Premierul Dorin Recean, în discuții cu Marta Kos, Comisarul european pentru Extindere
4 februarie 2024, Chișinău – Progresele înregistrate de Republica Moldova pe calea integrării europene, situația actuală în domeniul energetic, dar și modalitățile prin care Uniunea Europeană continua să susțină dezvoltarea țării noastre au fost discutate la întrevederea premierului Dorin Recean cu Marta Kos, Comisarul european pentru Extindere.
Șeful Executivului a mulțumit partenerilor europeni pentru mobilizare și acordarea suportului de urgență pentru sporirea rezilienței și independenței energetice a Republicii Moldova. De asemenea, premierul a menționat că autoritățile de la Chișinău vor continua să realizeze obiectivele setate pentru dezvoltarea țării, cu suportul Uniunii Europene. Printre prioritățile de bază se numără asigurarea păcii și securității, reformarea justiției, creșterea economică și atragerea investitorilor străini, precum și realizarea agendei de integrare în UE.
„Vom construi o țară prosperă, cu numeroase oportunități pentru cetățeni și mediul de afaceri și vom demonstra că Moldova poate. Uniunea Europeană rămâne partenerul principal care ajută oamenii noștri și ne oferă instrumentele necesare pentru dezvoltare”, a spus premierul Dorin Recean.
În următoarele săptămâni, instituțiile europene urmează să aprobe Planul de Creștere pentru Moldova (Growth Plan), un plan de investiții în valoare de 1,8 miliarde de euro, menit să asigure creșterea economică a țării. La rândul său, Republica Moldova definitivează Agenda de Reforme, precum și Lista domeniilor prioritare pentru investiții, astfel ca primele tranșe să fie debursate până în vara acestui an. De asemenea, Republica Moldova se pregătește să devină, în următoarele luni, parte a Zonei Unice de Plăți în Euro (SEPA), ceea ce va face transferurile bancare mai accesibile, mai rapide și mai sigure pentru moldovenii care muncesc sau au afaceri în Europa.
Totodată, un alt obiectiv agreat, este eliminarea completă a taxelor de roaming dintre Moldova și țările membre ale UE, ceea ce va facilita călătoriile și comunicarea fără costuri suplimentare.
În ceea ce privește dimensiunea de aderare, obiectivul comun este deschiderea negocierilor pe primul cluster ce ține de valori fundamentale, în primăvara anului curent, precum și finalizarea negocierilor de aderare în mandatul actualei Comisii Europene.
„Vom sprijini programul ambițios pe care îl realizează autoritățile de la Chișinău în parcursul său european. Țara voastră este un exemplu, iar efortul pe care îl faceți pentru a obține calitatea de membru este impresionat. Vom rămâne alături de voi, iar Republica Moldova niciodată nu va fi singură în acest parcurs spre UE”, a spus menționat Marta Kos.
Vicepremierul pentru reintegrare a participat la reuniunea Comitetului politic și de securitate al Consiliului Uniunii Europene
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Toți copiii cu dizabilități vor beneficia de un ajutor anual de 3000 de lei de 1 iunie
Combaterea corupției la nivel înalt și a fraudelor financiare va fi realizată mai operativ și mai eficient
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova
Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor
Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău
La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene
Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan
Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan
Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”
Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa
Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană
O femeie din capitală a fost condamnată la doi ani de închisoare pentru conducere în stare de ebrietate
MEC a premiat elevii câștigători ai concursului „Prin Memorie și Recunoștință spre viitorul european”
Nava de croazieră MV Hondius, afectată de un focar de hantavirus, a ancorat în largul portului Granadilla din Tenerife: începe evacuarea pasagerilor
UE este pregătită să înceapă convorbiri despre o pace justă și durabilă în Ucraina
Moldova sub avertizare meteo: ploi, descărcări electrice și răcire accentuată. Cetățenii, îndemnați să nu își uite umbrelele
Aglomerație la frontieră: Mii de autoturisme și camioane au trecut vama în ultimele 24 de ore
Petru Pelivan aduce argint pentru Moldova la Grand Slam-ul din Kazahstan
Un rubin „excepțional de mare” și rar, de 11.000 de carate, a fost găsit în Myanmar
Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace se desfășoară în toate sectoarele Chișinăului
FOTO // De Ziua Europei, clădirea Parlamentului a fost iluminată în culorile drapelului UE
Președinta Maia Sandu, pe scena din PMAN: „Republica Moldova are totul pentru a reuși. Cu siguranță, vom fi parte a Uniunii Europene”
BTA lansează catalogul BG SPA – Sănătate prin apă, în limbile bulgară și engleză
GALERIE FOTO // Vizită la Chișinău de Ziua Europei: președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, și Maia Sandu reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău: Președinția Consiliului Uniunii Europene, alături de Moldova de Ziua Europei
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova admiră parcursul Ciprului și credem că moldovenii merită aceeași șansă la stabilitate, prosperitate și pace - în UE”
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu omologul său cipriot, Nikos Christodoulides