ro

 

Oficial
24 Iunie, 2026 / 13:49
/ Acum 2 ore

Angajații din educație, care activează în instituții reorganizate, vor beneficia de transport

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Angajații din educație care se transferă sau se reangajează în contextul reorganizării instituțiilor de învățământ, vor putea beneficia de transport spre noul loc de muncă. Extinderea mecanismului de transport școlar, aplicat pentru elevi, a fost aprobată de Guvern.

Măsura vizează personalul de conducere, cadrele didactice și personalul didactic auxiliar din instituțiile de învățământ primar, gimnazial și liceal reorganizate. Scopul este de a sprijini mobilitatea personalului din educație și de a menține cadrele calificate în sistem.

De asemenea, potrivit proiectului, elevii cu dizabilități vor beneficia de transport indiferent de distanța până la instituția de învățământ, în funcție de necesitățile individuale.

„În acest an, din bugetul de stat, 57 de autobuze merg către școlile noastre, ca să putem asigura suplimentar transportarea a peste 1000 de elevi, începând cu luna septembrie”, a menționat Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu directoarea Biroului Fundației Konrad Adenauer Stiftung din Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană de la Bruxelles

/ Acum 7 zile

Noi măsuri pentru prevenirea fraudelor telefonice: Cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate

/ Acum 7 zile

Primul inventar forestier din istoria țării - Republica Moldova începe procesul de inventariere națională a pădurilor 

/ Acum 7 zile

Sistem financiar mai sigur: Guvernul consolidează măsurile de prevenire a spălării banilor

/ Acum 7 zile

Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice

/ Acum 7 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ 15 Iunie, 2026

Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”

/ 15 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”

/ 15 Iunie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova

/ 15 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ 12 Iunie, 2026

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești