Celula de criză de la Guvern: Necesarul de energie electrică este acoperit pentru 19 ianuarie
19 ianuarie 2025, Chișinău – Volumul necesar de energie electrică pentru malul drept al râului Nistru este asigurat pe deplin pentru 19 ianuarie, informează Celula de criză de la Guvern. Activarea contractelor de urgență nu este necesară.
SA „Energocom” a rezervat capacitatea comercială la hotarul cu România pentru a suplini necesarul de consum intern cu importuri atât în baza contractelor bilaterale, cât și de pe bursă. Pentru data de 19 ianuarie, se prognozează un consum cu circa 10% mai mic decât ziua precedentă, 18 ianuarie, și o cotă similară de energie electrică verde produsă.
Consumatorii sunt îndemnați să economisească electricitatea în orele de vârf 07:00-11:00 și 18:00-23:00, pentru a avea facturi mai mici și pentru a asigura stabilitatea sistemului electroenergetic.
Situația privind aprovizionarea cu energie electrică în Republica Moldova, la 18 ianuarie, a fost următoarea:
-
Import al energiei electrice (RO) – 48,12%
-
SA „Termoelectrica” – 29,98%
-
Energie regenerabilă – 16,42%
-
SA „CET-Nord” – 4,29%
-
Întreprinderea de Stat „NHE Costești”– 1,19%
Consumul în ziua de 18 ianuarie a fost în scădere cu circa 11% față de ziua anterioară. Vârful de consum al energiei electrice a fost înregistrat între orele 17:00 și 20:00, atingând un maxim de 855 MW, fără a depăși valoarea consumului prognozat. Producția de energie regenerabilă a atins o valoare record de 16,42% din consum.
În sectorul energiei termice, pe malul drept, toate sursele de generare sunt în funcțiune și nu există riscuri. Și în sectorul gazelor naturale, presiunile în toate segmentele sistemului de transport gestionat de SRL „Vestmoldtransgaz” sunt în limitele parametrilor funcționali.
Pe malul stâng al râului Nistru, continuă să se înregistreze un deficit de energie electrică și sunt efectuate deconectări în evantai, cu durata de 5 ore, o dată pe zi. Sursele de energie utilizate în regiunea transnistreană sunt: MGRES/Centrala de la Cuciurgan - 88,06% din volumul de energie electrică produsă, restul energiei electrice provenind de la Hidrocentrala de la Dubăsari și din fluxul tehnologic.
Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei
Angajații din educație, care activează în instituții reorganizate, vor beneficia de transport
Igor Grosu, în discuție cu omologii săi cehi – Președintele Senatului, Miloš Vystrčil, și Președintele Camerei Deputaților, Tomio Okamura
Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale
Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”
Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”
Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova
Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe
IGSU îndeamnă cetățenii să respecte regulile de siguranță la scăldat
Atenție, călători! Trafic sporit la postul Giurgiulești - Galați, pe sensul de ieșire din țară
Republica Moldova marchează 12 ani de la semnarea Acordului de Asociere cu UE
Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA
VIDEO // Cetățenii, îndemnați să verifice contul personal de asigurări sociale. CNAS: „Aceste informații sunt esențiale pentru stabilirea pensiilor și indemnizațiilor”
Peste 174 000 de persoane au beneficiat, în luna mai, de medicamente și dispozitive medicale compensate
Piața de capital din Moldova în expansiune: CNPF anunță creșteri semnificative și noi instrumente financiare în 2025
„Republica Moldova are nevoie de un guvern stabil la București”. Președintele Parlamentului, despre așteptările de la noul executiv român
Igor Grosu, despre proiectul privind unirea Republicii Moldova cu România, adoptat tacit la București: „Am văzut mai multe zâmbete decât panică”
Reforma Serviciului pentru Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor, votată de Parlament în prima lectură
Ministerul Energiei: peste 60% dintre acțiunile asumate pentru integrarea în piața energetică europeană sunt deja realizate
VIDEO // Piețele s-au umplut de fructe și legume de sezon. Care sunt prețurile
Oportunitățile investiționale ale Republicii Moldova și noi proiecte de cooperare, pe agenda vizitei vicepremierului Eugeniu Osmochescu în Austria
Programul URBACT: Noi oportunități de sprijin pentru orașele și municipiile din Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
Peste 200 de tentative de fraudă telefonică prevenite în ultimele 24 de ore