
Guvernul lansează Fondul de susținere a inovațiilor digitale și startup-urilor tehnologice
Guvernul va sprijini financiar dezvoltarea inovațiilor digitale și startup-urilor tehnologice în cadrul Moldova IT Park. Crearea unui Fond în acest scop a fost aprobată în ședința Cabinetului de miniștri.
Noul Fond va permite rezidenților Moldova IT Park să investească în domenii strategice precum inteligență artificială, securitate cibernetică, gov-tech, biotech, agri-tech, cloud sau robotică.
Fondul va fi gestionat de Administrația „Moldova IT Park”, iar selecția și monitorizarea proiectelor vor fi realizate printr-un Comitet de coordonare, care va asigura un proces transparent și eficient. Finanțarea Fondului de susținere a inovațiilor digitale se va realiza, în principal, din surse externe.
De asemenea, proiectul aprobat de Guvern include mai multe modificări care vor moderniza activitatea Moldova IT Park. Este vorba despre introducerea unor mecanisme administrative mai clare, a regulilor pentru evitarea blocajelor decizionale, actualizarea atribuțiilor Consiliului Parcului, digitalizarea completă a procesului de înregistrare și ajustarea regimului financiar.
În acest mod, Moldova IT Park își propune să își consolideze rolul de motor al dezvoltării industriei IT din țara noastră, prin sprijinirea inițiativelor antreprenoriale, atragerea talentelor, internaționalizarea start-upurilor și mobilizarea investițiilor, inclusiv din diaspora.
Moldova IT Park are peste 2300 de rezidenți din 42 de țări, iar cifra de afaceri a companiilor a depășit 15 miliarde de lei în anul 2024, circa 90% din vânzări fiind realizate pe piețele externe. Numărul de angajați ai întreprinderilor este de peste 24 de mii de persoane.
Prim-ministrul Dorin Recean, participanților Programului DOR: „Vă îndemn să păstrăm vie și puternică legătura cu țara noastră, oriunde ne-am afla”
Lideri europeni, așteptați în Republica Moldova de Ziua Independenței și Ziua Limbii Române
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere de rămas bun cu Ambasadorul Uniunii Europene, Jānis Mažeiks
Din 2026, fermierii vor avea acces la o nouă finanțare pentru modernizarea tehnicii agricole cu ajutorul Japoniei
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu ministrul federal pentru Afaceri Europene și Internaționale al Republicii Austria, Beate Meinl-Reisinger
Prim-ministrul Dorin Recean a inspectat realizarea proiectelor de infrastructură rutieră din raionul Leova
VIDEO // Investiții de 11 milioane de lei în modernizarea drumului Filipeni-Leova, distrus de inundațiile din 2024
Prim-ministrul Dorin Recean va întreprinde o vizită de lucru în raionul Leova
Guvernul a extins lista proiectelor de dezvoltare a infrastructurii în localitățile din Zona de Securitate
Oana Țoiu: „Republica Moldova își merită locul în familia europeană. România va continua să fie o voce puternică în sprijinul Chișinăului”
La Cricova a fost lansată o nouă rută de autobuz spre capitală. Care este itinerarul autobuzului nr. 52
CSM condamnă violența în instanțe și solicită măsuri urgente de protecție pentru magistrați
Avocatul lui Vladimir Plahotniuc, găsit cu averi nejustificate de peste jumătate de milion de lei. Reacția lui Lucian Rogac
Ucraina a lovit cu drone zece rafinării din Rusia, scoțând din funcțiune circa 17% din capacități
Specialiștii în achiziții publice și sectoriale vor putea fi certificați, începând cu 1 ianuarie 2026
Angajatorii vor beneficia de facilități fiscale privind tichetele de masă și cele de vacanță
Creștere alarmantă a cazurilor de COVID-19: aproximativ 1.000 de îmbolnăviri într-o săptămână. ANSP confirmă noua variantă „Stratus”
Programul oficial al evenimentelor din 27 august
Regulamentul de protecție a pădurilor împotriva bolilor și dăunătorilor, aprobat de Guvern
Aprobat de Guvern: compensații de peste 2,4 milioane de lei pentru victimelor represiunilor politice
Daniel Vodă: „Alegătorii mai au nouă zile la dispoziție pentru a-și declara locul de ședere pentru alegerile parlamentare”
Bărbat reținut și plasat în arest după ce ar fi atacat un judecător în sala de ședințe
Ala Nemerenco, despre alergiile cauzate de ambrozie: „Eliminarea acestei plante este mai eficientă decât tratamentele imunoterapeutice costisitoare”
Regulile pentru importul și exportul substanțelor chimice periculoase au fost actualizate de Guvern
VIDEO // Încă trei suspecți au fost reținuți pentru pregătirea protestelor violente în context electoral