Investiții în oameni și localități: Guvernul a aprobat Planul Național de Dezvoltare 2026-2028
Guvernul construiește o Moldovă europeană, sigură și prosperă – o țară în care fiecare cetățean beneficiază de servicii mai bune, infrastructură modernizată și noi oportunități de dezvoltare. Principalele acțiuni în acest sens se regăsesc în Planul Național de Dezvoltare (PND) pentru anii 2026-2028, aprobat de Executiv.
Documentul prevede 108 acțiuni de modernizare a țării, care vor fi implementate prin 267 de proiecte de dezvoltare. Dintre acestea, 65% asigură continuitatea proiectelor începute în cadrul PND 2025-2027, iar fiecare a treia inițiativă este una nouă, adaptată necesităților actuale și obiectivelor de integrare europeană.
Printre proiectele majore planificate se numără repararea a 200 km de cale ferată și a 1.370 km de drumuri naționale. În următorii ani, se prevede construirea și modernizarea a mii de kilometri de drumuri, printre care Autostrada Iași - Ungheni - Chișinău - Odesa, traseul Bălți - Florești - Mărculești, calea de acces spre Podul Cosăuți - Yampol și mai multe drumuri în zonele rurale.
De asemenea, vor fi construite 2 spitale regionale la Bălți și Cahul și vor fi procurate 100 de ambulanțe noi. În același timp, se planifică crearea a 3.000 de locuri noi în creșe și grădinițe, renovarea a 90 de școli, digitalizarea a peste 250 de servicii publice și sprijinirea a peste 3.200 de întreprinderi mici și mijlocii.
Potrivit documentului, Guvernul va continua să extindă rețelele de apă și canalizare pentru încă 100 de localități și să investească în securitatea energetică a țării prin construcția a 70 km de linie electrică Strășeni - Gutinaș și 90 de km Bălți - Dnestrovsk.
În următorii trei ani, Guvernul își va concentra eforturile pe modernizarea localităților, îmbunătățirea condițiilor de trai, crearea locurilor de muncă, consolidarea infrastructurii sociale și economice, garantarea securității cetățenilor și extinderea accesului la servicii publice digitale. Totodată, PND susține reformele esențiale pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană până în 2030.
Implementarea Planului Național de Dezvoltare va fi evaluată anual, pe baza indicatorilor de rezultat și impact, stabiliți pentru fiecare obiectiv strategic. Rezultatele vor fi reflectate în raportul anual consolidat al Guvernului, prezentat Parlamentului.
Planul Național de Dezvoltare 2026-2028 este principalul instrument prin care Guvernul asigură modernizarea țării, creșterea bunăstării cetățenilor și apropierea de standardele europene.
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Amiralul Giuseppe Cavo Dragone, Președintele Comitetului Militar al NATO
Consultări pentru reforma APL, organizate în toate raioanele țării și UTA Găgăuzia: Au participat peste 4500 de primari și cetățeni
Președinta Maia Sandu a discutat cu ministra Muncii a Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Diana Johnson
Alimentarea cu apă în Bălți, Soroca, Sîngerei și Florești – reluată. Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la nordul țării: „Sănătatea oamenilor a fost și rămâne prioritatea noastră”
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, la Conferința „Carta Socială Europeană”: „Nu există competitivitate fără protecție socială reală și nici economie funcțională fără încrederea oamenilor”
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere de lucru cu însărcinatul cu afaceri Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, Nick Pietrowicz
Delegația Republicii Moldova a participat la ședința Comisiei Unificate de Control la Bender
Consolidarea cooperării în domeniul social – pe agenda întrevederii Președintei Maia Sandu cu ministra Muncii și Politicilor Sociale a Italiei, Marina Calderone
Șefa statului, Maia Sandu, la Conferința la nivel înalt privind drepturile sociale – Carta Socială Europeană: „Drepturile sociale sunt esențiale pentru supraviețuirea democrației”
Rezultatele vizitei președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la Bruxelles: Republica Moldova avansează pe calea europeană
Președinta Maia Sandu: „Incluziunea romilor nu trebuie privită ca o problemă de rezolvat, ci ca o obligație ce ține de respectarea demnității umane”
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, în discuții cu Ministra Muncii și Protecției Sociale a Italiei, Elvira Calderone
VIDEO // Parlamentul Republicii Moldova și Parlamentul European au semnat Memorandumul de Înțelegere reînnoit
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Frantisek Ruzicka, Secretarul general adjunct al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică
Agenda evenimentelor, joi, 26 martie
FOTO // Zeci de voluntari au donat sânge la Spitalul Republican
Cer predominant senin și maxime de până la +18 grade Celsius, prognozate pentru joi
Republica Moldova introduce un instrument internațional pentru evaluarea dezvoltării copiilor înainte de școală
Procurorul general interimar a promovat evaluarea externă
Triplu patronaj prezidențial din Germania, Franța și România pentru retrospectiva Brâncuși de la Berlin
Cazierul contravențional detaliat poate fi obținut acum online prin EVO
Echilibrul de gen devine obligatoriu în consiliile companiilor listate la bursă
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: măsurile speciale pentru protejarea sistemului energetic și reducerea consumului în perioada stării de urgență au intrat în vigoare
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu directorul adjunct al Departamentului pentru Europa de Est și Asia Centrală din cadrul Oficiului pentru Afaceri Externe, Commonwealth și Dezvoltare al Regatului Unit
Fostul lider democrat își va afla sentința în dosarul „frauda bancară” pe 22 aprilie
FOTO // IGSU și SMURD desfășoară exerciții simulate de urgență pe ambele maluri ale Prutului
CEC a constituit consiliile electorale de circumscripție pentru localitățile unde vor avea loc alegeri locale noi și referendumuri locale
VIDEO // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a inspectat Centrala de la Novodnestrovsk și a confirmat stoparea sursei de poluare pe râul Nistru
Președinta Maia Sandu a inspectat șantierul „Podului de Flori” la Ungheni unde se construiește prima conexiune de tip autostradă cu România
Comisiile juridice din Parlamentul Republicii Moldova și Senatul României se reunesc la Chișinău