ro

 

Externe
10 August, 2026 / 08:02
/ 05 Iulie, 2026

Premierul ungar Peter Magyar propune ca parlamentarii să nu poată rămâne mai mult de 12 ani în legislativul țării

Prim-ministrul ungar Peter Magyar a propus sâmbătă limitarea la 12 ani a perioadei în care un membru al parlamentului își poate exercita funcția, în cadrul unui pachet mai amplu de reforme constituționale, relatează dpa, citată de Agerpres și MOLDPRES.

Magyar a anunțat măsura pe Facebook, precizând că se numără printre amendamentele pe care le-a înaintat parlamentului.

La mijlocul lui iunie, partidul centrist al lui Magyar Tisza, care deține o majoritate de două treimi în parlament, a aprobat un amendament constituțional care limitează un premier la două mandate de patru ani. Modificarea îl împiedică pe fostul prim-ministru Viktor Orban, care a pierdut alegerile în aprilie, să revină în funcție.

Orban a fost prim-ministru între 1998 și 2002 și din 2010 până când a fost ales în alegerile din acest an. În conformitate cu noile reguli, Magyar însuși va fi de asemenea limitat la o singură realegere.

Magyar și-a dezvăluit prima dată planurile de a limita activitatea parlamentarilor la 12 ani în urmă cu două săptămâni. Spre deosebire de limita de mandat pentru prim-miniștri, măsura în cauză nu făcea parte din manifestul pentru alegeri și a provocat critici din partea unor părți ale publicului.

Prim-ministrul a declarat, totuși, că propunerea a primit sprijin puternic, zeci de mii de oameni trimițând comentarii și sugestii online.

Potrivit lui Magyar, noile limite de mandate pentru serviciul parlamentar vor intra în vigoare după viitoarele alegeri legislative din 2030, ceea ce înseamnă că actuala legislatură nu va fi afectată.

Pachetul constituțional, pe care parlamentul l-ar putea aproba în săptămânile următoare, furnizează temeiuri pentru înlăturarea din funcție a președintelui Tamas Sulyok, care a fost numit în timpul mandatului lui Orban.

În plus, limite de vârstă și de mandate pentru judecătorii Curții constituționale și membrii Curții supreme au drept scop să întinerească și să depolitizeze sistemul juridic, despre care criticii susțin că este plin de loialiștii lui Orban


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

The Washington Post: Mai multe state europene refuză să transfere rachete Patriot Ucrainei

/ Acum 3 zile

Italia plasează toate cele 27 de oraşe mari ale sale sub cea mai înaltă alertă de caniculă

/ Acum 4 zile

Austria și Slovacia au înregistrat cea mai ridicată temperatură din istoria măsurătorilor

/ Acum 4 zile

Iranul și Omanul convin asupra unei rute de navigație prin Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 4 zile

Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut

/ Acum 4 zile

ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP

/ Acum 4 zile

Putin anunță remanieri în conducerea armatei ruse și reorganizarea serviciilor logistice

/ Acum 4 zile

Cel puțin 15 persoane au murit în urma unui atac aerian asupra Kievului

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS // SUA majorează finanțarea Fondului TRIPP+ Enterprise pentru Armenia la 402 milioane de dolari

/ Acum 5 zile

SUA şi Iranul ar putea încheia un acord în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz până miercuri, anunţă secretarul american al Trezoreriei

/ Acum 5 zile

Peste 25 de milioane de turiști au vizitat Turcia în primul semestru din 2026

/ Acum 5 zile

Bloomberg: Atacurile ucrainene au redus la minimul ultimilor 24 de ani procesarea petrolului în Rusia

/ Acum 6 zile

Zelenski: „Ucraina va depune toate eforturile pentru a pune capăt războiului Rusiei înainte de iarnă”

/ Acum 6 zile

Ucraina // Un atac cu drone rusești a distrus 8 milioane de cărți