor merge sâmbătă la Kiev pentru a-și demonstra sprijinul 'de neclintit' pentru Ucraina și, urmând exemplul Statelor Unite, pentru a cere Rusiei un 'armistițiu complet și necondiționat de 30 de zile', potrivit unei declarații comune, citate de AFP, AGERPRES şi MOLDPRES.
La o zi după o demonstrație de forță a președintelui rus Vladimir Putin care a primit aproximativ douăzeci de lideri străini, printre care omologul său chinez Xi Jinping, în Piața Roșie la Moscova, liderii Franței, Germaniei, Regatului Unit și Poloniei călătoresc împreună în Ucraina pentru prima dată.
'Vom continua să creștem sprijinul nostru pentru Ucraina. Vom intensifica presiunea asupra mașinăriei de război ruse până când Rusia va accepta un armistițiu durabil', au avertizat ei într-o declarație comună.
Această vizită considerată drept 'istorică' are loc la patru zile după alegerea noului cancelar german, Friedrich Merz, care a mers deja la Paris și apoi la Varșovia miercuri, a doua zi după învestirea sa.
La Kiev, cei patru, alături de președintele ucrainean Volodimir Zelenski, urmează să organizeze o întâlnire virtuală cu ceilalți lideri ai 'coaliției voluntarilor', aceste țări occidentale, în principal europene, dispuse să ofere 'garanții de securitate' Ucrainei.
Ei vor informa celelalte țări despre 'progresele realizate în vederea unei coaliții reunind forțe aeriene, terestre și maritime pentru a ajuta la regenerarea forțelor armate ucrainene după un eventual acord de pace și pentru a consolida încrederea în pacea viitoare', conform declarației lor.
Președintele francez și premierul britanic conduc această coaliție cu contururi încă vagi care s-a reunit deja la Paris și Londra în ultimele luni.
Europenii merg la Kiev întăriți de apelul lui Donald Trump, care joi a presat Rusia să accepte 'o încetare necondiționată a focului pentru 30 de zile'. El a amenințat cu noi sancțiuni occidentale în caz de eșec
Cutremure în Venezuela. Bilanțul urcă la 1.943 de morți și 10.500 de răniți
BTA: Restricții de circulație pentru camioanele de mare tonaj, introduse în Bulgaria pe fondul valului de căldură
Ucraina primește un împrumut de 3,9 miliarde de euro de la UE pentru drone
BTA: Călătoriile bulgarilor în străinătate au crescut cu 5,5%, iar sosirile cetățenilor străini în Bulgaria au urcat cu 2,4% în luna mai
Ucraina simplifică procedura de acordare a cetățeniei pentru moldoveni. Republica Moldova, inclusă pe lista statelor eligibile
Cutremurele din Venezuela: bilanțul crește îngrijorător. Zeci de mii de dispăruți
Un nou cutremur puternic în Venezuela, la cinci zile după dublul seism din 24 iunie
Atac cu rachetă asupra orașului ucrainean Dnipro: cel puțin cinci morți și zeci de răniți
Zelenski propune înființarea unui Panteon național pentru eroii Ucrainei
BTA: Pilotul bulgar Nikola Țolov a câștigat etapa a șasea a sezonului de Formula 2 din Austria
Bilanțul cutremurelor din Venezuela urcă la 1.450 de morți. Căutările continuă în speranța găsirii de supraviețuitori
Valul de caniculă din Europa a provocat 1.300 de decese suplimentare, avertizează directorul OMS
Cel puțin doi răniți la Kiev după un atac nocturn rusesc cu rachete și drone
Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA
Noul lider al Adunării Populare a Găgăuziei propune organizarea unei mese rotunde cu autoritățile centrale. Valentin Gaidarji: „Am venit cu o abordare complet nouă, cu o deschidere fără precedent și un dialog sincer pentru soluții concrete. Ne dorim să fim un pilon de stabilitate”
Nepotul lui Raul Castro spune că este dispus să negocieze cu Donald Trump
Energocom a început pregătirile pentru sezonul rece 2026–2027 prin rezervarea capacităților de transport al gazelor
CNAS finanțează indemnizațiile pentru familiile cu copii
Sonda chineză Tianwen-2 ajunge la un asteroid, după o călătorie de un miliard de kilometri
Ucraina a atacat o răfinărie din Omsk, aflată la aproape 2.500 de kilometri de frontieră
Sudul Republicii Moldova va beneficia de un proiect de reabilitare a terenurilor degradate
Un bărbat a fost reținut după ce a trecut ilegal frontiera de stat în raionul Briceni
Serviciul Vamal a aplicat 43 de sancțiuni disciplinare de la începutul anului. Doi funcționari au fost destituiți
Podul de pe R26, la Cimișlia, va fi testat static. Circulația, oprită temporar
FOTO // Tradițiile populare, celebrate la Cobîlea în cadrul festivalului „La Umbra Stejarului”
Captură la Aeroportul Chișinău: produse anabolizante ascunse într-un colet aflat în tranzit
VIDEO // Elevii care au obținut media 10 la Bacalaureat, premiați pentru performanțele excepționale în educație
Cronica ARHIVELOR // Imagini de arhivă cu Mihai Dolgan în timpul deportării în Siberia
Scandal în fotbalul mondial: UEFA critică dur FIFA după decizia de a suspenda cartonașul roșu primit de americanul Folarin Balogun
Fiscul a colectat aproape 1,6 miliarde de lei într-o săptămână și a dispus restituiri de TVA de peste 154 de milioane de lei