ro

 

Externe
29 Mai, 2026 / 23:56
/ 23 Aprilie, 2025

Volodmir Zelenski anunță că Ucraina este pregătită să discute cu Rusia de îndată ce va fi în vigoare o încetare a focului

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat marți că Ucraina va fi pregătită pentru a discuta cu Rusia în orice format de îndată ce va fi în vigoare un acord de încetare a focului și luptele de pe front vor fi oprite, transmite AGERPRES, preluat de MOLDPRES.

Liderul ucrainean a adăugat că delegația Kievului care se întâlnește miercuri, la Londra, cu reprezentanții partenerilor occidentali va avea mandatul de a discuta despre o încetare a focului parțială sau totală.

''Suntem pregătiți ca, după o încetare a focului, să ne așezăm în orice format astfel încât să nu existe niciun impas. Nu va fi posibil să convenim ceva rapid'', a spus Volodimir Zelenski, care a ținut să remarce complexitatea unor aspecte precum teritoriul, garanțiile de securitate și aderarea Ucrainei la NATO.

El a spus că Ucraina nu va recunoaște controlul de jure al Rusiei asupra peninsulei Crimeea ca parte a vreunui acord, întrucât o asemenea decizie ar fi contrară Constituției ucrainene. Rusia a ocupat Crimeea în 2014 și ulterior a anexat-o.

Ucraina, a continuat Zelenski, va fi gata să lucreze în parteneriat cu Statele Unite pentru a restabili activitatea la centrala nuclearo-electrică Zaporojie, ocupată de forțele ruse. Totuși, nu a existat nicio asemenea propunere oficială din partea Washingtonului privind această chestiune, a precizat el.

Discuțiile de la Londra, la care vor participa reprezentanți ai SUA, Marii Britanii, Franței, Germaniei și Ucrainei, au loc pe fondul intensificării eforturilor diplomatice, conduse de Washington, pentru a găsi o cale de încheiere a războiului lansat de Rusia împotriva Ucrainei vecine în februarie 2022.

Într-o evidentă schimbare de plan, secretarul de stat american Marco Rubio nu va fi prezent la Londra, SUA urmând a fi reprezentate de emisarul special al Washingtonului pentru Ucraina, generalul Keith Kellogg.

Zelenski a afirmat că va fi bucuros să se întâlnească cu președintele Donald Trump cu ocazia participării celor doi lideri la funeraliile Papei Francisc, prevăzute pentru sâmbătă.

În această săptămână, liderul de la Kiev se va mai întâlni cu omologul său sud-african Cyril Ramaphosa, precum și cu liderii Spaniei, Poloniei și Republicii Cehe.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

ARMENPRESS: Armenia și SUA au intrat într-o etapă fără precedent a relațiilor bilaterale, afirmă ministrul armean de Externe

/ Acum 3 zile

BTA: Președinta Iotova către ambasadorii UE: Nicio schimbare în orientarea politicii externe a Bulgariei

/ Acum 3 zile

MAE ucrainean califică drept „șantaj nerușinat” amenințarea Moscovei cu atacuri asupra Kievului

/ Acum 3 zile

ARMENPRESS: Sistemul financiar al Armeniei înregistrează creșteri în toate sectoarele

/ Acum 4 zile

Ministrul român al Culturii, Demeter Andras Istvan, a demisionat din funcție

/ Acum 4 zile

BTA: Campionatul European de Gimnastică Ritmică 2026 se va desfășura după noile reguli, cu un număr record de participanți

/ Acum 4 zile

Ucraina cere convocarea de urgență a Consiliului de Securitate al ONU după atacul devastator asupra Kievului

/ Acum 4 zile

Atacuri rusești asupra Kievului: OMS anunță avarierea biroului său, fără să se înregistreze victime

/ Acum 4 zile

Iran: Problema nucleară nu poate fi rezolvată „în 72 de ore”, afirmă Marco Rubio

/ Acum 5 zile

BTA: Bulgaria sărbătorește Ziua Sfinților Frați Chiril și Metodiu și Ziua Alfabetului Bulgar

/ Acum 5 zile

Blocada impusă Iranului va rămâne „complet în vigoare” până la semnarea unui acord, susține Trump

/ Acum 5 zile

Cannes 2026: Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, a primit patru premii, înaintea galei de premiere

/ Acum 5 zile

REPORTAJ // Tehnologie 8K, cinematografie 4D și simboluri numerice: Cum arată cel mai masiv muzeu politic din Asia

/ Acum 5 zile

Atac masiv cu rachete balistice şi drone ruseşti asupra Kievului: cel puţin o persoană a murit şi 16 au fost rănite