Ucraina susține că a fost atacată de Rusia cu peste 100 de drone, în noaptea de sâmbătă spre duminică
Forțele aeriene ucrainene au informat astăzi că Rusia a lansat peste 100 de drone în noaptea de sâmbătă spre duminică, atacuri care au vizat Kievul și multe regiuni, într-un moment crucial al războiului, în care Statele Unite au înghețat livrarea de asistență militară, transmite MOLDPRES cu referire la AFP și AGERPRES.
Valul de atacuri au loc după loviturile de vineri și sâmbătă din estul și nord-estul Ucrainei, care au ucis cel puțin 14 persoane.
Ucraina urmează să poarte discuții marți cu reprezentanți ai SUA în Arabia Saudită, în timp ce Washingtonul se străduiește să ajungă la un acord privind încetarea focului și un 'cadru' pentru un acord de pace, după ce a înghețat transporturile de arme și a blocat pentru Kiev accesul la rapoartele de informații și imaginile din satelit.
Forțele aeriene ucrainene au declarat că Rusia a lansat 119 drone peste noapte, dintre care 71 au fost doborâte în 12 regiuni și Kiev, în timp ce alte 37 nu au provocat pagube. Forțele aeriene ucrainene au declarat că dronele au provocat pagube în șase regiuni, fără a oferi însă detalii.
Sâmbătă seara, un atac cu bombă planantă, un dispozitiv fără ghidare cu aripi pliabile care îi permite să planeze după lansare, a lovit clădiri rezidențiale din orașul Drujkivka, în regiunea Donețk, unde linia frontului este acum aproape de mai multe orașe mari, rănind 12 persoane, inclusiv o adolescentă de 15 ani. Clădiri de apartamente cu mai multe etaje și o cafenea au fost avariate.
La rândul său, Rusia a declarat că sâmbătă Ucraina a lansat 131 de drone în regiunea Belgorod, la granița cu Ucraina, și că 101 dintre ele au fost doborâte. Guvernatorul regiunii Belgorod, Viaceslav Gladkov, a declarat că nimeni nu a fost rănit în aceste atacuri.
Finala concursului Eurovision 2026 a atras cu 20% mai puțini telespectatori decât anul trecut
VIDEO // Un mort și patru răniți după ce o barcă de pescuit turcească a fost atacată în Marea Neagră
Zelenski afirmă că răspunsul lui Putin de a respinge o întâlnire arată că liderul de la Kremlin „alege încă războiul”
BTA // Ishtar: „Muzica este ca un parfum, totul ține de emoție”
Siegfried Mureșan: „Rusia folosește agresiunea hibridă în România așa cum a făcut și în Republica Moldova”
Ucraina afirmă că drona explodată la Constanța îi aparține și că a fost perturbată de sistemele de război electronic rusești
Macron: Franța își menține sprijinul militar pentru România și își adaptează postura în funcție de amenințări
SUA: Camera Reprezentanților a aprobat un pachet de ajutor pentru Ucraina
VIDEO // Explozie în Portul Constanța: o dronă maritimă s-a autodetonat; autoritățile evacuează zona de risc
Ucraina: Trei morți în lovituri rusești în mai multe regiuni
Zelenski îi propune lui Putin o întâlnire directă și un armistițiu pe durata negocierilor
Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru al României
ARMENPRESS: UE va acorda sprijin suplimentar Armeniei pe fondul restricțiilor impuse de Rusia la importuri
Mai multe state europene cer înăsprirea regulilor de acordare a vizelor Schengen pentru cetățenii ruși
SATUL EUROPEAN // Investiții de peste 27 de milioane de lei în modernizarea infrastructurii din Sărata Galbenă
Reintegrarea țării și extinderea relațiilor cu UE, discutate la Chișinău de oficiali din Moldova și Luxemburg
Noi abordări în restaurarea monumentelor istorice, discutate la Chișinău de specialiști internaționali
MAE a emis o alertă de călătorie pentru Qatar și Kuweit: „Situația de securitate rămâne volatilă”
Ploile abundente sporesc riscul contaminării apei și alimentelor, atenționează ANSP
MEC s-a autosesizat după publicarea unor imagini ce ar conține subiecte din examenul la matematică, susținut de absolvenții de gimnaziu
Oportunitățile economice și investiționale ale Republicii Moldova, promovate la Reuniunea Anuală a Consiliului Guvernatorilor BERD
Reprezentanți ai organizațiilor de mediu, instruiți privind metode alternative de soluționare a conflictelor de mediu
VIDEO // Administratorul unui cont de TikTok, reținut într-o cauză penală pornită pentru propaganda războiului
FOTO // Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman: „Marele Ducat de Luxemburg, ca membru fondator al UE, susține ferm parcursul european al Republicii Moldova”
ARMENPRESS: Observatorii IRI: Alegerile parlamentare din Armenia s-au desfășurat calm, corect și credibil
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Afacerea dulce din Lunca Prutului
Noi cazuri de escrocherie telefonică. Victimele au fost prejudiciate cu peste 3 milioane de lei
REPORTAJ MOLDPRES // Tehnologie smart pentru blocuri vechi: soluțiile din China care ar putea rezolva problema parcărilor și a deșeurilor în orașele din Moldova
Ucraina anunță testarea cu succes a unor drone autonome pentru interceptarea aparatelor Shahed
Rusia va rămâne exclusă din competițiile UEFA în sezonul viitor