ro

 

Oficial
12 Februarie, 2026 / 18:07
/ Acum 1 oră

34 de proiecte de dezvoltare durabilă au fost implementate în anul 2025 prin intermediul Programului activităților de reintegrare a țării

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

După cum se cunoaște, prin Hotărârea Guvernului nr.311/2025 și prin intermediul alocațiilor pentru activitățile de reintegrare a țării au fost alocate 29,6 milioane lei pentru finanțarea a 36 de proiecte de dezvoltare durabilă în perimetrul Zonei de Securitate.

Totodată, din bugetul destinat Programului activităților de reintegrare a țării pentru anul 2025, ca și în anul 2024, 3,34 milioane de lei au fost alocate Consiliului raional Dubăsari (2,64 milioane de lei au fost valorificați), cu titlu de compensări parțiale a cheltuielilor suportate de proprietarii terenurilor agricole situate pe traseul Râbnița–Tiraspol, în contextul plăților ilegal aplicate de Tiraspol la traversarea posturilor neautorizate de control.

Urmare a procesării rapoartelor prezentate de beneficiarii alocațiilor s-a constatat valorificarea a 26,1 milioane de lei și implementarea a 34 de proiecte pe parcursul anului, iar suma neutilizată de 3,49 milioane de lei a fost virată pe contul bugetului de stat, în corespundere cu prevederile pct.29 de la anexa nr.1 la Hotărârea Guvernului nr.131/2014.

În perioada anilor 2011-2025, prin intermediul Programului menționat supra dat au fost finanțate 617 proiecte, în valoare de peste 223 milioane de lei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere de rămas-bun cu Ambasadorul Regatului Arabiei Saudite, Dr. Mohammed Abdulghani M. Khayat

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Tilman Kuban, deputat în Bundestagul german 

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministrul Afacerilor Externe al Republicii Lituania, Kęstutis Budrys

/ Acum 6 zile

Reforma administrației publice locale, consultată cu fracțiunile parlamentare

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu l-a primit pe Ministrul Afacerilor Externe al Lituaniei, Kęstutis Budrys

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Industria ușoară din Republica Moldova are viitor, atunci când investim în oameni, în creativitatea și curajul lor de a inova”

/ Acum 6 zile

Un nou sprijin pentru agricultorii moldoveni: Tarifele pentru actele fitosanitare la export și reexport, eliminate

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu locuitorii satului Cărpineni, din raionul Hîncești: „Când ne unim eforturile, reușim pentru întreaga comunitate”

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Vom continua să investim în drumuri de calitate - pentru siguranța oamenilor și o circulație mai bună”

/ Acum 7 zile

Șeful Executivului, Alexandru Munteanu, la Spitalul Raional Hâncești: „Guvernul va continua să investească în sistemul de sănătate”

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu aleșii locali din raionul Hîncești

/ Acum 7 zile

Dinamica obținerii de către cetățenii Republicii Moldova cu domiciliu în regiunea transnistreană a plăcilor de înmatriculare de model neutru și a permiselor de conducere de tip național

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în raionul Hâncești

/ 04 Februarie, 2026

Republica Moldova, solidară cu Ucraina: Un lot de asistență umanitară va fi transmis poporului ucrainean, care luptă pentru pacea întregului continent european