
Prețurile petrolului au scăzut pe fondul posibilității ca OPEC+ să accelereze creșterea producției
Preţurile petrolului au scăzut miercuri cu aproape 3%, după ce surse apropiate discuţiilor au indicat că OPEC+ ia în considerare accelerarea ritmului de creştere a producţiei de petrol în luna iunie, relatează Reuters, citată de news.ro și MOLDPRES.
Contractele futures pentru ţiţeiul Brent au coborât cu 1,83 dolari, respectiv cu 2,71%, ajungând la 65,61 dolari pe baril, în timp ce ţiţeiul american West Texas Intermediate (WTI) a scăzut cu 1,91 dolari, sau cu 3%, până la 61,76 dolari pe baril.
Trei surse implicate în discuţiile OPEC+ au declarat pentru Reuters că mai mulţi membri ai alianţei vor propune în iunie o accelerare a majorărilor de producţie pentru a doua lună consecutiv. În ultima perioadă au existat tensiuni în cadrul OPEC+ din cauza nerespectării cotelor de producţie de către unele state membre.
„Nu m-ar surprinde dacă OPEC vrea să crească producţia. Asta ar putea ridica semne de întrebare privind coeziunea cartelului. Poate că s-au săturat să limiteze creşterile de producţie”, a spus Phil Flynn, analist la Price Futures Group.
Anterior în sesiune, petrolul Brent ajunsese la 68,65 dolari pe baril, cel mai ridicat nivel din 4 aprilie. După anunţul privind OPEC+, ambele referinţe au scăzut cu peste 2 dolari.
Breaking news
Aviația israeliană a atacat în Qatar conducerea Hamas
O bombă rusească lansată asupra unui sat din estul Ucrainei a ucis cel puțin 20 de civili
Dronele ucrainene au lovit o stație de carburant care aprovizionează Moscova
Franța, în fața unei noi crize politice după demisia guvernului
Luna august 2025 este a treia cea mai caldă lună august măsurată vreodată pe Pământ
Guvernul Bayrou din Franţa a pierdut votul de încredere, premierul urmând să-şi prezinte demisia
Mii de profesori au protestat La București, cerând demisia ministrului Educaţiei şi abrogarea măsurilor asumate de Guvern. Nicușor Dan a luat act de revendicările sindicaliştilor
Clădirea Guvernului de la Kiev a fost avariată de o rachetă de croazieră, nu de dronă
Atac armat cu victime în centrul Ierusalimului: cel puțin patru persoane ucise și 11 rănite
Târguri și iarmaroace cu produse locale se desfășoară în toate sectoarele capitalei
Republica Moldova participă la inițiativa europeană de stocuri strategice medicale în crize
GALERIE FOTO // Lacul Beleu: Unde liniștea întâlnește natura
Trafic restricționat în centrul capitalei în acest weekend
Peste 40 de țări, inclusiv SUA, și-au exprimat îngrijorarea la ONU privind incursiunile dronelor ruse în Polonia
Cei 135 de turiști internaționali explorează vinurile și cultura Moldovei în cadrul campaniei „Let’s Get Lost: Moldova Edition”
Peste 5.800 de familii vor reduce consumul de energie cu ajutorul Programului EcoVoucher
Maia Sandu: „Am construit o prietenie cu Italia, care aduce beneficii reale oamenilor noștri. Să avem grijă să păstrăm ce am obținut”
Premierul Dorin Recean, la Congresul Societății de Anesteziologie și Reanimatologie: „Sprijinul pentru personalul medical și modernizarea spitalelor sunt priorități ale Guvernului”
Agenda Reuniunii Teatrelor Naționale Românești, sâmbătă, 13 septembrie: Naționalul din Craiova prezintă spectacolul „Țara lui Gufi” după Matei Vișniec
Poliția avertizează: Banii oferiți pentru participarea la proteste sau cumpărarea votului sunt corupție electorală
Consiliul Superior al Procurorilor a desemnat un nou șef interimar la Oficiul Călărași
FOTO // Chișinăul găzduiește Congresul internațional de anestezie și terapie intensivă: peste 450 de participanți din șapte țări
NATO lansează o nouă operațiune, „Eastern Sentry”, pentru a-și consolida apărarea pe flancul estic
Ministerul Educației din Franța a demarat un program pilot de învățare a limbii române în sistemul public francez
METEO // Maxime până la +27°C și ploi slabe doar sâmbătă noaptea