ro

 

Oficial
18 Mai, 2026 / 17:26
/ 24 Aprilie, 2025

Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare va acorda suport pentru consolidarea democrației parlamentare în Moldova

Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare va sprijini consolidarea funcțiilor de bază ale Parlamentului, în următorii patru ani. Șeful legislativului, Igor Grosu, a discutat cu directorul Biroului de Cooperare al Elveției, Guido Beltrani, despre Proiectul „Consolidarea democrației parlamentare în Moldova (PADEM)”, care a fost lansat recent.

Pentru a spori capacitățile instituționale ale Parlamentului, Proiectul PADEM este structurat în trei componente de bază. Este vorba despre procesul legislativ, controlul parlamentar, reprezentarea și comunicarea. Acțiunile care vor fi implementate urmăresc eficientizarea activității parlamentare, intensificarea cooperării cu societatea civilă, precum și  facilitarea transpunerii legislației europene în spațiul național.

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a mulțumit pentru suportul acordat. „Avem nevoie să îmbunătățim procesele din cadrul instituției, pentru a ajusta calitatea la viteza cu care ne mișcăm, mai ales acum, când suntem în proces de negocieri cu Uniunea Europeană”, a adăugat șeful legislativului.

Proiectul „Consolidarea democrației parlamentare în Moldova” va fi implementat până la 31 martie 2029 și ar putea fi extins. Acesta include și parteneri externi – Serviciul Parlamentar Elvețian, Institutul Parlamentar din cadrul Parlamentului Republicii Cehe, Adunarea Națională a Ungariei, Parlamentul Croației și Parlamentul Lituaniei.

De menționat că, anterior, Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare a mai acordat suport Parlamentului, în baza unui Acord de finanțare, semnat la 1 iulie 2024. Astfel, a fost îmbunătățită infrastructura IT a instituției, iar funcționarii din cadrul Secretariatului Parlamentului au participat la un schimb de experiență cu Serviciul Parlamentar Elvețian.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Libera circulație, starea drumurilor și plățile ilegal aplicate – pe agenda grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor

/ Acum 5 zile

Finanțare de 60 de milioane de euro pentru modernizarea infrastructurii de irigare din Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Mai multă siguranță rutieră – vehiculele ce nu corespund cerințelor tehnice vor avea înmatricularea suspendată automat

/ Acum 5 zile

Particip.gov.md – platforma unică pentru consultările publice, modernizată de Guvern, pentru ca cetățenii să vină mai ușor și mai rapid cu propuneri

/ Acum 5 zile

Taberele de vară pentru copii și adolescenți, în pregătiri pentru sezonul estival 2026

/ Acum 5 zile

Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru fermierii afectați de seceta din 2025

/ Acum 5 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la Forumul de securitate din regiunea Mării Negre și a Balcanilor, desfășurat la București

/ Acum 5 zile

Igor Grosu, la București: „Republica Moldova și România sunt legate printr-o relație specială, dar și printr-un parteneriat puternic”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu va efectua o vizită de lucru în raionul Nisporeni

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu șefii misiunilor diplomatice ale statelor membre ale Uniunii Europene

/ Acum 6 zile

Consultări la Președinție privind organizarea alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei

/ 10 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu a primit misiunea Fondului Monetar Internațional, aflată în vizită la Chișinău

/ 09 Mai, 2026

Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău: Președinția Consiliului Uniunii Europene, alături de Moldova de Ziua Europei