Celula de criză de la Guvern: Consumul de energie electrică pentru 18 ianuarie 2025 este asigurat integral
18 ianuarie 2025, Chișinău - Consumul de energie electrică, pentru malul drept al râului Nistru, este acoperit integral pentru ziua de 18 ianuarie, iar contractele de avarie nu necesită a fi activate, informează Celula de criză de la Guvern.
Astăzi, consumul total se estimează a fi similar celui de ieri, 17 ianuarie - 15 144 000 kWh. Mai mult de jumătate din acest consum este asigurat prin importuri de energie electrică, iar necesarul a fost acoperit integral pe baza contractelor comerciale, fără activarea contractelor de urgență. Detaliile privind sursele de energie utilizate sunt următoarele:
Import al energiei electrice (RO) – 53,17%;
SA „Termoelectrica” – 27,77%;
Energie regenerabilă – 14,10%;
SA „CET-Nord” – 3,90%;
Întreprinderea de Stat „NHE Costești”– 1,06%.
Vârful de consum al energiei electrice a fost înregistrat între orele 17:00 și 20:00, atingând un maxim de 942 MW, fără a fi depășită valoarea consumului prognozat. Consumatorii sunt îndemnați să economisească, în continuare, electricitatea în orele de vârf, atât pentru a avea facturi mai mici, cât și pentru a asigura fiabilitatea sistemului electroenergetic.
Prețul mediu ponderat de achiziție a energiei electrice prognozat pentru astăzi constituie circa 125.33 Euro/MWh, ceea ce este cu aproximativ 19.47 Euro/MWh mai puțin decât prețul de achiziție inclus în tarifele reglementate pentru furnizarea și transportul energiei electrice.
În sectorul energiei termice, pe malul drept, toate sursele de generare sunt în funcțiune și nu există riscuri. Și în sectorul gazelor naturale, presiunile în toate segmentele sistemului de transport gestionat de SRL „Vestmoldtransgaz” sunt în limitele parametrilor funcționali.
Pe malul stâng al Nistrului, consumul total de energie electrică, în ziua de 17 ianuarie, a fost de 4 323 000 kWh, electricitate produsă în proporție de peste 80% de către centrala de la Cuciurgan. Începând cu data de 10 ianuarie, au loc întreruperi programate de energie electrică cu durata de 5 ore, o dată pe zi. Deconectări se efectuează și în satele Copanca și Varnița, controlate de autoritățile constituționale, iar Guvernul a întreprins deja o serie de măsuri pentru a ajuta locuitorii afectați de lipsa de curent.
Premierul Vasile Tofan, la festivalul din Sipoteni: „Guvernul va munci pentru ca fiecare sat, fiecare comunitate și toți moldovenii să prospere”
Perspectivele cooperării moldo-turce, discutate de Prim-ministrul Vasile Tofan și Ambasadorul Turciei, Uygar Mustafa Sertel
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Italiei, Giuseppe Maria Perricone
Prim-ministrul Republicii Moldova, Vasile Tofan, și prim-ministrul Belgiei, Bart De Wever, au discutat despre parcursul european al Republicii Moldova.
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, la Forumul Diasporei: „Avem nevoie de fiecare dintre dumneavoastră pentru a construi comunități mai puternice”
Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să readucem optimismul oamenilor și încrederea că Republica Moldova merge în direcția corectă”
Consolidarea parteneriatului moldo-suedez, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și Ambasadoarea Suediei, Petra Lärke
Întrevederea șefului Biroului politici de reintegrare Alin Gvidiani cu reprezentanții Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii în Moldova
Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său bulgar, Rumen Radev
Politica fiscală pentru anul 2027, prezentată de Prim-ministrul Vasile Tofan: Reducerea poverii pe muncă, stimularea investițiilor și o taxare mai echitabilă
Discursul Prim-ministrului Vasile Tofan referitor la principalele prevederi ale politicii fiscale pentru anul 2027
Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Fern Horine
Bunurile și banii confiscați vor fi utilizați în scopuri sociale și în interes public
Un parc fotovoltaic de 30 MW, cu sistem de stocare de 60 MWh, va fi construit la Vadul lui Vodă
Un adolescent din Republica Moldova, salvat de polițiștii români după ce a fost luat de curenții Prutului
Un tânăr a fost condamnat la 23 de ani de închisoare după ce ar fi violat și omorât o femeie la Chișinău
CEC anunță începerea perioadei electorale pentru alegerile locale noi și referendumul local din 1 noiembrie
Sesiune de informare pentru agenții economici de pe ambele maluri ale Nistrului privind aplicarea TVA și a accizelor asupra mărfurilor introduse în Republica Moldova
Companiile din Moldova, sprijinite să se alinieze la standardele europene de raportare privind sustenabilitatea
VIDEO // Ministrul Mihai Popșoi, despre cooperarea cu România: „Relația strategică dintre cele două state, bazată pe comuniunea de limbă, istorie și tradiție, reprezintă un mare atu pentru țara noastră”
MOLDOVA#35 – Ce am construit // Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Am parcurs un drum economic complex. Următoarea etapă este integrarea deplină în economia europeană”
AIPA a autorizat plăți în agricultură de peste 1 miliard de lei în prima jumătate a anului 2026
Serviciul Vamal a încasat peste 875 de milioane de lei în ultima săptămână
Peste patru milioane de barili de petrol pe zi trec prin Strâmtoarea Hormuz, în pofida războiului
BTA: Cinci artiști bulgari, incluși într-o expoziție internațională din Arabia Saudită
Peste 12 000 de locuri de muncă, propuse de ANOFM. Chișinău și Bălți, printre localitățile cu cele mai multe posturi vacante
UE pregăteşte pentru toamnă cel mai amplu pachet de sancţiuni împotriva Rusiei
Leul începe săptămâna cu apreciere față de euro și dolar
Premierul Vasile Tofan a participat la Festivalul național „Sport prin Generații”, desfășurat la Nisporeni
Festivalul național „Sport prin Generații”, organizat la Nisporeni. Premierul Vasile Tofan: „Avem obiective ambițioase pentru dezvoltarea sportului”