ro

 

Externe
16 Aprilie, 2026 / 01:06
/ 24 Aprilie, 2025

Mormântul Papei Francisc va putea fi vizitat începând de duminică, 27 aprilie

Mormântul papal de la bazilica Santa Maria Maggiore va putea fi vizitat începând din dimineața zilei de duminică, 27 aprilie, la o zi după ce Papa Francisc va fi înmormântat în biserica pe care o iubea, conform unui anunț făcut joi de directorul biroului de presă al Vaticanului, Matteo Bruni, transmite ANSA, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

Papa Francisc, care a murit luni, la vârsta de 88 de ani, obișnuia să se roage Fecioarei Maria în bazilica din apropierea stației Termini înainte și după ce făcea călătorii în străinătate, la un sanctuar dedicat Fecioarei Maria în calitatea sa de protectoare a Romei.

Sicriul său simplu va fi îngropat în vecinătatea sanctuarului Fecioarei Maria de la biserica Santa Maria Maggiore, după o ceremonie funerară ce va avea loc sâmbătă, la bazilica Sfântul Petru din inima Vaticanului, în prezența a numeroși lideri politici și religioși din întreaga lume.

Procesiunea funebră spre bazilica Santa Maria Maggiore se va desfășura la pas pentru ca oamenii să-și poată lua adio de la suveranul pontif, conform lui Matteo Bruni.

Întregul eveniment va fi televizat, însă transmisiunea se va opri la intrarea în bazilica închinată Sfintei Fecioare pentru că îngroparea Papei Francisc se va desfășura în mod privat, conform dorinței sale.

Drumul dintre bazilica Sfântul Petru și bazilica Santa Maria Maggiore pe care va fi purtat sicriul cu Papa Francisc va fi monitorizat cu atenție, conform unor surse citate de ANSA. Distanța dintre cele două bazilici este de aproximativ 6 kilometri. Autoritățile studiază mai multe variante de traseu. Cel mai scurt trece prin Corso Vittorio, Piazza Venezia, Via Nazionale și se oprește în fața bazilicii Santa Maria Maggiore.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Donald Trump anunță că Statele Unite vor impune o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 3 zile

O dronă rusă a lovit o ambulanţă în nord-estul Ucrainei, rănind trei paramedici, în ciuda armistiţiului de Paşte

/ Acum 3 zile

Arabia Saudită a anunțat că oleoductul Petroline este din nou operațional

/ Acum 3 zile

Alegeri decisive în Ungaria: cetățenii sunt așteptați la urne pentru a alege viitorul parlament

/ Acum 3 zile

Negocierile de la Islamabad dintre SUA și Iran s-au încheiat fără a se ajunge la un acord

/ Acum 4 zile

Primele petroliere au părăsit Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 4 zile

Vicepreședintele american JD Vance a ajuns în Pakistan pentru discuții cu Iranul

/ Acum 4 zile

Artemis 2: Misiunea istorică în jurul Lunii s-a încheiat cu o amerizare perfectă în Pacific

/ Acum 5 zile

The Times: SUA ar putea sancționa aliați NATO pentru sprijin insuficient în conflictul cu Iranul

/ Acum 5 zile

Donald Trump avertizează Iranul împotriva taxării navelor care tranzitează strâmtoarea Ormuz

/ Acum 5 zile

Președintele rus anunţă un scurt armistiţiu în războiul din Ucraina, pe timpul Paştelui ortodox

/ Acum 6 zile

Prețurile la petrol au crescut, după ce Iranul a acuzat SUA că au încălcat armistițiul

/ Acum 6 zile

Donald Trump ia în calcul să sancționeze unele state membre ale NATO

/ Acum 6 zile

BTA: Aproape 6,8 milioane de euro, alocate pentru organizarea votului în străinătate la alegerile parlamentare anticipate din Bulgaria