Președintele Consiliului European, Antonio Costa: Progrese „decisive” spre o Europă „puternică și suverană” a apărării au fost realizate la summitul UE
Progrese „decisive” spre o Europă „puternică și suverană” a apărării au fost realizate joi de cei 27, reuniți în summit, a afirmat Antonio Costa, președintele Consiliului European, organismul care reunește liderii statelor membre ale UE, notează AFP, comunică MOLDPRES cu referire la Agerpres.
„Avansăm decisiv spre o Europă a apărării puternică și mai suverană”, a declarat Costa în fața presei, după unda verde a celor 27, la Bruxelles, unui plan al Comisiei Europene vizând să mobilizeze până la 800 de miliarde de euro pentru a consolida apărarea continentului.
Liderii celor 27 „au primit foarte bine, cu entuziasm, propunerile Comisiei”, a mai afirmat Costa.Acest plan, numit „ReArm Europe” - „Reînarmarea Europei”, a fost prezentat săptămâna aceasta de Comisia Europeană. Președinta acesteia, Ursula von der Leyen, a promis, la rândul ei, că, înainte de următorul summit de la sfârșitul lui martie, pe masa celor 27 vor fi puse propuneri concrete.
În acest plan sunt menționate mai multe piste, printre care posibilitatea pentru statele membre de a-și crește semnificativ cheltuielile militare fără ca acest lucru să fie luat în considerare în calculul deficitului lor, limitat în principiu la 3% din Produsul lor Intern Brut (PIB).
Această posibilitate oferită statelor membre poate permite eliberarea a aproximativ 650 de miliarde de euro pe patru ani, a asigurat Comisia Europeană.
De asemenea, Comisia dorește să pună la dispoziție lor 150 de miliarde de euro sub formă de împrumuturi pentru a le ajuta să finanțeze în comun investiții destinate să consolideze apărarea europeană.
Această posibilitate va ajuta în special statele membre care se împrumută pe piețe la dobânzi mai puțin favorabile decât cele obținute de Comisia Europeană, a recunoscut von der Leyen. Acest lucru se referă la aproximativ 20 de țări, a subliniat ea.
Cei 27 „au luat act” de această inițativă și au indicat că o vor examina „în prioritate”, conform textului declarației lor comune.
Armata americană anunță sosirea unei nave de asalt amfibie în Orientul Mijlociu
Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor
Noi atacuri rusești asupra Ucrainei: Cel puțin trei persoane au decedat
ONU propune un mecanism pentru protejarea comerțului prin Ormuz în contextul războiului din Iran
Arabia Saudită a încheiat un acord de apărare cu Ucraina
Iranul a mobilizat peste un milion de oameni pentru eventualitatea unei invazii terestre
Donald Trump a prelungit până la 6 aprilie ultimatumul dat Teheranului să deschidă Strâmtoarea Ormuz
Vaticanul cere oprirea războiului pentru a putea fi sărbătorită Săptămâna Mare la Ierusalim
BTA: Al treilea Forum Internațional al Alfabetului Chirilic marchează misiunea unei generații de a păstra cultura Bulgariei, afirmă președinta Iliana Iotova
Pentagonul ia în considerare redirecţionarea ajutorului militar destinat Ucrainei către Orientul Mijlociu
Iran a permis trecerea navelor prin Strâmtoarea Ormuz pentru țările prietenoase
Londra autorizează interceptarea navelor din flota fantomă rusă în apele sale teritoriale
Triplu patronaj prezidențial din Germania, Franța și România pentru retrospectiva Brâncuși de la Berlin
UE va deveni membru fondator al Tribunalului pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei
ANRE va avea un nou director: Daniel Mititelu câștigă concursul public
Cancelaria de Stat lansează un concurs de finanțare nerambursabilă pentru proiecte ale organizațiilor societății civile
UE își reafirmă sprijinul ferm pentru independența, suveranitatea și integritatea teritorială ale Ucrainei
AIPA recepționează cereri de finanțare pentru investiții în zootehnie și culturi de nișă prin programul Băncii Mondiale
Prejudiciu de peste 60 de mii de lei, cauzat mediului după defrișări ilicite în raionul Drochia
FOTO // Managementul frontierei moldo-române în contextul riscurilor generate de conflictul din Ucraina, discutat de autoritățile vamale și de frontieră din R. Moldova și România
Alegeri locale noi. Începe perioada de depunere a documentelor pentru înregistrarea candidaților
Daniel Vodă, expert IPRE: „Moldova devine constantă strategică în România”
România susține integrarea economică a Republicii Moldova. Președintele Nicușor Dan: „Vom continua să sprijinim integrarea sa în Uniunea Europeană și integrarea celor două economii”
Aproape 575 tone de benzină și 1276 tone de motorină au fost importate pe 30 martie în Moldova
CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025
VIDEO // ANSA a nimicit peste 1600 de kilograme de înghețată de import contaminată cu bacterii periculoase
NASA a început numărătoarea inversă pentru lansarea misiunii lunare „Artemis II”
Un procuror a fost sancționat pentru tergiversarea unei cereri internaționale într-un dosar de trafic de persoane
O magistrată a picat evaluarea externă
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Conferința „Romania Government Roundtable”: „Moldova devine mai previzibilă și tot mai aliniată la standardele UE – în reglementare, în instituții și în accesul la piață”