Pericol de explozie în județul Tulcea în urma bombardamentelor rusești. Locuitorii unui sat, evacuați de urgență
Autorităţile române au luat, luni, decizia evacuării localităţii Plauru din judeţul Tulcea, după ce o navă plină cu GPL a fost lovită de dronă pe malul ucrainean al Dunării. Nava este cuprinsă de flăcări, în zona localităţii Ismail. Persoanele şi animalele aflate cel mai aproape de eveniment sunt evacuate, transmite news.ro, citată de MOLDPRES.
ISU Tulcea a precizat că măsura de evacuare este preventivă, ţinând cont specificul încărcăturii. Totodat, salvatorii români au afirmat că teritoriul țării nu este afectat de incendiu.
„În urma atacului cu drone desfăşurat pe teritoriul Ucrainei, în cursul nopţii trecute, o navă încărcată cu GPL a fost cuprinsă de flăcări în zona localităţii Ismail. Având în vedere proximitatea faţă de teritoriul României şi natura încărcăturii, autorităţile au realizat o primă evaluare a situaţiei. Ţinând cont de acest aspect si de posibilele efecte, autorităţile locale, în coordonare cu structurile Ministerului Afacerilor Interne cu rol în gestionarea unor astfel de situaţii de urgenţă, au decis evacuarea preventivă a persoanelor şi a animalelor aflate în apropiere, măsură menţinută până la eliminarea oricărui risc pentru populaţie”, a transmis Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă al României.
Sursa citată a precizat că, totodată, a fost activat Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, pentru monitorizarea permanentă a evoluţiei situaţiei şi coordonarea tuturor măsurilor necesare.
”Pentru evaluarea şi monitorizarea riscurilor, în zonă s-au deplasat inspectorul şef şi prefectul judeţului, precum şi efective de pompieri care execută misiuni de recunoaştere, monitorizare si sprijin operativ. Până la acest moment, au fost evacuate 15 persoane din localitatea Plauru, care vor fi transportate în localitatea Ceatalchioi, în spaţii puse la dispoziţie de autorităţile locale”, a mai transmis IGSU.
Misiunea la faţa locului este în plină desfăşurare.
Un nou atac cu drone a avut loc, luni noaptea, în apropierea frontierei cu România, a anunţat MApN, care a precizat că nu au fost detectate pătrunderi neautorizate în spaţiul aerian naţional.
BTA: Adolescentul Ivan Ivanov câștigă cel mai important titlu din cariera sa profesionistă în tenis
Miniștrii de externe turc și egiptean au ajuns în Pakistan pentru o reuniune pe tema războiului din Orientul Mijlociu
Directorii marilor companii petroliere avertizează că războiul cu Iranul ar putea provoca o criză energetică globală
BTA: Președintele FIG, Morinari Watanabe, deschide Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Sofia
Armata americană anunță sosirea unei nave de asalt amfibie în Orientul Mijlociu
Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor
Noi atacuri rusești asupra Ucrainei: Cel puțin trei persoane au decedat
ONU propune un mecanism pentru protejarea comerțului prin Ormuz în contextul războiului din Iran
Arabia Saudită a încheiat un acord de apărare cu Ucraina
Iranul a mobilizat peste un milion de oameni pentru eventualitatea unei invazii terestre
Donald Trump a prelungit până la 6 aprilie ultimatumul dat Teheranului să deschidă Strâmtoarea Ormuz
Vaticanul cere oprirea războiului pentru a putea fi sărbătorită Săptămâna Mare la Ierusalim
BTA: Al treilea Forum Internațional al Alfabetului Chirilic marchează misiunea unei generații de a păstra cultura Bulgariei, afirmă președinta Iliana Iotova
Pentagonul ia în considerare redirecţionarea ajutorului militar destinat Ucrainei către Orientul Mijlociu
Bursele studenților vor fi majorate din 1 septembrie. Ministrul Dan Perciun: „Vom avea creșteri substanțiale”
FOTO // Președinta Maia Sandu, la Riga: „O Moldovă europeană nu poate fi destabilizată și nu poate fi folosită ca punct de presiune împotriva continentului”
Concursuri pentru conducerea spitalelor: Ministerul Sănătății caută manageri pentru 20 de instituții
Peste 153.000 de persoane au achitat prima de asigurare medicală în primul trimestru
FOTO // Peste două mii de hectare din localitățile Tudora și Crocmaz vor avea acces la irigare prin proiectul AGGRI
Ministrul Energiei anunță costurile estimative pentru reparația Liniei Isaccea - Vulcănești
Stocurile de carburanți ar putea crește în perioada următoare. Directorul CNMC: „Avem un grafic clar al importurilor”
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, despre poluarea Nistrului: „Criza este gestionată, iar autoritățile continuă lucrările necesare după neutralizarea sursei de poluare”
Utilizarea buteliilor de gaz în blocurile locative va fi interzisă
Peste 51.000 de concedii medicale, emise digital în prima lună de la lansarea portalului
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs
Achiziții „aranjate” și lucrări ilegale: fostul președinte al raionului Călărași și ex-primar, trimiși în judecată într-un dosar de abuz în serviciu
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Autoritățile anunță reformarea Programului „Prima Casă”: Cum vrea statul să ieftinească apartamentele
Tradiția de peste un secol de a marca pe 1 aprilie Ziua Păsărilor readuce în atenția publicului importanța conservării biodiversității în Moldova
Asociațiile de proprietari, mai greu de înființat: ce prevede noua lege