ro

 

Externe
06 Iulie, 2026 / 15:25
/ Acum 2 ore

Volodimir Zelenski cere NATO mai multe rachete Patriot după ultimul atac al Rusiei asupra Kievului

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat luni că este 'de o importanță critică' ca summitul NATO care începe marți la Ankara să se încheie cu noi măsuri concrete privind consolidarea apărării aeriene ucrainene, la câteva ore după ce un nou atac masiv al Rusiei asupra Kievului a ucis zece persoane, informează EFE, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

'Cât timp rachetele Patriot rămân în depozitele aliaților noștri, Rusia va fi încurajată să continue să distrugă clădiri rezidențiale. Statele Unite și Europa au suficiente resurse pentru a opri acest teroare', a scris pe X Volodimir Zelenski, condamnând atacul.

Potrivit forțelor aeriene ucrainene, Rusia a atacat luni dimineață cu 351 de drone și 68 de rachete, printre care 23 balistice Iskander-M și șase antinavă Zircon și Oniks.

Niciuna din rachetele balistice și antinavă nu a putut fi doborâtă și toate și-au atins țintele.

Potrivit Ministerului Apărării rus, în atac au fost lovite companii de apărare și instalații energetice din Kiev, precum și aerodromuri militare din mai multe regiuni ucrainene.

Kievul a suferit joi dimineață un alt atac cu drone și rachete în care apărarea aeriană ucraineană și-a arătat neputința în fața rachetelor balistice rusești.

În atacul de joi, în care, potrivit Ministerului Apărării rus, au fost lovite numeroase fabrici de drone și componente pentru rachete, și-au pierdut viața 30 de civili.

Președintele Zelenski i-a cerut omologului său american Donald Trump să i se acorde Ucrainei licențele necesare pentru a fabrica împreună cu partenerii săi europeni sisteme antirachetă Patriot și rachetele interceptoare PAC-3 pe care aceste sisteme le folosesc ca muniție.

Kievul așteaptă un răspuns de la președintele SUA și pune presiune, de asemenea, pe partenerii săi europeni pentru a pune în aplicare planurile promovate de șeful statului ucrainean de a construi pe continent un sistem anti-aerian propriu, capabil să răspundă la rachetele balistice cu garanții, așa cum o fac Patriot.

Penuria de rachete Patriot și PAC-3 a fost accentuată de războiul din Iran.

Ucraina primește majoritatea rachetelor PAC-3, care i se furnizează periodic, datorită contribuțiilor financiare ale partenerilor săi, mai ales europeni, care permit cumpărarea unităților disponibile din SUA.

După revenirea la Casa Albă, președintele Donald Trump a tăiat furnizarea majorității armamentului oferit gratuit Ucrainei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Ucraina simplifică procedura de acordare a cetățeniei pentru moldoveni. Republica Moldova, inclusă pe lista statelor eligibile

/ Acum 6 zile

Cutremurele din Venezuela: bilanțul crește îngrijorător. Zeci de mii de dispăruți

/ Acum 6 zile

Un nou cutremur puternic în Venezuela, la cinci zile după dublul seism din 24 iunie

/ Acum 6 zile

Atac cu rachetă asupra orașului ucrainean Dnipro: cel puțin cinci morți și zeci de răniți

/ Acum 7 zile

Zelenski propune înființarea unui Panteon național pentru eroii Ucrainei

/ Acum 7 zile

BTA: Pilotul bulgar Nikola Țolov a câștigat etapa a șasea a sezonului de Formula 2 din Austria

/ Acum 7 zile

Bilanțul cutremurelor din Venezuela urcă la 1.450 de morți. Căutările continuă în speranța găsirii de supraviețuitori

/ Acum 7 zile

Valul de caniculă din Europa a provocat 1.300 de decese suplimentare, avertizează directorul OMS

/ 28 Iunie, 2026

Cel puțin doi răniți la Kiev după un atac nocturn rusesc cu rachete și drone

/ 27 Iunie, 2026

Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA

/ 26 Iunie, 2026

Europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier: „România are nevoie de un guvern competent și realmente pro-european”

/ 26 Iunie, 2026

Peste 20 de replici s-au înregistrat după puternicele seisme din Venezuela

/ 26 Iunie, 2026

Volodimir Zelenski a aprobat un plan de 40 de zile prin care vrea să forțeze retragerea Rusiei

/ 26 Iunie, 2026

NATO pregătește noi investiții masive în apărare și sprijin pentru Ucraina la summitul de la Ankara