Guvernul a aprobat noi măsuri pentru îmbunătățirea calității aerului
12 februarie 2025, Chișinău - Poluarea aerului la nivel local și național va putea fi redusă. Guvernul a aprobat o hotărâre care reglementează funcționarea a două sisteme - Sistemul Național de Inventariere a Emisiilor de Poluanți Atmosferici și Sistemul Național de Monitorizare și Gestionare Integrată a Calității Aerului.
Sistemele vor ajuta autoritățile să monitorizeze, în mod constant, calitatea aerului și să acționeze pentru reducerea poluării. De asemenea, noile măsuri vor contribui la îmbunătățirea stării de sănătate a cetățenilor, reducerea ploilor acide și a altor forme de poluare.
Astfel, pe întreg teritoriul Republicii Moldova vor fi identificate zonele pentru evaluarea calității aerului și locațiile optime pentru amplasarea stațiilor automate de monitorizare. Totodată, vor fi stabilite metodele și criteriile de evaluare a calității aerului, precum și procedura de determinare a numărului necesar de puncte de prelevare pentru monitorizarea poluanților atmosferici.
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”
Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare
„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern
Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport
Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”
Noi măsuri pentru renovarea energetică a blocurilor de locuit
Statul va acoperi jumătate din cheltuielile companiilor care pregătesc elevi prin învățământul dual
Stocurile de medicamente vor fi monitorizate zilnic, la nivel național
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Paun Rohovei
Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko
Prim-ministrul Vasile Tofan va efectua o vizită oficială la București
Parteneriatul moldo-român și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de Premierul Vasile Tofan și ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu
Premierul Vasile Tofan, după ședința CNMC: „Vom interveni înainte ca problemele să se transforme în crize mai mari, vom proteja oamenii și vom asigura continuitatea serviciilor”
Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu participanții la piața de carburanți despre măsurile de asigurare a pieței interne
Italia: Un seism cu magnitudinea 4,7 s-a produs în regiunea unui supervulcan din apropiere de Napoli
Bugetul de stat va încasa aproape 1,5 milioane de lei în urma controalelor ulterioare ale Serviciului Vamal
FOTO // Peste 90 de locuri de parcare și infrastructură urbană modernizată, în cadrul proiectului de revitalizare a Teleneștiului
Bulgaria scumpește vinietele cu 30% de la 1 august. Care sunt noile tarife pentru taxa de drum
România intră în stare de alertă energetică în luna august
Călătorii aflați în așteptare la Sculeni primesc apă din partea Serviciului Vamal și Poliției de Frontieră
Chișinăuienii sunt așteptați în acest weekend la iarmaroace cu produse locale, fructe și legume de sezon
Restricții de circulație în Chișinău. Traficul va fi suspendat pe mai multe străzi
Italia reintroduce controalele în porturi și aeroporturi pentru legăturile cu Spania, în urma crizei migranților din Ceuta
Atenție, călători! Trafic intens la punctul de frontieră Giurgiulești–Galați. Autoritățile recomandă rute alternative
„Pentru o viață activă la orice vârstă”. MMPS lansează concursul Premiul Național pentru vârstnici, ediția 2026
Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o convorbire telefonică cu Premierul Ucrainei, Sergii Korețkii
Vreme caldă și cer senin în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge până la +36°C
Consolidarea parteneriatului moldo-american, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și însărcinatul cu afaceri al SUA, Nick Pietrowicz
CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna august
Peste 52 000 de euro pentru a interveni într-o cauză penală. Un bărbat, trimis în judecată pentru trafic de influență