Șeful guvernului din Fâșia Gaza a fost ucis în atacurile israeliene
Șeful guvernului Hamas din Fâșia Gaza, Essam al-Dalis, a fost ucis în atacurile aeriene israeliene lansate în cursul nopții de luni spre marți asupra acestui teritoriu palestinian, a anunțat marți mișcarea islamistă într-un comunicat, relatează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
El se află pe o listă cu patru 'lideri ai guvernului' din Fâșia Gaza publicată de Hamas 'într-un comunicat de condoleanțe', care îi include pe șeful Ministerului de Interne, generalul Mahmoud Abu Watfa, și pe directorul general al serviciilor de securitate internă, generalul Bahjat Abu Sultan.
Essam al-Dalis a fost membru al biroului politic al Hamas, care face parte din conducerea mișcării islamiste din Fâșia Gaza din 2021.
În noiembrie 2023, Israelul a susținut că a lovit o structură a Hamas în care se afla și al-Dalis și alți lideri care au fost uciși în atac.
Generalul de divizie Abu Watfa a condus Ministerul de Interne al guvernului Hamas din Fâșia Gaza. El a fost văzut în Fâșia Gaza în ianuarie, după semnarea acordului de armistițiu, în momentul desfășurării poliției pe străzile teritoriului palestinian.
Moartea lui Abu Watfa în atacurile israeliene din cursul nopții a fost anunțată marți dimineață pentru AFP de două surse Hamas din Gaza.
Explozie puternică la cea mai mare uzină petrochimică din Ungaria: o persoană a murit
BTA: Rata șomajului a scăzut în Bulgaria la 3,2% în primul trimestru din 2026 comparativ cu primul trimestru din 2025, rata ocupării a ajuns la 70,5%
Emiratele Arabe Unite construiesc o conductă petrolieră pentru a ocoli Strâmtoarea Ormuz
Cancelarul german propune un statut special pentru Ucraina în UE, fără drept de vot
Ucraina își consolidează apărarea împotriva unui eventual atac dinspre Belarus
Premierul Ungariei pune condiții pentru aderarea Ucrainei la UE. Zelenski și Magyar se vor întâlni în iunie pentru a deschide un „nou capitol” în relațiile bilaterale
Vladimir Putin și Xi Jinping au semnat peste douăzeci de acorduri strategice
Donald Trump a primit imunitate fiscală permanentă din partea fiscului american
Alegerile din Ucraina ar putea avea loc în primăvara anului 2027
UE a ajuns la un acord provizoriu pentru eliminarea taxelor vamale la importurile din SUA
Atacurile cu drone asupra orașelor ucrainene continuă: doi morți și mai mulți răniți
SUA au redus numărul de brigăzi staționate în Europa de la patru la trei
Țările membre ale UE care susțin Rusia sau Iranul ar putea rămâne fără bani de la bloc
ARMENPRESS: Armenia și Lituania au semnat un acord de parteneriat strategic
Premierul Alexandru Munteanu solicită mobilizare continuă și sprijin pentru comunitățile afectate de ploile puternice
Ministrul Sănătății, Emil Ceban: "Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” nu se închide și nu vor fi concedieri"
Ministerul Muncii și Protecției Sociale are un nou secretar de stat
FOTO // Angajații IGSU continuă intervențiile în zonele cu risc de inundații în urma precipitațiilor. Nivelul apei a scăzut în mai multe bazine acvatice
Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, vine la Chișinău
Cronica ARHIVELOR // Alexandru Cosmescu, scriitor, comentator TV – vocea care a transformat „trânta” într-o lecție despre inteligență și caracter
FOTO // Programul „Curtea Europeană”. Locuitorii din sectorul Ciocana al capitalei vor beneficia de terenuri de joacă, zone verzi și infrastructură modernă
Cooperarea în domeniul energetic dintre Republica Moldova și România, discutată în cadrul unei conferințe desfășurată la Chișinău. Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „Ne unește proiectul unui viitor liber, prosper, sigur și împreună”
DOC // Noi reguli pentru fertilizarea in vitro în Republica Moldova. Cine poate beneficia de procedură gratuit
Șefa statului, Maia Sandu, a primit scrisorile de acreditare din partea mai multor ambasadori
Leul se apreciază față de euro și dolar
DOC // Modificările la Legea cetățeniei au fost publicate în Monitorul Oficial
Circa 50 de țări au condamnat amenințările Moscovei la adresa ambasadelor din Ucraina
The Guardian: UE ar putea refuza dreptul de veto pentru noile state membre, în încercarea de a accelera extinderea
Cronica ARHIVELOR // Simion Ghimpu – autorul versurilor care au devenit șlagăre pentru generații
Agenda evenimentelor, miercuri, 27 mai