
Guvernul a aprobat înființarea Consulatelor Generale în Sacramento și Chicago, SUA
Cetățenii Republicii Moldova aflați pe teritoriul Statelor Unite ale Americii vor avea acces mai rapid și eficient la serviciile consulare. Guvernul a aprobat înființarea Consulatelor Generale în orașele Sacramento și Chicago.
Crearea noilor reprezentanțe diplomatice va asigura operativitatea prestării serviciilor consulare, va contribui la scurtarea perioadei de programare și la aprofundarea dialogului cu comunitățile moldovenești.
Acest lucru este necesar în contextul creșterii numărului de cetățeni moldoveni în SUA și are drept scop acordarea asistenței consulare eficiente și de calitate. Astfel, va fi consolidat mecanismul de protejare a drepturilor și intereselor cetățenilor Republicii Moldova aflați pe teritoriul SUA.
Deschiderea Consulatelor Generale din Sacramento și Chicago este preconizată pentru sfârșitul lunii martie. În prezent, cetățenii țării noastre pot beneficia de servicii consulare apelând la unicul funcționar consular din cadrul misiunii diplomatice din capitala americană.
Președinta Maia Sandu de Ziua Drapelului de Stat: „Să purtăm tricolorul nu doar în piept, ci și în suflet”
Premierul Dorin Recean, de Ziua Drapelului de Stat: „Este steagul care ne însoțește în toate momentele importante ale vieții și ne amintește că, oriunde am fi, purtăm aceleași culori, aceeași demnitate, aceeași speranță”
Președinta Maia Sandu a participat la funeraliile Papei Francisc, alături de liderii lumii
Președinta Maia Sandu: „Catastrofa de la Cernobîl ne amintește că viața, sănătatea și protecția mediului trebuie să fie întotdeauna pe primul loc”
Declarațiile Președintei Maia Sandu în cadrul conferinței de presă comune cu Kaja Kallas, vicepreședinta Comisiei Europene
Președinta Maia Sandu a discutat cu Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas, despre consolidarea securității și protejarea integrității alegerilor
Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare va acorda suport pentru consolidarea democrației parlamentare în Moldova
Prim-ministrul Dorin Recean a avut o întrevedere cu vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas: „Construim un prezent și viitor mai bun acasă, în pace și prosperitate”
Președinta Maia Sandu va participa la Congresul Partidului Popular European din Spania
R. Moldova va putea avea ambasadori în străinătate cu sediul la Chișinău
Premierul Dorin Recean oferă detalii despre acordul pe care îl va semna la Chișinău cu Marta Kos, comisar UE
R. Moldova va emite pașapoarte și documente de călătorie adaptate la standardele europene de securitate
Lideri din întreaga lume l-au felicitat pe noul Suveran Pontif
Premierul Dorin Recean: „Pe 9 Mai vom sărbători victoria păcii”
Cardinalul american Robert Prevost, ales papă
Republica Moldova și România vor coopera pentru realizarea unei arhive vizuale comune
Fum alb la Vatican. A fost ales noul papa
Ministerul Energiei propune majorarea până la 10 kW a plafonului individual de capacitate pentru prosumatori
Încă un condamnat pe viață, eliberat din detenție, a fost întors în penitenciar
Începe evaluarea procurorilor. 88 de procurori au fost notificați
Un judecător de la Curtea de Apel Centru a picat evaluarea externă
Documentarul „Regele Mihai: Drumul către casă” va fi proiectat la Chișinău, de Ziua Regalității
Lucian Blaga, evocat la Chișinău într-o expoziție aniversară organizată de Biblioteca Națională
Noi demersuri pentru susținerea educației de calitate. MEC și DRRM au semnat un Acord de parteneriat
Agenții economici care vor depune contestații în cadrul achizițiilor publice vor trebui să achite o taxă de stat