
Serviciile de informații militare olandeze avertizează că Rusia își intensifică atacurile hibride contra Europei
Rusia își intensifică atacurile hibride menite să submineze societatea în Olanda și aliații săi europeni, iar hackerii ruși au țintit deja serviciile publice olandeze, a avertizat marți serviciul de informații al armatei olandeze (MIVD), potrivit AGERPRES, preluat de MOLDPRES.
''Vedem că amenințarea rusă contra Europei este în creștere, inclusiv după o eventuală încheiere a războiului împotriva Ucrainei'', a declarat directorul MIVD, Peter Reesink, în raportul anual al instituției pe care o conduce.
''În Olanda, am asistat la primul act de sabotaj cibernetic (rus) contra serviciilor publice, cu obiectivul de a obține controlul asupra sistemului. A fost contracarat, dar a fost prima dată'', a adăugat el.
MIVD nu a precizat ce servicii publice au fost vizate.
De asemenea, MIVD a identificat o operațiune cibernetică rusă împotriva infrastructurii esențiale din Olanda, posibil ca etapă de pregătire pentru sabotaj, notează raportul.
În ultimii ani, țările occidentale au declarat că amenințările hibride din partea Rusiei și a Chinei au devenit tot mai agresive.
Astfel de amenințări merg de la sabotajul fizic asupra infrastructurii până la campanii de dezinformare, spionaj și atacuri cibernetice, cu scopul de a influența sau submina societatea.
Raportul reia avertismentul că entități ruse vizează infrastructura din Marea Nordului și că țintele actelor de sabotaj sunt în special cablurile de internet și livrările de energie.
Zelenski, despre drona intrată în România: „O extindere evidentă a războiului de către Rusia. Așa acționează ei la început, cu pași mici”
Polonia: Aeronave poloneze și aliate, ridicate de la sol; aeroportul din Lublin, închis într-un gest „preventiv”
Peste 40 de țări, inclusiv SUA, și-au exprimat îngrijorarea la ONU privind incursiunile dronelor ruse în Polonia
NATO lansează o nouă operațiune, „Eastern Sentry”, pentru a-și consolida apărarea pe flancul estic
Ministerul Educației din Franța a demarat un program pilot de învățare a limbii române în sistemul public francez
Senatori americani vor să eticheteze Rusia și Belarus drept state care sponsorizează terorismul
Rusia şi Belarus încep exerciţiile militare Zapad. Polonia a închis complet hotarul cu ambele țări
Fostul președinte brazilian Jair Bolsonaro a fost condamnat la 27 de ani de închisoare
Comandantul Forțelor Armate ale Ucrainei avertizează că Rusia extinde raza de acțiune a dronelor sale
Alegeri parlamentare 2025
VIDEO // Pregătiri pentru participarea diasporei la scrutinul parlamentar. MAE asigură expedierea buletinelor de vot către secțiile de votare din străinătate
Atenționare de călătorie în Franța: este anunțată grevă generală și manifestații publice în Paris și alte orașe
VIDEO // Expert: „Linia Strășeni–Gutinaș aduce Moldovei securitate energetică și tarife mai mici”
Mesaje de tip phishing răspândite pe rețele de socializare. Recomandările autorităţilor pentru securizarea informației personale
Trafic rutier, suspendat parţial pe mai multe străzi din municipiul Chişinău
Vicepreședinta interimară a Judecătoriei Strășeni a promovat evaluarea externă
Aplicațiile rusești, risc pentru siguranța digitală a moldovenilor: datele pot ajunge la FSB
Premierul Dorin Recean, după ce extrădarea lui Vladimir Plahotniuc a fost suspendată: „Vom investiga cum a reușit infractorul să-și împiedice extrădarea”
Academia Română și USM au semnat un Acord-cadru pentru doctorate și cercetare interdisciplinară
Extrădarea lui Vladimir Plahotniuc a fost suspendată. Precizările Procuraturii Generale
Polonia menține închisă frontiera cu Belarus. ANTA avertizează transportatorii
CEC a sesizat Ministerul Justiției privind limitarea activității „Inima Moldovei”
Muzeul Național de Artă al Moldovei a primit în dar peste 80 de opere valoroase de la un colecţionar
Alegeri parlamentare 2025
Votarea cu urna mobilă la parlamentare. Condițiile în care cetățenii pot beneficia de această facilitate
Două persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier produs pe traseul Bălți–Chișinău
Săptămâna deschiderii parlamentare continuă cu un exercițiu inedit de teatru legislativ