ro

 

Externe
26 Iulie, 2026 / 23:05
/ 21 Martie, 2025

Rușii și-ar fi aruncat singuri în aer stația de pompare a gazelor din Sudja, pentru a opri armistițiul, acuză Kievul

Statul Major ucrainean a acuzat vineri Rusia că şi-a atacat propria infrastructură de gaze în oraşul Sudja din regiunea rusă Kursk, iar apoi a acuzat Kievul că a încălcat armistiţiul pe care ambele părţi l-au convenit pentru a pune capăt atacurilor reciproce asupra sectoarelor lor energetice, informează EFE, potrivit AGERPRES și MOLDPRES.

„Federaţia Rusă îşi intensifică campania de discreditare împotriva Ucrainei. În special, inamicul a acuzat Forţele Armate ucrainene de bombardarea staţiei de reglare şi măsurare a gazelor din Sudja. Acuzaţiile nu au niciun temei", transmite într-un comunicat Statul Major ucrainean.

Comunicatul de presă adaugă că ruşii au atacat infrastructura cu artilerie pentru a da vina pe Ucraina, care a fost nevoită să se retragă din oraşul Sudja în această lună din cauza presiunii în creştere a Rusiei, care a reuşit să expulzeze trupele Kievului de pe cea mai mare parte a teritoriului pe care îl controlau în regiunea rusă Kursk.

La rândul său, într-un mesaj postat pe Telegram, şeful Centrului de Contrainformaţii al Consiliului Naţional de Securitate al Ucrainei, Andri Kovalenko, a atribuit atacul ruşilor.

Potrivit lui Kovalenko, această presupusă acţiune a ruşilor este „una dintre primele operaţiuni informative împotriva Ucrainei pentru a o acuza de încălcarea acordului de încetare focului pe care Rusia însăşi nu l-a respectat din prima zi".

Kovalenko a avertizat că Rusia va desfăşura multe alte astfel de operaţiuni sub steag fals pentru a acuza Ucraina că a încălcat armistiţiul.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

ARMENPRESS: Două instituții militare din Armenia devin parteneri asociați ai Colegiului European de Securitate și Apărare

/ Acum 4 zile

VIDEO // Ucraina a lovit încă două centre logistice ale Wildberries. Pagube de peste 200 de miliarde de ruble

/ Acum 4 zile

New York Post: Donald Trump l-ar dori pe președintele FIFA, Gianni Infantino, în funcția de secretar general al ONU

/ Acum 4 zile

Zelenski l-a înlocuit pe Sîrski cu Drapatî la comanda armatei ucrainene

/ Acum 4 zile

Volodimir Zelenski l-a demis pe comandantul șef al armatei ucrainene

/ Acum 5 zile

În Nicaragua nu vor mai fi organizate alegeri

/ Acum 5 zile

O navă care transporta gaz petrolier lichefiat a fost lovită în largul coastelor României. Echipajul, evacuat în siguranță

/ Acum 5 zile

Trei persoane au fost ucise la Odesa în urma unui atac rusesc

/ Acum 6 zile

Andy Burham este noul prim-ministru al Regatului Unit

/ Acum 6 zile

Spania a câștigat Cupa Mondială 2026. „La Roja” a învins Argentina după prelungiri și a declanșat o adevărată fiesta la Madrid

/ Acum 6 zile

Franța: Incendii în sudul țării, sute de pompieri mobilizați

/ Acum 7 zile

BTA: Politica externă a Bulgariei este pe deplin ancorată în UE și NATO, declară ministrul bulgar de externe Petrova

/ Acum 7 zile

Facebook și Instagram, afectate de o pană la nivel mondial. Utilizatorii raportează probleme de acces

/ Acum 7 zile

Atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului: un mort și 13 răniți în urma bombardamentului rusesc