SUA și Iranul au încheiat prima rundă de negocieri în Elveția; părțile vor să ajungă la un acord în 60 de zile
Prima rundă a negocierilor la nivel înalt dintre Statele Unite și Iran s-a încheiat după aproximativ 12 ore de discuții desfășurate în Elveția, mediatorii din Pakistan și Qatar calificând întâlnirea drept „productivă” și „constructivă”, transmite MOLDPRES cu referire la Al Jazeera.
Într-o declarație comună, mediatorii au anunțat că dialogul va continua pe baza unui memorandum de înțelegere convenit de cele două părți, iar încă din această săptămână vor avea loc noi discuții tehnice în Elveția.
Potrivit documentului, a fost creat un comitet la nivel înalt care va asigura supravegherea politică a procesului de negociere, precum și mai multe grupuri de lucru care vor aborda dosarul nuclear iranian, regimul sancțiunilor, monitorizarea implementării acordurilor și soluționarea eventualelor dispute.
Mediatorii au precizat că părțile au convenit asupra unei foi de parcurs care prevede finalizarea unui acord în următoarele 60 de zile.
Un alt rezultat al negocierilor este instituirea unei linii directe de comunicare între părți pentru prevenirea incidentelor și evitarea neînțelegerilor, în special în ceea ce privește navigația prin Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul petrolului și gazelor naturale.
„A fost stabilită o linie de comunicare între părți pentru a evita incidentele și întreruperile de comunicare, cu scopul de a asigura trecerea în siguranță a navelor comerciale prin Strâmtoarea Ormuz”, se arată în declarația comună.
Negociatorii au convenit, de asemenea, asupra înființării unei celule de gestionare a conflictelor privind situația din Liban. Structura va reuni reprezentanți ai părților implicate și ai Republicii Libaneze, sub coordonarea mediatorilor, pentru monitorizarea respectării încetării operațiunilor militare pe teritoriul libanez.
Delegația Statelor Unite a fost condusă de vicepreședintele JD Vance și i-a inclus pe emisarul special Steve Witkoff și pe Jared Kushner. Iranul a fost reprezentat de președintele Parlamentului, Mohammed Bagher Ghalibaf, ministrul de Externe Abbas Araghchi, guvernatorul Băncii Centrale Abdolnaser Hemmati și alți oficiali de rang înalt.
Pakistanul și Qatarul au jucat rolul principal de mediatori, fiind reprezentați de liderii lor politici și diplomatici. La discuții au participat și ministrul de Externe al Elveției, Ignazio Cassis, precum și directorul Agenției Internaționale pentru Energie Atomică, Rafael Grossi.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmaeil Baghaei, a declarat că activitatea delegației iraniene de negociatori este, deocamdată, încheiată, urmând ca echipele tehnice să continue lucrul asupra aspectelor necesare implementării memorandumului de înțelegere.
La rândul său, ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a apreciat că negocierile au adus „progrese majore” în direcția stabilizării situației regionale. Oficialul iranian a menționat ridicarea unor restricții economice, deblocarea unei părți a activelor iraniene și lansarea unor programe de dezvoltare economică.
Totuși, Araghchi a subliniat că adevăratul test al înțelegerilor obținute va fi aplicarea mecanismelor convenite pentru reducerea tensiunilor și gestionarea conflictelor din regiune.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit la summitul G7 de la Evian
Zelenski propune o întâlnire cu Putin în SUA
SUMMIT G 7 // Regatul Unit va furniza uraniu îmbogățit Ucrainei și anunță noi sancțiuni împotriva Rusiei
BTA: Ediția revistei LIK dedicată lui Christo și Jeanne-Claude este prezentată la Paris
Zelenski spune că i-a propus lui Putin o întâlnire la summitul G7, dar Moscova nu a dat curs inițiativei
ARMENPRESS: Miniștrii de Externe ai UE discută sprijinul pentru Armenia în cadrul reuniunii Consiliului Afaceri Externe
Rusia a atacat Kievul: Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Lavra Peșterilor a luat foc, sunt victime
Zelenski îi mulțumește lui Trump pentru sprijinul acordat Ucrainei și anunță o nouă întâlnire
Elvețienii au respins prin referendum propunerea de limitare a populației la 10 milioane de locuitori
BTA: Poliția de Frontieră a reținut la Burgas 32 de migranți ilegali
Zelenski: Nemulțumirea rușilor față de Putin este în creștere și nu va putea fi oprită
Breaking news
Eugen Tomac și-a depus mandatul. Adrian Veștea a fost desemnat pentru funcția de premier al României
Donald Trump afirmă că SUA și Iranul ar putea semna un acord pe 14 iunie
Premierul pakistanez afirmă că semnarea acordului de pace SUA-Iran este așteptată în 24 de ore
Explozie la cel mai mare centru de gaze naturale lichefiate din lume: 54 de răniți și 18 persoane dispărute în Qatar
Atacuri rusești asupra orașelor Zaporojie și Odesa: două persoane și-au pierdut viața
Speakerul Igor Grosu efectuează o vizită oficială în Republica Cehă
Curs valutar anunțat de BNM: cât costă euro și dolarul
Agenda evenimentelor, luni, 22 iunie
Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană, primul după deschiderea negocierilor de aderare, începe azi la Bruxelles
CEC a prezentat rezultatele preliminare ale referendumului local din Coșnița
BTA: Arheologii au descoperit un templu mai vechi sub sanctuarul lui Heracle din antica Heraclea Sintica
Prezență de 30% la urne în referendumul local din Coșnița. Rezultate preliminare anunțate de CEC
Din 2027, concediile vor fi acordate în zile lucrătoare. Ce trebuie să știe salariații
Referendum în Coșnița: Peste 26% dintre alegători au votat până la ora 18:00
Condiții mai bune pentru pacienți la Flocoasa: Oficiul Medicilor de Familie a fost renovat cu sprijinul CNAM
Referendum local în Coșnița: Peste 1.100 de alegători au votat până la ora 15:00
În capitală s-a desfășurat marșul „Chișinău Pride 2026”
Operațiune comună moldo-română: trei cetățeni din Bangladesh, depistați după trecerea ilegală a Prutului din Republica Moldova în România
FOTO // Ediția aniversară „DescOperă” se apropie de final. Cristian Jardan: „Orheiul Vechi este parte din experiența pe care publicul o trăiește la fiecare spectacol”